Haber Sitesi
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 12:36

Acn Türk Sigorta’dan GELECEĞİN ORKESTRASINA BÜYÜK DESTEK

AcnTURK Gençlik Senfoni Orkestrası, dünyaca ünlü Keman Virtüözü Cihat Aşkın ile birlikte sahne aldığı Das Das konser salonunda coşkulu bir seyirciyle buluştu. Salonu dolduran izleyiciler. Genç orkestrayı uzun süre ayakta alkışlayarak geleceğin orkestrasını destekledi.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 27-06-2024 21:37   Güncelleme : 27-06-2024 21:57
Acn Türk Sigorta’dan GELECEĞİN ORKESTRASINA BÜYÜK DESTEK

AcnTURK Kültür Sanat’ın gerçekleştirdiği bu ilk konsere iki önemli isimde eşlik etti. Orkestra Şefi Tulio Gagliardo Varas ve Keman Virtüözü Cihat Aşkın bu konserde yer alarak konserin önemli bir merkezde yer almasını sağladı.

ORKESTRAMIZIN BU İLK KONSERİNE DESTEK VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Programın önemini anlatan Acn TURK Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Murat Büyükçelebi birçok yayına katılmasına rağmen bugün heyecanının kat be kat fazla olduğunu ifade ederek: “Orkestramızın kuruluşunun bir hikâyesi var. Bir gün eşim bana pırıl pırıl gençlerin yaptığı bir çalışmayı gösterdi. Sponsor olabilir miyiz? Böyle bir destekte bulunabilme imkânımız var mı? Dedi. Ben tabii ki neden olmasın?

Yapabiliriz. Çünkü biliyorsunuz hem şirket olarak hem holding olarak bu tip bir yapıya, bunun gibi yapılara, spora, sanata kültür faaliyetlerine oldukça önem veren bir şirketiz. Çok yeni bir buçuk, iki senelik bir şirket olmamıza rağmen, bunları yapabilecek kapasiteye sahip olduğumuz için tabii ki yapabiliriz dedik. Ama arkasından o kadar çok konuşma geçti ki birden proje bu orkestranın oluşumuna döndü.  Yetenekli genç arkadaşlarımızla beraber yola çıkabileceğimiz bir yolculuk ortaya çıktı. Bu bize çok mutluluk verdi. Bu yetenekli pırıl pırıl gençlerin oluşmasında, orkestranın oluşmasında, bir takım kahramanlar var.

Onlara da buradan teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Bu işin fikir anası, eşim Yasen Koçak, Funda Karadede Bolluk, Dilek Rodos, Tevfik Rodos, Onur Bolluk çok uğraştı, çok emek verdi. Onlara sizlerin huzurunda tekrar teşekkür etmek istiyorum. Hakikaten iyi bir iş yaptınız Şimdi bu kongrede çok daha böyle farklı bir hale getiren bir tane ünlü sanatçımız var. Öyle ifade edeyim. Ama dünyaca ünlü keman virtüözü Sayın Cihat Aşkın aramızda olacak. O değerli katkısını verecek. Yine dünyaca ünlü Orkestra Şefi Tulio Gagliardo Varas beyefendi orkestranın şefi olarak katkıda bulunacak. Bu kadar ünlü kişilerin orkestramızın ilk konserine destek vermesi bizi ayrıca mutlu etti. Hepinize güzel seyirler diliyorum ama öncesinde lütfen bu pırıl pırıl güzel gençlere büyük büyük bir alkış istiyorum” diye açılış konuşmasını yaptı.

TARİHTEKİ İLK KONSERLER DAİMA NOT DÜŞMEYE DEĞER

Cihat Aşkın 45 yetenekli genç müzisyenden oluşan orkestraya eşlik ederken klasik müziğin ve etnik melodilerin paylaşıldığı bir eser seçkisini seslendirdi.

Cihat Aşkın: “Güzel bir amaç için burada toplandık. Acn Türk Gençlik Senfoni Orkestrasının ortaya çıkışının ilk konserini yapıyoruz. Tarihteki ilk konserler daima not düşmeye değer. Çünkü ilkler her zaman bir öncüdür. Bazı şeylerin başlangıcıdır. Biz gençlerimizle gurur duyuyoruz Gençlerimize yapılan sanata yapılan yatırım, bizim geleceğimizin sigortasıdır. Bu yüzden gençlerle beraber el ele, daima onlarla beraber yürüyerek, yarınlara ulaşmak hepimizin hedefi. Bu gördüğümüz gençler İzmir'den, bazıları İstanbul'dan ve farklı şehir toplandılar. Bu amaç için toplandılar. 16 yaşından 20 yaşına kadar olan gençlerimiz sahnede. Dünyada da gençlik orkestraları çok önemli. Artık gençlik orkestraları bir nevi büyük orkestraların habercisi oluyor” dedi.

Konserde Wolfgang Amadeus Mozart’ın Eine Kleine Nachtmusik ve Rondo Alla Turca, Antonio Vivaldi’nin Four Seasons/ Spring, Pyotr Tchaikovsky’nin Marche Slave Op. 31 ,L.V Beethoven’in Symphony No.7  Op. 92/ Allegretto, Nuri Halil Poyraz’ın Hicazkar Sirto, Grigoras Dinucu’nun Hora Martisorului, Jean Sibelius’un Valse Triste Op. 44/1, Astor Piazzola’nın Oblivion ve Arturo Maquez’in Danzon No.2 eserleri seslendirildi. Büyük bir beğeni toplayan eserleri coşkuyla alkışlayan seyirciye final kısmında büyük Romanyalı keman virtüözü Grigoras Dinucu’nun Hora Martisorului adlı eseri bir kez daha orkestra ve Cihat Aşkın tarafından çalındı.

AcnTURK AİLESİ HER ZAMAN GENÇLERİN YANINDA OLACAK

Sanat, kültür ve sporu destekleyerek genç yetenekleri güçlendirmekten mutluluk duyduklarını açıklayan AcnTURK Ailesi bu desteklerinin Türkiye ve onun gençlerine duydukları güveni arttıracağını ve onları her alanda destekleyeceklerini duyurdu

AdminAdmin

YORUMLAR
google-site-verification: google8b20e0d27e9aba0e.html