Haber Sitesi
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 11:47

OSBÜK 22. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) 22. Olağan Genel Kurulu Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği merkezinde yapıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-06-2024 11:04
OSBÜK 22. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı

 

OSB Başkanları ve OSBÜK delegelerinin katıldığı seçimde,  OSBÜK 22. Olağan Genel Kurul Divan Başkanlığını Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız yaptı.

Başkan Parmaksız yaptığı açıklamasında; "Divan Başkanlığını yaptığım OSBÜK 22. Olağan Genel Kurulumuzu TC. Sanayi Bakanımız Mehmet Fatih Kacır, OSB Başkanlarımız ve delegelerimizin katılımıyla gerçekleştirdik.  Sayın Bakanımıza ve 81 ilimizden Genel Kurulumuza katılan tüm başkanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum." dedi.

Birlik beraberlik mesajlarının verildiği toplantı hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Türk sanayinin rekabet gücünü yükseltmek, üretimde verimliliği artırmak, yeşil ve dijital dönüşümü hızlandırmak ve planlı sanayi alanlarını genişletmek adına birlikte çalışacağız.  Hayata   geçirdiğimiz yeni güncellemelerle; tüm imkânlarımızla sanayicilerimizin, üreticilerimizin yanında olmaya ve sizleri desteklemeye devam edeceğiz.” dedi. 

OSB’lerimizin sayısını 191’den 361’e toplam alanını 51 bin hektardan 118 bin hektara çıkardık. Üretimde olan sanayi alanı sayısını 11 binden 58 bine; OSB’lerimizde istihdam edilen kişi sayısını da 415 binden 2,6 milyona yükselttik. Tamamlanan veya devam eden OSB projelerini bugüne dek 77,3 milyar lira kaynakla destekledik.  Sanayimizin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak ve gençlerimizi imalat sanayimizin ihtiyaç duyduğu becerilerle donatmak için; Millî Eğitim Bakanlığı ile “Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği’ni hayata geçirdik.

OSB’lerimizde yer alan 86 meslek lisesi ve 23 meslek yüksek okulu, nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamakta önemli rol üstleniyor.  OSB’lerimizin tamamı en az bir mesleki ve teknik anadolu lisesi ya da mesleki eğitim merkeziyle eşleşmiş durumda.  Söz konusu mesleki eğitim merkezlerinde kayıtlı öğrenci sayısı 190 bine ulaştı. OSB’lerimizi “yeşil ve sürdürülebilir üretim alanlarına” dönüştürmek üzere de “Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi”ni devreye aldık.OSB’lerimizin temel ve yeşil altyapı yatırımlarını desteklemek için Dünya Bankası ile 300 milyon dolar bütçeli “Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi”ni başlattık. Bugüne kadar 38 OSB’ye toplam 48 yeşil yatırım projesi için 3 yılı geri ödemesiz olmak üzere 13 yıl vadeli finansman sağladık.

Bölgelerden ve sanayicilerimizden gelen talepler doğrultusunda OSB mevzuatımızı ihtiyaçlara göre sürekli revize ederek, günün koşullarına uygun hâle getiriyoruz. Geçtiğimiz yıl yüce meclisimiz tarafından Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda yapılan değişikliklerle uyumlu olarak Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği’nde değişikliğe gidiyoruz. Hayata geçireceğimiz bu mevzuat düzenlemesiyle OSB sayısını artırmak ve genişletmek adına sanayi alanlarının OSB alanı olarak kesinleştirilmesini hızlandırıyoruz. OSB’lerin finansal olarak daha güçlü ve kapsayıcı olmasını sağlamak amacıyla ilgili dernek, birlik ve kooperatiflerin karma OSB’lerin de kuruluşuna katılabilmesinin önünü açıyoruz" diye kaydetti. 

AdminAdmin

YORUMLAR
google-site-verification: google8b20e0d27e9aba0e.html