Yeni Esnaf , Haberler, Gündem, Ekonomi ve Son Dakika Haberleri, Türkiye ve dünyadan ekonomi haberleri, sektörel gelişmeler, ekonomik konjonktür ve son dakika gündem haberleri
Esra Fatma Türkal
Esra Fatma Türkal

Parayla Saadet olmaz

03-12-2015 11:04

Parayla Saadet olmaz bu söz nasıl bir klişedir ki Yeşilçam bu söz uğruna filmler yapmış Yine bu söz temalı nice şarkı sözü yazılmıştır.

Klasik Türk filmi klişelerinden biri olan bu söze temalı bir film hatırlıyorum. Zengin kız, fakir erkeğe âşık olmuştur. Kızın ailesi zengin ve haz dolu bir hayat sürer. Kızın annesi sürekli konkendi, gece hayatıydı derken kızıyla pek ilgilenmez, baba ise kızına sürekli pahalı hediyeler alır ama pek sevgi göstermez. Sevgi eksikliği çeken kızımız fakir bir delikanlıya âşık olur. Delikanlı Adile Naşit gibi bir anneye, Münir Özkul gibi bir babaya sahip, kardeşleri olan işsiz mutlu bir delikanlıdır. Filmin sonunda; kız kendi ailesini terk eder ve bu aile ile yaşar.
Biraz abartılı olan bu durum yalnız filmlerde mi olur bilinmez fakat Harvard Üniversitesi Profesörü Daniel Gilbert bu duruma bilimsel olarak açıklık getirmiş.” Parayla Saadet Olur Mu? Bu sorunun iki basit cevabı var ya evet ya da hayır ancak ikisi de doğru değil, Eğer para yoksul bir sınıftan orta düzeye çıkarıyorsa evet, ama orta sınıftan üst sınıfa çıkarıyorsa hayır, parayla saadet olmaz...”
Para belli bir refah düzeyini ölçmeye yaran yegâne araçtır. Para belli bir refah düzeyi ve asgari yaşam koşullarını sağladığı değerdedir. Para kişinin ihtiyaçlarını giderdiği kadarsa kişiyi mutlu edebilir ancak yeni İhtiyaçlar doğmasını sağlıyorsa Para kişiyi mutlu edemez. Maslow’un kuramına göre de; insanların öncelikle temel ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Bunlar yeme, içme, güvenlik ve barınmadır. Bunlar karşılandığı zaman asgari refah düzeyinde bir insansındır ve mutlu olman daha kolaydır.
Servet biz insanlara çoğu zaman mutluluk yerine mutsuzluk sağlayabilir. Servetin mutsuzluk sağlayan bu yönü şöyledir;  fazla para kazanıldığından insanlar kazançla birlikte mutluluğunda artacağına sanır ve paraya yüklenen anlamla beklentilerini artırır. Asgari refah düzeyi belli bir doygunluğa geldikten sonra kazanç ve mutluk aynı oranda artmaz ve bu noktada kişi hayal kırıklığı yaşar. Para eğer alt sınıftan orta sınıfa taşıyorsa mutluluk kazançla eşit oranda artmıştır. Orta sınıftan Üst sınıfa taşıyorsa maksimum mutluluğu elde edemezsin.   Mutluluğun ölçüsü henüz keşfedilmiş değil bir ölçüsü de olmak zorunda değil belki de “mutluluk” denilen kavram daha fazla tüketmemiz için bize empoze edilmiştir ki kişisel görüşüm bu yöndedir.
 
Mutluluğu bir yapılacaksa eğer uzmanların en çok hem fikir olduğu görüş; Mutluluk dediğin şey aslında sosyal ilişkilerini iyi düzeyde tuttuğun ölçüdedir. Mutlu olmanı sağlayacak şey yani para sosyal ilişkilerinde daha çok zaman ayırmanı sağlıyorsa, para seni mutlu ediyordur. Her şey de olduğu gibi denge de olduğu sürece anlamlıdır. Hem mutluluk hem de para…