Haber Sitesi
HV
01 EKİM Pazar 01:47

İTO’da bir milyarlık tuhaf başkanlık yarışı

Nusret Kafasıbüyük
Nusret Kafasıbüyük


 Türkiye odalar borsalar birliği (TOBB) ve bünyesinde 365 Oda ve borsanın Ekim ve Kasım ayların da yapılması beklenen tarihler içerisinde seçimleri Türkiye genelinde gerçekleştiriliyor.
İstanbul’da ise İstanbul Ticaret Borsası seçimini gerçekleştirdi. İstanbul Ticaret Borsası başkan Ali Kopuz’la 3. Dönemine girdi. Borsa üyelerine, Başkan Kopuz ve ekibine hayırlı olsun. Başarılar diliyorum. 
İstanbul Sanayi Odası 2 Kasım 2022 Haliç Kongre Merkezinde, 9 Kasım 2022 tarihinde İstanbul Ticaret odasının seçimi ise 9 Kasım ‘da İstanbul fuar merkezinde komite seçimleri gerçekleşecek. Bir hafta sonra da yeni seçilen meclis üyeleri tarafından yeni başkan ve yeni yönetim kurulu  seçilecek.
İSO seçimlerinde duyduğum kadarıyla Erdal Bahçıvan karşısında başka bir aday yok. Komiteden meclis girdiği zaman Başkan Bahçıvan üçüncü dönemine girecek gibi gözüküyor. Bizde hayırlısı diyelim.
İTO Seçimlerinde ise şuan görünen adaylığını açıklayan iki aday var biri mevcut başkan Şekib Avdagiç diğeri ise önceki dönem rahmetli Çağların döneminde başkan yardımcılığı yapan Murat Kalsın. İki MÜSİAD üyesi aday. Üçüncü sürpriz bir isminde aday çıkmasını söz konusu olduğunu duyuyorum. 
Ama öncelikle adayların komitelerinden meclise girmeleri gerekiyor. Örnek Rahmetli Çağlar 2005 seçiminde kendi komitesinden seçilemeyince başkan olamadı. O dönem adı bilinmeyen Yalçıntaş komitesinden meclise girince İTO’ya başkan oldu.
Bu dönem bana 2009 İTO seçimlerini hatırlatıyor. O dönemki İTO başkanı Profesör Doktor Murat Yalçıntaş seçimlere son haftaya kadar tek başkan adayı olarak girmişti.  İTO Meclis üyeleri seçiminden hemen sonra Rahmetli İbrahim Çağlar’da İTO başkanlık seçiminde bende varım demişti. Yakından takip edenler çok iyi hatırlayacak ki, sadece 8 oy yer değişseydi; Rahmetli Çağlar başkan olacaktı. 
Bana mı tuhaf geliyor gerçekten tuhaf mı?  Bir milyarlık İTO’nun başkanlık seçimi.
 Bu seçimin İstanbul Ticaret odasının en zor seçimlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü dünyada ve ülkemiz de konjonktür olağan üstü tartışmaya açık bir ekonomik durum. Malzeme fiyatlarının artışı, yüksek enflasyon olduğu zor şartlarda bir seçim yaşayacağız.
Başkan adayının seçilmek için dikkat edeceği hususlar oluşturacağı yönetim kurulu,  TOBB delegeleri, Cemile Sultan korusu, İstanbul ticaret üniversitesi, odanın diğer organların da yer alan isimler gibi konular çok önemli. Yeni meclis üye sayısının 270 olacağı dikkate alınırsa, bu meclis üyelerinin beklentileri iddia ediyorum birinci rol oynayacak. 
 
Deneyimli bir gazeteci olarak bana göre dünyanın en demokratik olmayan seçimlerinden birisi İTO seçimleridir. Çünkü 700 bin üyeden sadece 30 bin üyesi oy kullanıyor, yeni dönemde 50 bine çıkması bekleniyor. Sizce yüzde onu bulmayan oy kullanma oranı ne derece demokratik olabilir.
Gün itibari ile başkan olan Şekib Avdagiç bir sıfır önde gözüküyor. Murat Kalsın peşinden geliyor. Beklenen Sürpriz aday ise, yukarıdaki açıkladığım hususlar çerçevesinde beklenen sürpriz aday bütün dengeleri değiştirebilir.
 Birde yaklaşan TÜRSAB seçimlerinden bahsetmek istiyorum. Başkan Firuz Bağlıkaya ile Hilton İstanbul Bosphorus otelde bir toplantıda sohbet ettik. Kendisinin başkan olarak üçüncü seçimi olacak. Geçen seçimde karşısına rakip olarak çıkan Davut Günaydın’la bu dönem birlikte hareket ediyor. Pandemi’den en fazla zarar gören sektörlerden biri turizm sektördür. Turizm sektörünün kalbi olan Türkiye Acenteler Birliği turizm bakanlığından destek alamadıkları söyleniyor.
14 bin üyesi olan TÜRSAB seçimlerinde geçen dönem 4 bin oy kullanıldı. 2500 oyu Başkan Bağlıkaya, 1500 oyu Günaydın aldı. Bu sene Bağlıkaya’nın beklentisine göre 5 bin oy kullanılacak. Bağlıkaya’nın 4 rakibi var. Rakiblerinin kazanma şansı zor gibi gözüküyor.
Sonuç ne olursa olsun kazanan esnafımız tüccarımız sanayicimiz ve ülkemiz olsun.

YORUMLAR
Ali Güngör öngören 11 ay önce
Deneyimli bir basın emekçisi olarak ve İTO.nun içinden biri olarak çok ince noktalara deginmissiniz. Bilgilendirdiginiz için teşekkürler. Kim kazanırsa kazansın Ulkemiz için hayırlı olsun
ILKIM ILAYDA KIRAZ 11 ay önce
Yazınız çok güzel ve aydınlatıcı olmuş. Umarım demokratik olmayan bu seçim sonucunda faydalı bir başkan seçilebilir.