Haber Sitesi
HV
01 HAZİRAN Perşembe 02:29

“Suyun Hafızası” Kısa Film Yarışması Başladı

“Suyun Hafızası” Kısa Film Yarışması Başladı

GÜNCEL
“Suyun Hafızası” Kısa Film Yarışması Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından İSKİ, suyun insan hayatındaki değerine ve İstanbul’umuzun suyla hayat bulan kadim güzelliklerine dikkat çekmek için “Suyun Hafızası” isimli bir Kısa Film Yarışması düzenledi. 
Suyun, insan hayatındaki yerinin, tüm canlılar ve çevre için öneminin anlaşılmasını ve kültür dünyasında kalıcı yer edinmesini amaçlayan İSKİ, “Suyun Hafızası Kısa Film Yarışması” düzenledi. Bugün ve gelecekte su kaynaklı oluşabilecek her türlü çevre probleminin çözümü ise suyun insanlığı birleştirici ve bütünleştirici tarihsel değerini içinde barındıran “Suyun Hafızasında’’ saklı. 
Jüri Başkanı: Ahmet Mümtaz Taylan
Oyuncu, yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan’ın jüri başkanlığını üstlendiği, oyuncu Gonca Vuslateri, tiyatro sanatçısı Ayçe Abana, akademisyen ve yönetmen İlkay Nişancı, yönetmen Cengiz Özkarabekir, İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelikdelen ve İSKİ Kurumsal Gelişim Müdürü Ayten Bostancı’nın jüri üyesi olduğu yarışma başvuruları 31 Mayıs tarihine kadar yapılabilecek. 
Su için farkındalık oluşturmak
Son yıllarda temiz su kaynaklarına ulaşmak konusunda dünyada ve ülkemizde ciddi sorunların yaşandığı, gelecekte insanlığı büyük sorunların beklediği konusunda bir karamsarlık tablosu çiziliyor. Bu tablo tabii ki bilimsel bazı veriler ve istatistikler ışığına oluşturuluyor. Peki insanlar ne yapabilir? Kurumlar olumlu hangi adımları atabilir? İstanbul’umuzun adı suyla anılan kurumu İSKİ, tüm bu tartışmaların ortasında, suya dikkati çekmek, İstanbul’umuzun suyla hayat bulan kadim kültürüne, güzelliklerine ışık tutmak ve bunu gelecek kuşaklara da aktaracak bir yarışma düzenleyerek sosyal sorumluluğun gereğini yaptı. 

Üniversite öğrencileri ve gençlere davet
“Suyun Hafızası” Kısa Film Yarışması bu alana ilgi duyan, bu alanda kısa film üreten ya da üretmeyi düşünen Türkiye genelindeki bütün üniversite gençliğine açık bir yarışma. Ülkemizde özellikle gençlerin bu alanda yaptıkları çalışmaları görmek, onların su meselesine nasıl yaklaştığını, geleceğe dair düşüncelerini anlamak ve bu alanda yapacağı sanatsal çalışmaları desteklemek bu yarışmanın öncelikli sorumluluk alanlarından birini oluşturuyor. 
Dünya Çevre Günü’nde ödüller verilecek 
Türkiye’de okuyan üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan kısa film yarışmasına “www.suyunhafizasi.com” adresinden 22 Mart- 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında başvurular kabul edilecek.  Ödül töreninin 5 Haziran 2023 Dünya Çevre Günü’nde yapılması planlanan yarışmada;  birinci olan filme 40.000 TL, ikinciye 20.000 TL ve üçüncü olan filme 10.000 TL ödül verilecektir. 

Jüri Başkanı Ahmet Mümtaz Taylan:
“Bu yarışma bir farkındalık yaratma projesi”

”Su Meselesi tüm dünyanın meselesi ve bu yarışma bir farkındalık yaratma projesi. Kendi alanında yetkin insanlar jüri üyeliği yapacak ve değerlendirecek. Hızla su fakiri bir ülkeye doğru sürükleniyoruz. Bu sene yeterince kış olmadı ve ilk kaygılandığımız konu yazın susuz kalmak. Bireysel kullanımdaki titizliğimiz sorunun çözümünde pay sahibi. İSKİ bu meselelere objektifini çevirmiş durumda ve mümkün olduğunca geniş ölçekte bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. 
Kısa Film yarışması bu denizin bir damlası. O damlada bizim de bir katkımız olacak, üniversite öğrencilerimizin yaratıcı fikirlerinin bir katkısı olacak. Umalım ki bu ve benzeri çabalar yılın 365 gününe yayılsın ve mümkün olduğu kadar çok su meselesini konuşalım, tartışalım ve ne yapabiliriz birlikte düşünelim.”

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı, Jüri Üyesi
Begüm Çelikdelen:
“Üniversite gençliğini yarışmaya davet ediyoruz”
İSKİ Genel Müdür Yardımcısı ve Jüri üyesi Begüm Çelikdelen:  “Su kaynakları her geçen gün azalmaktadır. Tasarruf etmeye, bilinçli su tüketimine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Su tasarrufuna dikkat çekmenin etkili yöntemlerinden biri de sanattır. Suyun Hafızası Kısa Film Yarışmamıza tüm üniversite öğrencilerimizi davet ediyoruz.”

AdminAdmin

YORUMLAR