Haber Sitesi
HV
23 TEMMUZ Salı 12:13

Dersankoop’un değeri geçmişe göre 3 kat arttı

Deri Mamulleri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi(DERSANKOOP), olağan genel kurul toplantısı alışılageldiği gibi AYKOSAN toplantı salonunda gerçekleşti, Divan başkanlığına seçilen Dolapdere Sanayi Sitesi başkanı Ömer Hanoğlu genel kurulda her üyeye söz hakkı tanıyarak genel kurulun huzurlu ve şeffaf olarak sürmesinde önemli bir rol edindi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2024 09:41   Güncelleme : 25-06-2024 09:20
Dersankoop’un değeri geçmişe göre 3 kat arttı

 

Gündemin 7,8,9,11 ve 12. Maddeler oy birliği ile genel kurulun onayını alırken, diğer maddeler az bir ret oyuna karşılık oy çokluğu ile genel kuruldan geçti.

TÜRKİYE GÜÇLÜ OLMAK ZORUNDADIR

Mehmet Mahşuk Gülaçar açılış konuşmasında İsrail’in Filistinlilere karşı yaptığı soykırım ve zulmü konu aldı. Filistin’in kurtuluşunun adresinin Türkiye olduğunu ifade eden Gülaçar: “ Türkiye bu yükü omuzlamak için güçlü olmak zorundadır. Müreffeh güven içinde yaşayan ve geleceğinden emin olması gereken insanlarımız için Türkiye güçlü olmaz zorundadır. Bu konuya ilgisiz ve seyirci kalmamız mümkün değildir” dedi.

Göreve geldiğimiz günden beri amacımız dürüstçe çalışmak güven vermek ve başarılı olmak olmuştur.  Başarılı olmak, bilimin gözetimi altında liyakatli insanlarla çalışmakla olur.

GELİŞİM, DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM FİKRİNİN MEYVELERİ ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Üç etaplı Gelişim, değişim ve dönüşüm fikrinin meyveleri ortaya çıkmıştır. Birinci etapta Yeni nesil endüstri sanayi merkezi TRİOS 2023 bitirilmiş ve yüzde 100 doluluk oranıyla hizmete girmiştir. Pazarlarımızda satılan birçok ürün artık yerli üretim olarak burada üretiliyor.  İkinci olarak, Aralık 2024 Şubat 2025 tarihleri arasında tapularını dağıtacağımız TRİOS endüstriyel AVM inşaatının yüzde 90’ı bitmiş durumdadır. Üçüncü meyvemizde eski işyerlerimizin yıkılıp yerine yenilerinin yapılması için yaptığımız projemiz gerekli izinler çıktığı anda hemen devreye alınacaktır.

MAHŞUK BAŞKAN BİZİ SORGULAYIN DEDİ

Ahmet Akkaya: “ Mahşuk başkan dedi ki bizi sorgulayın. Biz yönetimi denetlersek, sorgularsak yönetim hataya düşmez. Kendi başına bırakırsak en dürüst insanlar bile hata yapabilir. Kendisine teşekkür ediyorum. Burada içimizden bir komisyon kurarak sorunları tartışıp konuşalım önerisini sunuyorum” dedi. Bilançodaki rakamlar hakkında da sorular soran Akkaya sorularına cevaplar istedi.

Bir üye istişare kurulu kurulmasına ilişkin. Buna karşılık biz zaten bu sorunlar konuşulsun diye yönetim ve denetim kurulu seçiyoruz diye karşılık verdi.

YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARI SİZLERLE PAYLAŞACAĞIZ

Mahşuk Gülaçar: “ Ahmet bey bir kooperatifin başkanlığını yürüttüğüne göre bilanço okumayı da biliyordur. Bu sayfada sorduğu 55 milyon nedir! 18 milyon200 bin liradan 55 milyona mı çıkmış rakam. Bakın burada 20 milyon var. Bu 20 milyon genel kuruldaki arkadaşlarımızın 679-682 parseldeki arsaların satılıp oranın işleri için harcanması gereken dükkânların değeridir. Dolayısıyla bütçe 55 milyon değil 29 milyon küsur çıkarılmıştır. Eski DERSANKOOP’ta sahip olmuş olduğunuz mülk şimdi 3 kat artmıştır. 679 ve 682 parsellerle ilgili ne olacağını da çalışmamızı yaptığımız zaman size ayrıntılı olarak anlatarak bilgiler verip birlikte karar alacağız” dedi.

Hasan Polat: “ Önceden bir arsamız vardı. Şimdi elimizde bir tapu var ama onlarca ortağım var. Hiçbirini tanımıyorum. Bana verilen bu tapudaki yerin değerini bilmiyorum” dedi.

BENİM DÜKKÂNIMIN DEĞERİ 30-40 MİLYON OLDU BÖYLE KATMA DEĞER VAR MI?

Fatih Atabey: Dersankoop’un üyesiyim aynı zamanda İSTOÇ’ta da esnafım. Geçen haftada İSTOÇ’un toplantısı vardı. İstoç’ta bir binamız var orayı kiraya veremiyorlar. Burada ne yaptıklarını bilmiyoruz. TRİOS ile ilgili bir abimiz vardı. Ben TRİOS’taki yerimle ilgili doğrudan başkanı aradım. Sağolsun hemen sorunu çözdü hemen kiraya verildi. Şu anda dükkânın değerini soruyorum emlakçılara onlar 30 ile 40 milyon TL olduğunu söylüyorlar. Böyle bir katma değer var mı” dedi.

BİZ MÜTEAHHİTLERİN İNİSİYATİFİNE İNŞAATLARIMIZI TERK ETMEDİK

7. maddeyi Dersankoop’un üyelerine açıklayan Mahşuk Gülaçar: “ Biz müteahhitlerin inisiyatifine inşaatlarımızı terk etmedik. Sözleşmenin ana maddelerini belirledikten, 570 sayfadan oluşan teknik şartnameleri belirledikten sonra ihalelerimizi yaptık. Geleceğe vizyon katacak olan bir eser vücuda gelmesi açısından çalışmalarımızı yürüttük. İnşallah bu kaliteyi düşürmeden işyerlerimizi yapacağız” diye kaydetti.

TGB DERSANKOOP’A DEĞER KATAR

8. maddede Teknoloji Geliştirme Bölgesi oluşturulması adına sosyal tesis alanının niteliğinin değiştirilip Sanayi ve teknoloji bakanlığından izin alınarak üniversiteler ve diğer kamu ve kuruluşlar nezdinde çalışmalar yapılması ile ilgiliydi. Başkan Gülaçar bu çalışma ile Dersankoop’un İTÜ gibi bir üniversite ile yapılacak TGB bölgesi anlaşmasının bölgelerine işyerlerine değer katacağını üyelerin daha çok kazanç sağlayabileceğini ifade etti.

ÇAĞ DEĞİŞİYOR. DOLAYISIYLA KULLANDIĞIMIZ ARAÇLARIN HÜVİYETİ DE DEĞİŞİYOR

10. madde ile ilgili açıklama yapan Mahşuk Gülaçar:

“ Çağ değişiyor. Dolayısıyla kullandığımız araçların hüviyeti de değişiyor. Kuralın şeklide değişiyor. Bugün elektrikli araçlar konusunda önemli mesafeler alındı. Biz bunun için hazırlıklı olmak istiyoruz. Şarj istasyonu kurmak lisansını Dersankoop’a kazandırmak istediğimiz için bu maddeyi sizin karşınıza getirdik. Bu lisansı aldıktan sonra birçok firma yatırım yapmak isteyecektir” dedi. Madde oy birliği ile kuruldan geçti.

11. madde 681 ada 1 parsellerde sahip olduğu Kooperatife bırakılan alanların ortaklara nasıl bırakılacağı ile ilgili usul ve esasların kabulü ve yönetime yetki verilmesi ile ilgiliydi bu maddede genel kurulun onayını aldı.

12. maddede uygun olan ortak alanların kiraya verilmesi ve elde edilen gelirin kooperatif giderlerinde kullanılmasını içeriyordu.

Genel Kurul Başkan M. Mahşuk Gülaçar’ın teşekkür konuşması ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

 

 

AdminAdmin

YORUMLAR
google-site-verification: google8b20e0d27e9aba0e.html