Haber Sitesi
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 12:04

AYMAKOOP ‘TA SICAK BİR GENEL KURUL

AYMAKOOP Ayakkabı ve yan Sanayi işletme kooperatifi, 2023 yılına ait genel kurul toplantısı yeni ticaret merkezinin teras katında yapıldı. Nusret Yalçın Divan başkanı olarak seçilerek gündemin uygulanmasına yardımcı oldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2024 09:17   Güncelleme : 14-06-2024 07:15
AYMAKOOP ‘TA SICAK BİR GENEL KURUL

Rutin maddelerin zaman zaman hararetle konuşulduğu genel kurulda uzun süredir ilk kez sesler yükseldi. Kira gelirlerini  yükselten AYMAKOOP’ta zaruri harcamalar sınıfında yer alan asansörler ve yangın tesisatlarının revize edilmesi için aidatların 100 liradan 500 liraya çıkarılması bir hayli konuşuldu.

Çatı katları ve uygun koridor alanlarını kullanarak gelirimizi arttırdık

Aymakoop yönetim kurulu başkanı Murat Göl faaliyet raporunu kısa başlıklar halinde ve ana konu başlıklarını ele alarak anlattı. Göl :” Bu sene çalıştığımız önemli konulardan biriside AYMAKOOP’un kiraya veremediği çatıların, bakım ve onarımı konusuydu çünkü çatıların su sızdırmasından dolayı altta kalan esnaflarımıza ciddi zararlar vermekteydi. Yaklaşık 2,5 milyon lira bir masrafla burayı yenilemek zorunda kaldık. Kiremitlerini, altındaki mebranlarını, çürüyen kalaslarını değiştirdik B4,C5,C6 ve C7 bloklarda bir tadilatımız oldu. Kooperatifimizde 23 blok var tamamını yenilediğimizi düşünürsek bunlardan 7 si büyük bloklar, 60 milyon lira para harcayacaktık. Dolayısıyla biz çatıları kiraya vererek bu paranın cebimizden çıkmasını engelledik. Ayrıca buradan 7 milyon lira gibi bir kira geliri elde ederek eksiyi artıya dönüştürdük.  Ayrıca koridorların uygun olan yerlerini bölerek kira geliri sağladık. Bu iki kalemde gelirimiz yaklaşık 14 milyon lira oldu.  Bunun da aidata katkısı 300 TL oldu”

Asma Katların Sorununu Yapı Kullanım İzni Müracaatımızı Kullanarak Çözmek İstiyoruz

Murat Göl yapılan sürekli yenilenmek zorunda kalan asfaltlama işlemlerini, asma katların ruhsat ve imar sorunlarını konuştu. Asma katların ruhsat konuşunda yaşadıkları problemi, daha önce aldıkları yapı kullanım izni müracaatını değerlendirerek bu asma katları muhtemelen imar barışına sokabileceklerini beyan etti. OSBÜK’te de bu konuyu görüştük ve bakanlığa da bu konuda bir yasa teklifi verdik. Ama bu yasanın çıkmasını beklemeden burada bu yöntemle çözmeye çalışıyoruz.

Murat Göl yoğun yağış esnasında sitenin yaşadığı problemi videolar vasıtası ile anlattı.

Murat Göl:” Geçen sene eylül ayında çok ciddi yağışlar oldu. Daha önce metrekareye 90kg yağışı geçmezken 140 kg yağışlar yaşandı sitemizde. Ticaret merkezimizin bodrum katını arada olan dükkânları su bastı.  Bunlara önlemler almak ve su girişini engellemek için öncelikle üst kapımızı yükselttik. Kuvvetli bir demir kapı yaptık. Dersankoop’ta da iki çıkış vardı. Bunu üçe çıkardılar. Buradan gelecek suyun tazyikine bu şekilde engel olacağız.  Sisteme verdiğimiz suyun kanaldan geri gelmesini engellemek içinde selden sonra bilim ve teknoloji bakanımız ve vali bey ziyaret etti. Esnafımıza maddi olarak destek olacakları sözünü aldık. KOSGEB başkanımızla görüşerek de faizsiz kredi sağladık.

PTS Plaka Tanıma Sistemini planlıyoruz

Murat göl AYMAKOOP’taki araç yoğunluğu nedeniyle yaptıkları otoparkların sitedeki gelirleri biraz daha arttıracaklarını anlattı. Şu anda başa baş yürüttükleri sistemi yapacakları düzenleme ile artıya geçeceğini ifade etti.

Asansör yönetmeliği değişti artık iç kapı yapmamız gerekiyor

Kabin dışına asansörlerimizi yaptık. Elektronik aksamlarını, halatlarını, onarımlarını tamamladık. Makine dairelerine kadar değiştirdik. Arızalar oldukça düştü. Fakat 2023 yılında asansör yönetmeliğinde değişiklik oldu. Bakanlık yeni yönetmelikte asansörlere iç kapı koyacaksınız diyor. Biz asansörlerimizin güvenliğini anlatmak için gittik ama sizde yapmak zorundasınız dediler. Biz de bu dönem bu kapıları yapmak zorundayız. En düşük teklif olarak 6 milyon 400 gibi teklifimizi aldık. Bu şekilde asansörlerimiz yapılacak.

Yangın büyümeden engel olmamız lazım

Biliyorsunuz her katta yangın dolabımız, hortumlarımız ve tesisatlarımız var. Anca bunların basınçları olası bir yangına müdahale etmeye yeterli değil. Bunu sigorta firmaları o kadar titiz incelemeye başladılar ki bize gönderdikleri yazılarla öğrendik. Akredite kuruluşları çağırdık neler yapmamız gerektiğini öğrendik. Biliyorsunuz biz yanıcı maddelerle çalışıyoruz. Hava çok sıcak bunlar uçucu gazlar barındırıyor. Hem yanan işyerleri de oldu İkitelli’de. İtfaiye gelip müdahale ettiğinde bazı şeyler yanmamış olsa bile o kadar çok su sıkılıyor ki zaten makinalarımız çalışmaz duruma geliyor. Bu sistemi kurarsak belki yangın büyümeden yangına müdahale edebileceğiz. Bunların eğitimlerini de vereceğiz. Ayrıca bu sistemi yenilediğimizde ihracat yapan firmalarda rahatlayacak. Çünkü artık bu belgeleri aldınız mı diye soruyorlar. Almamışsanız ihracat yapamıyorsunuz. Asansör ve bu sistemi yenilememiş 14 milyon 800 bin lira gibi bir rakam tutuyor. Dış cephelerimizi de boyamayı düşünüyorduk ama bunlar işin içine girdiği için bu işi önümüzdeki seneye bırakıyoruz.

Geçen sene çok ihtiyatlı gittik bu sene zorlanıyoruz

Bütçe konusunda önce asgari ücretin 2020 liralardan şu anda 17 bin liraya çıktığını, geçen sene 6. Ayda 6 milyon küsur, 12. Ayda da 12 milyon küsur yani 20 milyona yakın maaş farkı ödedik.  Yani 20 milyon olan maaş ödemelerimiz 41 milyona çıkmış. Vergi sigorta oranları da aynı oranda arttığı için ciddi ödemeler yaptık. Bunu hepimiz işyerlerimizde yaşıyoruz bir anda giderlerimiz arttı gelirlerimiz düştü. Çevremizdeki kooperatiflerde olağanüstü kongrelere gidip bu giderleri aidata yansıtıp bütçeyi tutturmaya çalıştılar ama biz geçen sene çok ihtiyatlı gittiğimiz için b unu yapmadık ama bunun altından kalktık.  Ama şimdi bizi zorlamaya başladı. Bu sene aidatı kademeli olarak arttırmak için minimum 500 lira yapmak istiyoruz. Kira gelirlerimiz olmasaydı 1160 lira gibi bir rakam isteyecektik. “ diye kaydetti.

AYMAKOOP ticaretin merkezi olduğu için dükkânlarımıza, çevremize daha çok bakmamız gerekiyor

Bizim sitemizde şöyle bir durum var. Kiralık yerlerimiz var. Bir de kiracılar mal sahipleri var. Giderlerimizi kiracılar ödüyor. Biz her sene burada aidatı arttırmayalım diye konuşuyoruz. Kiradan alıyoruz, ne yapıyoruz aidata takviye yapıyoruz. Aslında çok doğru bir şey yapmıyoruz ama sizlerin kararı saygı duyuyoruz. Burada birlikte konuşup birlikte karar veriyoruz. Bilanço o şekilde onaylanıyor gidiyor. Kira gelirlerimiz bizim ilk geldiğimizde 2 bin dolar idi mal sahipleri niye bunu kiracı ödemiyor diyor. Kiracılarda niye aidat 25 lira idi 100 lira yaptınız diyor. Şöyle söyleyeyim aslında aidatı böldüğümüz zaman kim kullanıyorsa 1 milyon 100 küsur TL gibi bir rakam çıkıyor karşımıza o zaman 46 milyon lirada sizin paranız. Bu kenarda durması gereken bir para ne işe yarar. İşte asansör ve yangın tertibatının yenilenmesi 14 milyon 800 bin lira tutar geri kalan 32 milyon aidatlar böyle olsaydı kenarda olan paramız böyle olurdu. Dış cephelerimizi mi boyayacağız ne yapacaksak dükkânlarımızın değerini arttırırız. Çünkü artık yabancılar buraya geliyor lalelideki esnaf buraya geliyor. Burasını daha temiz kullanılır bir hale getirmemiz gerekiyor.

AdminAdmin

YORUMLAR
google-site-verification: google8b20e0d27e9aba0e.html