Haber Sitesi
HV
23 TEMMUZ Salı 11:43

Hayatta telafisi olmayan dönüm noktasıdır İHANET

Emre Baktıroğlu
Emre Baktıroğlu
Giriş Tarihi : 12-06-2024 18:31

Hayatta telafisi olmayan dönüm noktasıdır İHANET

Tarih boyunca ihanet, şüphesiz ki dünyanın akışını değiştirdi. Padişahlar, krallar, hükümdarlar, devlet başkanları ise ihanet oklarının en çok yöneltildiği kişiler arasında yer almıştır. Birçok hükümdar ihanete uğrayarak ya ülkesinden, ya tahtından ya da canından edilmişti. Belki tarihte çok yer edinmeyen birçok kişide insanoğlunun birbirine karşı işlediği bu büyük suçtan nasibini almıştır. Hele ki ihanet edilen kişi zor durumdaki kişiye evini açmış, inisiyatif kullanarak kendi adına iş yeri açmış, karşısındaki kişiye sorumluluk yükleyerek reklam işlerini yürüttüğü işyerinde fatura kesme yetkisini vererek güvenini ifade etmişse.

Öncelikle söylemeliyim ki ihanet bereketsizdir, yüzsüzdür ve iki insan arasında en dile gelmez bir duyguyu yaşatır. Mutlaka aranızda bu durumu yaşayanlar arasında daha iyi anlatanlarda olacaktır. Umarım ve dilerim ki uğradığınız hiçbir ihanet kimsenin yanına kalmamıştır.

Göç Bakanlığı kurulsa ne olur

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, “Düzensiz göç sorunu Göç İdaresi ile idare edilmekten vazgeçilmeli, ivedi bir şekilde Göç Bakanlığı kurulmalıdır. Ülke ihtiyaçlarına göre hedef sektör, ülke ve barınma alanı tespit edildiği takdirde yabancı işçi çalıştırılabilir” dedi.

İşte bunun üzerine sanayide niteliksiz göçmenlerin neden ülkemizde serbestçe dolaştığı hangi işlerde çalışıp nerelerde vakit geçirdiğini sorgulamak geldi aklıma.

Çünkü Seyit Ardıç yeni bir göç yasası çıkarılarak nitelikli niteliksiz göçmen ayrımı yapılmasını istedi. Acaba Seyit Bey bu ayrımı yapabilecek gelişmiş bir sistem mi buldu?

Nitelikli çalışanı hangi standarda göre nitelikli sayılacak

Sınır kapılarımızdan gelip geçen kontrolsüzce ülkemize kapak atan, hatta vatandaşlık alan bu kişileri nasıl bir denetime tabi tutarak nitelikli niteliksiz ayrımı yapacaklarını düşündü. Mesleki yeterlilik belgeleri, diploma veya geçerli bir belge ve yetenek sınavına mı tabi tutulabileceğini düşündü acaba! Zaten sahte belge üretmekte bir hayli yetenekli olan şaibeli belgelerle kalıcı yerleşme peşindeki kişilere kucak açmanın yeni bir yolumu bulundu. Yoksa yetenek sizsiniz yarışması sınır kapılarına mı taşınacak? Haydi hayırlısı.

Tasarruf tedbirleri ile yeni bir dönem başlıyor. İhtiyaç dahilinde satın almalar eğer işten ayrılır veya emekli edilerek yeni kadrolara yerlerin açılacağı ülkemizde göçmenlere dair bir tedbir uygulanır mı? Bence hayır.

Sanayi bölgelerinde ağır işlerde ucuza çalışacak işçilerin var olması birkaç yıl işyeri sahiplerinin hoşuna gitse de iş kanunumuzu ve sosyal yapımızı ve hatta uzun süredir hassas dengelerle yürüyen nitelikli çalışan sınıfımızı darmadağın etti.

Gaziantep’te göçmen ayakkabıcılar Türk üreticiyi piyasadan sildi siliyor

Sanayinin köhne kafaları nasıl olsa 1 haftada işi öğretirim dediği göçmen işçiler aldıkları yardımlarla güçlenerek kendi işyerlerini açtılar. Gaziantep’te Hatay’da atölyelerde 3-4 tezgâh ile ayakkabı üreten göçmenler Türk işçilerin maliyet fiyatına ayakkabı üreterek çalışma hayatımızın kalbine hançer sapladılar ve haksız rekabetin öncüsü oldular.

Bu sorun emeklileri de vuruyor

Sigortasız çalışan mülteciler SGK sistemimize de büyük bir vurgun oluşturuyor maalesef. İşin ucu hem genç işsizlerimize hem de emeklilerimizin kayıt dışı çalışan mülteciler yüzünden ödenmeyen primlerden dolayı düşük emekli maaşı almasına sebep oluyor.

Merkezimize adil vergi sistemini esas almalıyız

Denetimlerin sıkılaştırılması, vergi sitemimizin sağlıklı çalışması ülkede refah seviyemizin artmasının en önemli unsuru olduğu gerçeğini merkezimize yerleştirmeliyiz. Yoksa göç bakanlığına da yeni memurlar atayıp sonuç alamadan arşivlenecek belgeleri üretip duracağız. Yani belge üretip var olan durumu ortaya koymak, anlamak için geçen süre bizi tam bir kaosa sürükleyecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
google-site-verification: google8b20e0d27e9aba0e.html