Yeni Esnaf , Haberler, Gündem, Ekonomi ve Son Dakika Haberleri, Türkiye ve dünyadan ekonomi haberleri, sektörel gelişmeler, ekonomik konjonktür ve son dakika gündem haberleri
Mehmet Danış
Mehmet Danış

Bazı alacaklar ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

07-09-2016 22:07

6736 SAYILI BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASINA İLİŞKİN KANUNLA İLGİLİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!..

 

Hükümetler belirli dönemlerde kamu alacaklarının tahsiline ilişkin çıkardıkları kanunlarla hem birikmiş alacakların tahsili, hem de kamu borçlarından bunalmış mükelleflerin nefes almasını sağlarlar.  Ancak bu kanunlarla ilgili  müracaatlarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu ÖDEYEMEYECEĞİM BORCU YAPILANDIRMAMALIYIZ. Bu müracaatlar aynı zamanda BORÇTAN HABERİ OLMA yani TEBLİGAT YERİNE GEÇECEĞİNDEN zaman aşımlarının tamamını yani TEBLİĞ ve TAHSİL YÖNÜNDEN sona ermesine ve hatta ZAMAN AŞIMINA UĞRAMIŞ BİR BORCU TAHSİL AŞAMASINA GETİRİR. Yani KANUNEN TAHSİL VE TEBLİĞ İMKANI KALMAMIŞ BİR BORCUMUZ bu müracaatımız sayesinde TEBLİĞ ve TAHSİL EDİLEBİLİR AŞAMAYA GELİR. 

Genelde yaygın ancak çokta doğru olmayan bir önyargı vardır. VERGİ DAİRESİ BORCU ZAMAN AŞIMINA UĞRATMAZ. Evet 2000 li yıllardan önce bazı yollarla TAHSİL YÖNÜNDEN ZAMAN AŞIMI engelleniyordu. Vergi mahkemelerine usulsüz bir şekilde zaman aşımının kesildiği yönünde açılan davalar sonucunda yargı "ZAMAN AŞIMINI KESMEYECEĞİNİ" hükmetti. Mükellefler ile meslek mensuplarının müracaatlarda en çok dikkat etmesi gereken konudur TAHSİL YÖNÜNDEN ZAMAN AŞIMI!..

Tahsil yönünden zaman aşımı uygulamada çok bilinmesine rağmen, uygulamanın bürokrasi kıskacında olan önemli bir ZAMAN AŞIMI kavramı daha vardır. TEBLİĞ YÖNÜNDEN ZAMAN AŞIMI. Genelde şirket ortaklarına uygulan 6183 sayılı yasanın 35 nci maddesine göre düzenlenen ŞİRKET TEMSİLCİSİ ve ŞİRKET ORTAKLARINA yapılan tebligatlarda yaşanmaktadır. Ancak nedense çok dikkat edilmediğinden ve dava konusu yapılmadığından yaygın olmayan bir zaman aşımı kavramı olarak uygulamada yerini almıştır. Bu zaman aşımı şirket borcunun temsilci ve ortaklara kanuni sürelerde tebliğ yapılmaması neticesinde o borcun TAHSİL İMKANINI TAMAMEN ORTADAN KALDIRMAKTADIR.

İşte mutlaka müracaat yapmadan önce alınacak bir borç dökümü ve bu borç dökümünü incelenmesi sizin daha fazla bir vergi yükünün altına girmenizi engelleyebilir. Acele etmeden çokta geç kalmadan işin ehli kişilerden alacağınız destekle daha az vergiyi yapılandırabilirsiniz.

 

ŞİRKET TEMSİLCİLERİ VE ORTAKLARI; 

 

Bu kanunla ilgili yapılandırmada borcun tamamını yada hissenize düşen kısmı adınıza düzenlenip tebliğ edilmiş bir ödeme emri yoksa  ADINIZA YAPILANDIRMAYIN. Yapılandırmayı şirket adına yapın. Şirketiniz tasfiye, iflas aşamalarını tamamlamış ise MUTLAKA BİR UZMANDAN DESTEK ALARAK YAPILANDIRMA TALEBİNDE BULUNUN.  

 

Bu kanunun ülkemize ve mükelleflerimize fayda getirmesi temennisiyle saygılarımı sunarım.

 

Mehmet DANIŞ

Ekonomist - Mali Danışman

MD İLKE GRUP

Yönetim Kurulu Başkanı