Haber Sitesi
HV
29 EYLÜL Perşembe 12:07

SEDAŞ'ın yer aldığı uluslararası çevreci projeye AB'den destek

SEDAŞ'ın yer aldığı uluslararası çevreci proje "Flexindustries", Avrupa Birliği'nin Horizon programı tarafından desteklenecek

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-08-2022 10:57
SEDAŞ'ın yer aldığı uluslararası çevreci projeye AB'den destek

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ'nin (SEDAŞ) yer aldığı uluslararası çevreci proje 'Flexindustries', Avrupa Birliği'nin Horizon programı tarafından desteklenecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Bulgaristan ve Polonya konsorsiyumu tarafından geliştirilen Flexindustries projesi kapsamında 7 farklı sektördeki uygulamalar sayesinde birincil enerjiden tasarruf, yaşam döngüsü maliyetlerinin düşürülmesi ve karbondioksit emisyonlarının azaltılması sağlanacak.

Türkiye'den SEDAŞ'ın da dahil olduğu projenin toplam 17 milyon avro olan bütçesinin yüzde 60'ı, Horizon programı ile Avrupa Birliği tarafından karşılanacak.

SEDAŞ, proje kapsamında Türkiye'de Ford Otomotiv Sanayi AŞ, Türkiye Petrol Rafineleri AŞ, Mutlu Akü ve Malzemeler San. AŞ ve TÜBİTAK ile iş birliği yapacak.

Şirketin yürüteceği çalışmalar ile kullanım ömrü dolan elektrikli araç bataryalarının onarılarak güvenli hale getirilmesi ve elektrik dağıtım şebekesinde depolama ünitesinde kullanılması sağlanacak.

Flexindustries projesi disiplinler arası yaklaşım otomotiv, biyoyakıt, polimer, çelik, kâğıt, farmasötik ve çimento endüstrisinde enerji verimliliğine katkı sağlamak için hayata geçirildi.

Projenin temel amacı, enerji üretimi ve depolama varlıklarının, işletim ve kontrol için akıllı dijital araçların ve endüstriyel esneklik için yeni iş modellerinin entegrasyonunun sağlanması olarak açıklanıyor.

Projede 9 farklı ülkeden 16 büyük endüstri kuruluşu, 6 araştırma enstitüsü, 8 küçük ve orta büyüklükte işletme, 2 üniversite ve 3 kar amacı gütmeyen kuruluş yer alıyor.

AdminAdmin

YORUMLAR