Haber Sitesi
HV
01 ŞUBAT Çarşamba 02:04

Tüm Asansör Sanayi İşverenleri Sendikası  Kuruldu

Ersin  Demircan
Ersin Demircan

Tüm Asansör Sanayi İşverenleri Sendikası  (TASİS) geçtiğimiz Ağustos ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tescil edilerek kuruldu.

Sendika’nın Genel Kurulu 01 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Yönetimi içinde benimde bulunduğum TASİS, 12 numaralı metal işkolunda, 43.29.01 numaralı “Asansörlerin, yürüyen merdivenlerin, yürüyen yolların, otomatik ve döner kapıların bakım ve onarımı dâhil kurulum işleri” alt sınıfında faaliyet gösteren işverenleri sendika çatısı altında toplayarak, asansör montaj, bakım ve onarım alanlarında faaliyet gösteren işverenlerin ve işveren vekillerinin; çalışma ilişkilerinde mevzuat çerçevesinde, ortak ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak, geliştirmek, aralarında karşılıklı yardımlaşmalarını sağlamak, asansör sanayisinin daha verimli ve ahenkli çalışması için iş kolunda adil bir ücret sisteminin kurulmasına ve daha iyi bir çalışma ortamının sağlanmasına yardımcı olmak ve üyeler ile çalışanlarına sürekli ve uzun vadeli refah ve sosyal güvence sağlayabilmek için ülke ekonomisini güçlendirici çalışmalar yapmak ve bu doğrultuda toplu iş sözleşmesi akdetmek, çalışma barışını tesis etmek, devam ettirmek, üyelerini temsil etmek ve bu amaçlarla Türkiye çapında faaliyette bulunmayı amaçlıyor.

TASİS, genel hükümlere göre sahip olduğu yetkilerden başka amacı doğrultusunda Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri Kanunu ve ilgili mevzuatın imkan verdiği her türlü muamele faaliyet ve teşebbüste bulunacak.

Asansör sektöründe bulunduğu iş kolunda Türkiye’deki ilk ve tek Sendika olan TASİS, sektördeki önemli bir sivil toplum kuruluşu olma yolunda hızla ilerliyor.

Zira üyelerinin çoğu Asansör Sanayicileri Derneği çatısı altında bulunan Sendikamızın kısa bir süre içinde yüzlerce üye işveren kaydı yapması bekleniyor.

Niçin TASİS dedik?

* Sivil toplum kanadında da çağdaş toplumun bilinçli ve katılımcı bireyleri olmak için…

* Ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve menfaatlere sahip olmanın önemli bir aracı olduğu için…

* Sektörümüzle ilgili alınacak kararlarda söz sahibi olmak ve mevzuat çalışmalarına katılmak ve katkı sağlamak için…

*Haksız, hukuksuz ve yasal olmayan keyfi uygulamalara son vermek için TASİS dedik.

Sendikamızın açılış daveti 15 Ekim 2022’de İstanbul Mövenpick Otel’de gerçekleştirilecek. Sektörden önemli bir katılımın olacağı bu toplantı TASİS’in üyeleriyle büyük bir buluşması olacak.

Ülkemiz ve sanayisi için değer yaratacak projelerin adresi olması umuduyla.

 

Ersin DEMİRCAN

ersinofis@gmail.com

YORUMLAR