Haber Sitesi
HV
28 OCAK Cumartesi 19:48

" İOSİD ÜYELERİNİ İHRACATA YÖNLENDİRİYOR "

TİM’ toplantı salonunda ihracat ile ilgili firmaların sorunları İDDMİB başkanı Çetin Tecdelioğlu ve İOSİD başkanı Ahmet Akkaya önderliğinde konuşuldu. Birçok sanayici burada iletişim kurarak yeni iş projeleri kurma yolunu keşfetti.

GÜNCEL

 

İstanbul İkitelli Organize Sanayi ve İş insanları Derneğinin (İOSİD) Yönetim Kurulu ve Dernek üyeleri TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi   Dış Ticaret Kompleksi’nde toplanarak verimli bir toplantıya imza attı. İDDMİB Denetim Kurulu Üyeleri, Gökhan Turhan ve Ferruh Özkan'ın katıldığı toplantıya İOSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akkaya, Başkan Yardımcısı Kubilay Yetim ve İSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ömeroğlu ve birçok sanayici katılım sağladı.

Çetin Tecdelioğlu moderatörlüğünde bir araya gelen İkitelli Organize Sanayi ve İş insanları ihracata yönelik sektörlerin geleceği iş ilişkileri ve yaşanan güncel sorunları konuştu. Katılan 75 firmadan 80 firma yetkilisi çözüme yönelik bu toplantıyı değerlendirirken toplantıya gelirken böyle verimli bir toplantı beklemediklerini, bu tür toplantıların firmaları açısından çok faydalı olacağını özellikle belirtti.

Çetin Tecdelioğlu öncelikle TİM hakkında bilgi verdi: “Burası ülke ekonomisine daha faydalı olması için kurmuş olduğu kurgunun bir yapısı. Bu yapıda ihracatçılar birliğinin size bugün daha doğru anlatmak, Buradaki faaliyetlerden haberdar etmek buradaki teşvik destek gibi Eximbank gibi birçok başlıkları size anlatmak ve burayı hem öğrenirsiniz hem de biz sizleri sektörler olarak burada temsil ediyoruz. Temsil ettiğimiz sektörlerle ilgili de neyi nasıl yapabileceğimizi, ihracata nasıl katkıda bulunabileceğimizi, sizin ticaretinize nasıl daha fazla katkıda bulunacağımızla ilgili bir beyin fırtınası toplantısını bugün yapıyoruz. Birbirimizi tanıma toplantısı yapıyoruz. Birbirimizi dinleme toplantısı yapıyoruz. Ben hepinize geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum” diyerek açılış konuşmasını yaptı.

İOSİD’in ilk büyük projesi İstanbul’a Kırklareli Dereköy sınır kapısına 1 saat uzaklıkta, Çerkezköy ve Kabaklı OSB’lere uzaklığı 10 dakika, Tekirdağ limanına 40 dakika uzaklıkta olan ve arsa alanı 554 bin metrekare, oturum alanı 270 bin 929 metrekare olan İOSİD Kırklareli Çakıllı sanayi projesi kısa video sunumuyla anlatıldıktan sonra toplantı normal seyrinde devam etti.

İOSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akkaya sanayicilere seslenerek: “İOSİD ‘in sektörel toplantısına hoş geldiniz. Çetin başkanıma ve yönetim kurulu üyelerine bu programa, bize destek verdikleri için ayrıca teşekkür ediyorum. İkitelli Organize Sanayici ve İş insanları olarak her zaman üyelerimizin bölgemizdeki sanayicilerimize öncülük ederek, onların sesi olmaya onların sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz. İş geliştirmek için kurum ve kuruluşlarla sanayicilerimizin, esnafımızın, tüccarımızın sorunlarını bakanlıklara, ilgili kurumlara raporlar sunarak her zaman biz yanlarında olduk. Bu bölgedeki sanayicilerimizin tüm istek ve taleplerini ilgili kurum ve kuruluşlara iletebildik. STK olmanın birlikte olmanın bir önemi de budur arkadaşlar. STK olmadan sorunlarınızı tek başınıza sesinizi duyuramazsınız.  Bizim de bölgemizin birçok sorunu var. En önemli sorunlarımızdan biriside üretim alanlarının sıkıntısı.  Üretim alanlarının yetersiz olması. İkitelli bildiğiniz gibi 1984 yılında o günkü üretim şartlarına göre kurulmuş 38 kooperatiften oluşan bir organize sanayi bölgesi ne yazık ki sanayicilerimiz kaldırımda, çatıda, bodrumlarda üretim yapmaktadır. Bu sıkıntıyı biz göz önünde bulundurarak Kırklareli’nin Çakıllı Beldesinde az önce bilgi aldığınız projemizi neticeye ulaştırmak ve hayata geçirmek gayreti içindeyiz. 550 bin metrekare arazimizi aldık. 7 bin metrekare araziyi de ilave ederek 600 bin metrekare araziyi İkitelli’deki sanayicimize kazandırdık. 150 civarında fabrikamız burada yer alacak. En kısa zamanda temennimiz burasının temelini atıp burasını hayata geçirmek olacak. Bölgenin belediye başkanı da bize çok yardımcı oldu. Ona da huzurlarınızda teşekkür ediyorum.  Biz İkitelli Sanayicileri olarak kurulduğumuz günden bugüne amacımız ülkemizin en büyük dünyanın sayılı OSB bölgelerinden olan bu bölgemizde bu potansiyeli ülkemize kazandırmak her zaman bizim görevimiz oldu. Bölgemiz ülkemizin üretim dinamosu, İkitelli çevresiyle Tekstilkent Giyim kent, İSTOÇ, Mahmutbey yolu ve Basın ekspresi ’de kattığınız zaman ülkemizin ticaret merkezinin burada olduğunu daha rahat anlayabilirsiniz. Biz bu bölgenin STK’sı olarak bu bölgenin hakkettiği şekilde temsil edilmesini yerli, milli ürünler üreten istihdam yaratan, ihracat yapan bir bölge olması için elimizden gelen gayreti, çabayı göstermekteyiz. Bu toplantının sağlayacağı faydaların çok olmasını temenni ediyorum. Değerli katılımlarınız için teşekkür ediyorum”

Firmaların, yaptıkları iş ve ihracatı anlatma fırsatı bulması adına herkese tek tek mikrofon uzatıldı firma sahipleri veya temsilcileri ihracat yaptıkları ülkelerde yaşadıkları sorunları ve bu konudaki güncel bilgileri değerlendirdiler. Bu süreç içerisinde Çetin Tecdelioğlu konuşmacılara nerelere başvurmaları nerelere kayıt olmaları gerektiğini, yeni yaptıkları kolaylaştırıcı çalışmaları anlattı. Yurt Dışına gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesi adına 2017 yılında çıkarılan karar ve genelgeler yurt içi fuar katılım destekleri, küresel tedarik zinciri desteği, İMMİB destek yönetim sistemi kayıt başvuruları, kira destekleri, yurt dışı marka destekleri, ürün geliştirme destekleri hakkında kısa bilgiler paylaşıldı. 

Tecdelioğlu kendi firmalarından kazandığı tecrübelerden de bahisle: “Destekleri, yurt içi fuar destekleri, pazar araştırma, küresel tedarik zincirleri destekleri gibi tüm destekleri şurada kare barkodları var, çok basit. Bu kare barkodları lütfen reçete şeklinde kullanın. Bakın şu an sadece benim birliğimde 50 küsur milyon TL parayı iade ediyorum. Teşviklerden faydalanmadık diye. Size paraları dağıtamadık diye. Emin olun Ticaret Bakanlığına 31.12. 2022 ‘de parayı geri gönderiyorum. Niye? doğru düzgün dosya gönderen yok. Dosyayı öğrenmek için heyecanlı olan yok. Yahu ne olur bu işi muhasebecilere vermeyin. Muhasebecilerle başvurduğunuz teşviklerin bir tanesini alamazsınız. Niye? Yav kardeşim ya da KDV mi yetiştirsin ? Muhtasarı mı yetiştirsin. SSK ‘yı mı ödesin? Ne zaman ki 2017’de. Kendi Çetin Cıvatamda ayırdım. Başka bir ihracat departmanında genç pırıl pırıl yirmili yaşlarda bir çocuğa verdim. Bütün teşviklerden faydalandılar. Şu anda her şeyi de alıyorum çünkü öğrendim” dedi.

Can Aydoğan EXİMBANK sunumu yaptı ve soru cevap şeklinde Eximbank’ın kolaylaştırılmış hizmetlerinden bahsetti. İOSİD başkanı Ahmet Akkaya Bu sunumu daha geniş bir pencereden görebilmek adına İkitelli’de organize edebileceklerini düzenleyecekleri bu toplantıya da katılımın yüksek olması ricasını iş insanlarına iletti.

Genel Ekonomi, Makroekonomik Göstergelerin Yorumlanması, Türkiye ve Dünya Ekonomisi; Göstergeler ve Gelişmeler üzerine seminer ve eğitimler veren ÖDTÜ Ekonomi bölümü mezunu Erhan Aslanoğlu “Türkiye ve Dünya ekonomisi göstergeler ve gelişmeler “ adında bir sunum yaparak güncel konular hakkında görüş ve önerilerini katılımcılarla paylaştı.

 AHMET AKKAYA

İOSİD ve İDDMİB'in ortaklaşa düzenlediği İOSİD Sektör Toplantımıza ev sahipliği yapan, İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çetin Tecdelioğlu’na ve ekibine, İSİFED Başkanı Sayın Muammer Ömeroğlu'na, İOSİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Kubilay Yetim, Tarık Tahiroğlu, Genel Sekreterimiz Recep Özen’e, Yönetim Kurulu üyelerimize, değerli üye ve davetlilerimize toplantımıza katılımlarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum.

 

ÇETİN TECDELİOĞLU

İstanbul Demir, Demir Dışı İhracatçılar Birliği.7 tane sektörün buluşmasıyla bir araya gelmiş. Bakır alüminyum döküm hırdavat armatür mutfak eşyaları endüstriyel mutfak adı altında sektörlerin buluştuğu Türkiye’de. Türkiye’nin ihracatını temsil eden bu başlıklarda adımız İstanbul ama biz Türkiye’nin ihracatını temsil ediyoruz. Tüm bakırda tüm alüminyumda tüm mutfak eşyalarında endüstriyel mutfaklarda ve dökümler bu çok önemli. Türkiye’yi temsil eden bir birliğimiz. Biz yaklaşık bu yıl 15 milyar dolar civarında bir ihracat yapıyoruz. Yani Türkiye ihracatının 250 milyar dolarlık ihracatın 15 milyar dolarlık kısmı İstanbul demir, demir dışı ihracatçılar birliğinden geçiyor. Yaklaşık 8 bine yakın üyemiz var. 8000 üyemizle ilgili de her sektörle ilgili de sektör toplantıları ve buluşmaları yapıyoruz, ilk defa bölgesel bir toplantı yapıyoruz. Burada sizlerle. Bu konuyla ilgili bize fırsat verdiğiniz için başta Ahmet başkanımıza, Muammer başkanımıza ve sizlere katılım sağladığınız için bu kadar yoğun ve kalabalık bir katılım sağladığınız için hepinize tekrardan teşekkür etmek istiyorum  

AdminAdmin

YORUMLAR