Haber Sitesi
HV
08 ARALIK Cuma 09:22

Peugeot, D Segmenti’ndeki "dinamik" seçenek olmayı sürdürüyor

Peugeot’nun yenilediği 508 modeli, tasarımından iç mekanındaki yeniliklerine, D segmentindeki en konforlu, huzurlu ve aynı zamanda dinamik sürüş özelliklerini bir arada sunan seçenek olmayı sürdürüyor.

GÜNCEL
Peugeot, D Segmenti’ndeki

Peugeot’nun yenilediği 508 modeli, tasarımından iç mekanındaki yeniliklerine, D segmentindeki en konforlu, huzurlu ve aynı zamanda dinamik sürüş özelliklerini bir arada sunan seçenek olmayı sürdürüyor.

Peugeot açıklamasına göre, Peugeot 508, 2023 itibarıyla yenilenen versiyonu ile daha “göz alıcı”, daha “duygu”lu ve daha “mükemmel”leştirildi.

Sedan, SW ve Peugeot Sport Engineered versiyonlarıyla yeni 508, teknoloji ve bağlantıdan ödün vermeden gerçek bir araç içi deneyimi sunan, sportif ve dinamik bir siluete sahip bir araç arayanlara hitap ediyor.

Müşteriler, çevreye karşı daha bilinçli ve verimli motorlar ile sürüş keyfi arıyor. Yeni 508 SW, zarif siluetinin pratikliğini, aile olmanın çekiciliği ile birleştirerek genç kullanıcılara hitap ediyor. Fransa’daki Mulhouse Fabrikası’nda üretilecek yeni Peugeot 508, Haziran 2023’te Avrupa pazarında satışa sunulacak.

Sedan, SW ve Peugeot Sport Engineered versiyonlarına sahip yeni 508 ile Peugeot, ürün gamının tepe noktası için tamamen yeni bir siluet ortaya koyuyor. Ön cephe daha fazla dinamizm ortaya koyarken, merkezinde markanın yeni logosunu taşıyor.

Yeni 508, ızgara desenini tamponun hacmine entegre ederek modern bir görünüm sergiliyor. Yeni ön cephe aynı zamanda üç pençeli ışık imzasına sahip aydınlatmalarla da dikkat çekiyor. Tüm versiyonlarda ışık imzası son derece ince Matrix LED farlara entegre edilmiş durumda.

Arkada, yeni LED stop lambaları, kayar sinyallerle imza niteliğindeki 3 pençeli tasarımı birleştiriyor. Yeni 508 ve 508 SW, iç mekanda açık bir şekilde üst sınıf vurgusu yapıyor. Kullanılan döşemelerdeki malzemenin kalitesi ve modernliği kadar daha fazla ergonomi sağlayan ergonomik vites seçici de daha iyi bir deneyime katkı sağlıyor.

- Peugeot logosu, imzadan dışa doğru yayılırken, doğal olarak ızgaranın ortasında yer alıyor

Yeni 508, 2,79 metrelik dingil mesafesine, sedan versiyonda 4,75 metre, SW versiyonda 4,79 metre uzunluğa ve aynalar katlıyken 1,86 metre genişliğe sahip. Yeni 508’de, ızgara motifi tamponun hacmine tamamen entegre oluyor, desenler bu yeni tasarımı daha da öne çıkarmak için gövde renginde uygulanıyor.

Böylece ön tarafta daha modern görünüm oluşuyor. Yeni Peugeot logosu, imzadan dışa doğru yayılırken, doğal olarak ızgaranın ortasında yer alıyor. Ön kısım daha az katmanlı bir tasarıma sahip. Bu da daha modern görünüme katkıda bulunuyor. Kiriş, ızgaranın içinde kayboluyor ve siluete daha yumuşak bir görünüm kazandırıyor.

508 Peugeot Sport Engineered versiyonunda, parlak ve dokulu siyah desene sahip keskin ve kedi duruşunu destekleyen bir ızgara tasarımı dikkati çekiyor. Üç pençeli Kryptonite imzası, kaputun ucunda tek başına duruyor.

Tüm ürün gamında standart olan Matrix LED teknolojisine sahip farlar, bir Peugeot’da şimdiye kadar hiç olmadığı kadar ince ve keskin tasarımıyla kedi duruşunu destekliyor. Tek parça olarak tasarlanan farlar, 3 pençeli yeni DRL imzası ve derinlik katan 3D efekti ile teknoloji vurgusunu güçlendiriyor.

Yandan bakıldığında yeni 508 ve 508 SW’nin canlı ve dinamik görünümünü 18 inç çapında ve tasarım ile verimliliği birleştiren elmas desenli Epherra yeni alüminyum alaşım jantlar destekliyor. Tüm alüminyum alaşım jantlarda bijonları tamamen gizleyen bir Peugeot logosuna sahip 5 kollu jant tasarımı kullanılıyor. Yeni 508’in ön, yan ve arka logoları, yeni tipografi ve yeni Bazalt Gri rengiyle daha modern görünüyor.

Arkadaki ışık imzası, üç pençe temasının daha yatay ve dinamik bir versiyonuyla yeniden yorumlandı. Tüm ürün gamında kayar ve yanıp sönen LED teknolojisi kullanılıyor. Logo, ortadaki siyah şeridin tüm genişliği boyunca uzanan koyu Bazalt Grisi “Peugeot” logosu ile değiştirildi. Bu, arka cephenin modernleşmesine ve görsel olarak daha geniş görünmesine katkı sağlıyor.

Ön konsolun ortasında, hafif sürücüye dönük, merkezi 10 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran yer alıyor ve yolcunun gözlerini yoldan ayırmasına gerek kalmadan sürüş ergonomisini optimize ediyor.

Orta ekranın altında ana menüye, klima ayarlarına, uygulamalara, sürüş yardımcılarına, telefona, medyaya ve araç ayarlarına kısa yollar sağlayan piyano tuşları yer alıyor. Orta konsolda, yeni e-toggle vites tasarımı yer alıyor. Sürücü, 8 kademeli EAT8 otomatik şanzımanın modlarını tek bir dokunuşla seçebiliyor.

Hibrit versiyonlarda, rejeneratif freni etkinleştirmek için Fren İşlevi (B) devreye giriyor. Benzinli versiyonlarda bu fonksiyon yerini bir Manuel (M) butonuna bırakıyor. Direksiyonun arkasındaki kulakçıklar üzerinden de manuel vites değiştirme olanağı sağlanıyor.

Ayrıca, motora seçeneğine bağlı olarak farklı sürüş modlarını seçme olanağı sağlayan Sürüş Modu seçicisi de bulunuyor. Seçilen mod, donanım seviyesinde olması halinde, kontrollü süspansiyonun sertliğini de etkiliyor.

- 'Sürücü kendi ekranını, atmosferini ve ayar tercihlerini tanımlayabiliyor ve koruyabiliyor'

Yeni 508, günlük kullanıma uyumlu, bağlantılı, ergonomik bir deneyim sunuyor. Yeni bilgi-eğlence sistemi, her sürücünün becerilerine ve isteklerine uygun akıllı telefon ve otomobil dünyalarının en iyisini sunuyor. Her sürücü kendi ekranını, atmosferini ve ayar tercihlerini tanımlayabiliyor ve koruyabiliyor.

Sistemde en fazla 8 farklı profil saklanabiliyor. Yansıtma özelliği, akıllı telefonu bilgi-eğlence sistemine kablosuz bağlıyor. Aynı anda iki telefon, Bluetooth üzerinden bağlanabiliyor. Ön kol dayamanın altında 2 adet USB-C ve arka koltuklar için 2 adet USB-A olmak üzere 4 USB girişi, bağlantı seçeneklerini tamamlıyor.

10 inçlik yüksek çözünürlüklü merkezi ekran, kullanımı kolay, bir tablet gibi yanıt veren, çoklu pencereler ve kısa yollar ile özelleştirilebiliyor. Menüler arasında soldan sağa veya yukarı ve aşağı kaydırmak ya da ana sayfaya dönmek için üç parmakla dokunmak gibi kolay bir kullanıma sahip.

Bir akıllı telefonda olduğu gibi, “Ana Sayfa” piyano tuşuna basarak her an ana sayfaya dönmek mümkün. Ekranın üstündeki sabit ekran bölümü, dış sıcaklık, klima, kısa yol sayfalarındaki konum, bağlantı, bildirim ve saat bilgilerini gösteriyor.

Peugeot i-Connect Advanced, güçlü ve verimli bir navigasyon ile donatılıyor. Optimum okunabilirlik için harita tam ekran görüntülenebiliyor. Sistem kablosuz, yani doğrudan operatör ağı verisi üzerinden güncelleniyor.

“Ok Peugeot” doğal dilde ses tanıma komutu, bilgi-eğlence fonksiyonlarıyla ilgili tüm isteklere erişim sağlayarak güvenliği ve kullanılabilirliği geliştiriyor. Sistem ayrıca, kullanıcılara yardımcı olmak ve sorularını yanıtlamak için entegre belgeler ve öğreticiler içeriyor.

- Sürüş yardımcılarıyla daha güvenli ve sorunsuz yolculuklar

Yeni Peugeot 508’de, çeşitli kameralar ve çok sayıda radar tarafından toplanan bilgilerle beslenen sürüş yardımcıları ve en gelişmiş donanımlar, sürüşü, manevraları ve yolculukları daha güvenli ve sorunsuz hale getiriyor:

Üstün yol tutuş ve sınıfının en iyi sürüş konforlarından biri sunan yeni Peugeot 508’in DNA’sında her zamankinden daha fazla sürüş keyfi bulunuyor. Markanın teknolojilerinden ve bilgi birikiminden büyük bir titizlikle yararlanıyor.

Yeni Peugeot 508 ve 508 SW, yeni 180 HP ve 225 HP versiyonuyla iki adet şarj edilebilir hibrit, 130 HP benzinli ve 130 HP dizel olmak üzere yüksek verimlilik seviyesine sahip gelişmiş motorlarla yollara çıkıyor.

Tüm motorlar 8 kademeli EAT8 otomatik şanzımanla donatılıyor. Neo-performans versiyonu 508 Peugeot Sport Engineered Şarj-Edilebilir-Hibrit ise 360 HP gücünü 4 tekerlekten çekişle yola aktarıyor.

- 'Peugeot, teknolojik ve kedi duruşu kimliğini yeni 508’in radikal karakteriyle pekiştirdi'

Açıklamada görüşlerine yer verilen Peugeot Tasarım Müdürü Matthias Hossann, Peugeot'un teknolojik ve kedi duruşu kimliğini yeni 508’in radikal karakteriyle pekiştirdiğini ifade ederek, ultra ince ön farlar ve 3 pençeli imzanın, tamponla bütünleşen ön ızgaranın bir parçası haline getirildiğini aktardı.

Peugeot Pazarlama ve İletişim Direktörü Phil York ise Peugeot'un köklü bir motorsporları geçmişine sahip olduğunu ve Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na (WEC) Peugeot'un 9X8 ile katılımlarının bunun kanıtı olduğunu ifade etti.

York, 'Açıkça görülüyor ki oyunun kuralları değişti. Elektrikliye geçiş, motorsporları dünyası da dahil olmak üzere modernlik, performans ve verimliliğin simgesi haline geldi. Yeni 508 Peugeot Sport Engineered, tasarım, logo ve bilgi-eğlence sistemi modernizasyonu ile bu başarıların üzerine inşa ediliyor” diyor.

 

AdminAdmin

YORUMLAR