Haber Sitesi
HV
28 EYLÜL Perşembe 21:23

Bakan Nuri Ersoy İSATAG'ı kabul etti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği (İSATAG) Yönetim Kurulu’nu AKM’deki Bakanlık Ofisinde kabul etti.

GÜNCEL
Bakan Nuri Ersoy İSATAG'ı kabul etti

12.Mayıs 2023 günü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İstanbul Seyahat Acentaları Tanıtım ve Geliştirme Derneği (İSATAG) Yönetim Kurulu’nu AKM’deki Bakanlık Ofisinde kabul etti.
Sadece İstanbul değil tüm Türkiye’deki turizm sektörünün sorunları toplantıda masaya yatırıldı.

Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte İSATAG Başkanı Aylin Kopan Özsavaş, İkinci Başkan Cüneyt Tansu Demir, Genel Sekreter Ömer Kartın, Yönetim Kurulu Üyeleri Kamran Bagiyev, Neşe Çevik, Yüksel Türemez ve Emrah Demir katıldı. 

İSATAG Başkanı Aylin Özsavaş’ın yurt dışından Türkiye’ye yapılan kültür turlarında ve özellikle inanç turizminde ivme kaybedildiğini, nitelikli turist getirmek için orta ölçekli acentaların önemini ve bu acentaların destek beklediğinin, özellikle yurt dışı fuarlarına katılan acentelerin stant almakta zorlandığı bilgisini aktardı. Ersoy da konu ile mutlaka ilgileneceğini ve bakanlık olarak gerekli desteğin verileceğini söyledi. 

Özsavaş ayrıca Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile acenteler arasında daha sık ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Müze ve Örenyeri Bilet fiyatlarının çok kısa aralıklara ve daha önce bildirilmeden artması, seyahat acentalarının tur programlarının planlamasını zorlaştırdığı ifade edildiğinde, Ersoy, bu konunun çözüm aşamasında olduğunu aktardı.

Turizm sektöründeki önemli bir sorunun da gündeme gelmesi üzerine Ersoy, acentelerin tur ve transfer hizmetleri esnasında kendi asistanlarını, transfer görevlilerini kullanabileceğini şekilde düzenleme yapılacağını söyledi.

Tur ve transfer sırasında çok sayıda evrak gerektiğinin ve bürokratik sıkıntılar doğduğunun hatırlatılması üzerine Ersoy, Bakanlık çalışmalarıyla bu sıkıntıların kısa sürede aşılacağını, tur ve transfer hizmetlerinin daha az bürokrasiyle daha basit bir şekilde yapılacağını sözlerine ekledi.

Ersoy ayrıca, yeni rehber yetişmemesi konusundaki sorunlara da bakanlığın müdahil olduğunu ve çok sayıda yeni rehberin yetiştirilileceği bilgisini verdi.
İSATAG İkinci Başkanı Cüneyt Tansu Demir, dernek olarak sadece İstanbul ve Türkiye’de değil uluslararası konularda da çalışmalar yaptıklarını ifade ederek Türk dizi sektörünün turizmdeki olumlu etkisi hakkında çarpıcı bilgiler verdi.
Türk dizilerinin Avrupa ve Latin Amerika’da çok revaçta olduğunu ve bunun da ülkemize turist olarak döndüğünü belirten Demir, kültür ve turizmin beraber daha iyi işlediğini, Türk dizilerinin İstanbul ve Kapadokya başta olmak üzere tüm Türkiye’ye yabancı turist kazandırdığını aktardı.

Demir’in bu konuda da bakanlıktan destek talebine Ersoy, destekleyeceklerini söyledi.

Dernek Genel Sekreteri Ömer Kartın ise outgoing acentelerin sorunlarını gündeme getirdi. Yurt dışına seyahatte taksit uygulamasının kaldırılmasının acenteleri ciddi anlamda mağdur ettiğini dile getiren Kartın, vize zorluklarını da hatırlattı.
Mehmet Nuri Ersoy ise vize zorluklarının en kısa zamanda aşılacağını, taksit uygulamasının da son dönemdeki ortodoks ekonomi politikalarının bir sonucu olduğunu ve uzun taksitlerin enflasyon etkisi yarattığını, Akdeniz çanağındaki ülkelerde de taksit olmadığını ifade etti.

AdminAdmin

YORUMLAR