Haber Sitesi
HV
04 MART Pazartesi 05:48

Sağlık atılımları verilere yansıdı: OECD'ye Türkiye damgası!

Türkiye'nin güçlü sağlık sistemi ile dünyada öne çıkması OECD raporlarında da görüldü. OECD sağlık verilerinde; Türkiye yaptığı sağlık harcamasına göre, sağlık hizmetlerinden en üst seviyede memnuniyet elde eden ülke olma özelliğini koruyor. İşte OECD verilerine göre Türkiye'nin sağlık sistemi hakkında dikkat çeken detaylar!

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-11-2022 20:35
Sağlık atılımları verilere yansıdı: OECD'ye Türkiye damgası!

Koronavirüs pandemisi süresince vatandaşlarına güçlü sağlık altyapısı sayesinde hızlı yanıt veren Türkiye tüm dünyada da gıptayla takip edilmişti. OECD'nin 2021 yılına ilişkin sağlık verilerine göre de; Türkiye'nin dikkat çeken başarısı raporlara yansıdı:

Türkiye, sağlık personeli istihdamında OECD ülkelerine kıyasla daha hızlı bir artış kaydediyor. Bakanlık yatırımlarının kamu içindeki artışı dışında inşa edilen şehir hastaneleri de göze çarpıyor.

Türkiye, kanserden ölümün en az yaşandığı 2. ülke olarak dikkat çekerken, Tüm OECD ülkelerinde yaşam süresi artıyor. Son 10 yılda ortalama yaşam beklentisinin yavaşladığı ortaya çıkarken, Türkiye OECD üyesi ülkeler arasında 1970 yılından beri, ortalama yaşam süresine (+24 yaş) ekledi. Türkiye'yi Kore (+21) ve Şili (+18) takip ediyor.

Türkiye kişi başına düşen yoğun bakım ünitesinde ise OECD'de 3. sırada.

Türkiye sağlık personeline maaş iyileştirme skalasını en çok artıran ülkelerden biri. Türkiye'de hemşireler alım gücüne göre Japonya ve Fransa'daki meslektaşları ile aynı seviyede kazanıyor.

TÜRKİYE'DE HASTANE/TEDAVİ FİYATLARI OECD'NİN SEKİZDE BİRİ

Hastane fiyat seviyeleri karşılaştırmalı değerlendirildiğinde, Türkiye'de hastanede tedavi fiyatları diğer ülkelere göre çok daha düşük bir seviyede görülüyor. Örneğin; 2017 yılında İsviçre'de hastane fiyatları, OECD ülkelerinin iki katı civarındayken, Türkiye'de ise fiyatlar sadece OECD ortalamasının sekizde biri olarak hesaplandı.

AdminAdmin

YORUMLAR
google-site-verification: google8b20e0d27e9aba0e.html