Haber Sitesi
HV
27 EYLÜL Salı 07:35

Çağrı merkezleri teşviklerin geri gelmesini bekliyor

Türkiye’de çoğunluğu gençler ve kadınlardan oluşan 160.000 kişiye istihdam sağlayan çağrı merkezleri sektörü, içinde bulunulan ekonomik şartlarda istihdam konusunda lokomotif rolünü devam ettirebilmek için 2021 yılında kaldırılan İŞKUR teşviklerinin yeniden yürürlüğe konulmasını bekliyor.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-08-2022 10:45
Çağrı merkezleri teşviklerin geri gelmesini bekliyor

Çağrı merkezi sektörü, Türkiye’nin dört bir yanındaki yatırımları ve yarattığı 160 bin kişilik istihdamla özellikle bölgesel bazda kalkınma açısından önemli rol üstleniyor. Sektör aynı zamanda, yurt dışına verdiği çağrı merkezi hizmetleriyle uluslararası arenada ülkemizin çağrı merkezi üssü haline gelmesi için tüm paydaşlarıyla birlikte atılım içinde bulunuyor.  

 

İŞKUR teşvikleri kritik önem taşıyor 

Sektörün geldiği bu önemli konumu koruyabilmesi, istikrarlı büyümesini sürdürebilmesi, yatırımların ve istihdamın korunabilmesi hatta artırılabilmesi için işverenler tarafından yaygın olarak kullanılan, yeni işe alımlarda ve eğitimlerde büyük ölçüde teşvik avantajı sağlayan İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programları (İEP), Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş birliği Programlarının (MEGİP) devam etmesi çok kritik bir öneme sahip bulunuyor. 

 

Hızlı: “Talep ve önerilerimizi Ankara’ya sunduk, olumlu haber alacağımızı ümit ediyoruz” 

Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) Başkanı Banu Hızlı, tüm sektörü temsilen, Aralık 2021 tarihinden itibaren yürürlükten kaldırılan bu desteklerin tekrar uygulamaya alınmasını beklediklerini söyledi.  Talep ve önerilerini Ankara’daki yetkililerle paylaştıklarını belirten Hızlı, “Sektörümüzün, beklentisi olan istihdam teşviklerinin yeniden devreye girmesi halinde, 2022 ve sonrasında özellikle gençlerimiz ve kadınlarımızın istihdamına en fazla katkıda bulunan iş kolları arasında yerimizi sağlamlaştıracağımıza inanıyorum. En kısa sürede bu konuyla ilgili olumlu sonuçlar almayı umut ediyoruz” diye konuştu. 

 

Lokomotif sektörlerden biri 

Çağrı merkezleri sektörü, özellikle Anadolu’da ekonomik değer ve istihdam yaratırken, İstanbul’a yönelen göç dalgasının azalmasına doğrudan katkıda bulunuyor. Telekomünikasyondan finansa, perakendeden e-ticarete kadar pek çok farklı sektörü Anadolu’ya taşıma ve bölge halkının bundan yararlanmasını sağlama konusunda da önemli ve kalıcı faydalar sağlıyor. 

 

 

 

 

Çağrı Merkezleri Derneği hakkında 

Çağrı Merkezleri Derneği, Türkiye’de çağrı merkezleri sektörünün gelişimini sağlamaya, faaliyet ve etki alanını genişletmeye yönelik iş/güç birliğini hedefleyen referans kuruluş olmak üzere, Kasım 2008 tarihinde 9 kuruluşun ortak girişimiyle kurulmuştur. Çağrı Merkezleri Derneği, kısa sürede toplam 52 kurumun üyeliğiyle, sektörün yüzde 70’inden fazlasını temsil eder konuma gelmiştir. Çağrı Merkezleri Derneği, çağrı merkezlerinin faaliyet alanlarını kamuoyuna daha iyi tanıtmayı, sunulabilecek katma değerleri iş dünyasına anlatmayı, mesleki sorunları paylaşmayı, değişik paydaşlar arasında bir iletişim ve uzlaşı platformu olmayı ve sektör problemlerine çözüm getirmeyi amaçlamaktadır. Çağrı Merkezleri Derneği hakkında daha ayrıntılı bilgiyi www.cagrimerkezleridernegi.org adresinden edinebilirsiniz. 

AdminAdmin

YORUMLAR