Yeni Esnaf , Haberler, Gündem, Ekonomi ve Son Dakika Haberleri, Türkiye ve dünyadan ekonomi haberleri, sektörel gelişmeler, ekonomik konjonktür ve son dakika gündem haberleri

Bir Anadolu Mucizesi; Kayseri OSB

Türkiye Ekonomisini organize sanayi bölgeleri ayakta tutuyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik ve siyasal tartışmaların uzağında kalarak ülkemiz insanı için iş ve aş üretmeye devam ediyorlar.

OSB HABER - 31-08-2021 14:45

Bir Anadolu Mucizesi; Kayseri OSB

Türkiye Ekonomisini organize sanayi bölgeleri ayakta tutuyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik ve siyasal tartışmaların uzağında kalarak ülkemiz insanı için iş ve aş üretmeye devam ediyorlar. Türkiye sathına yayılan 353 Organize sanayi bölgesinde parmak ısırtacak gelişmeler yaşanıyor. Bu organize sanayi bölgelerinden birisi olan kayseri organize sanayi bölgesi de Anadolu’nun kalbinde sessiz sedasız bir mucizeye imza atıyor. Kayseri OSB Tahir Nursaçan başkanlığındaki 6 yılda değerini tam 12’ye katladı. Türkiye’de sanayininin en’lerin sahibi de olan Kayseri OSB’yi sizler için gezdim. Araştırdım ve inceledim..

Başkan Tahir Nursaçan sohbetten evvel bana bir araç tahsis ederek OSB’yi kendi gözlerimle görmemi istedi. Bu davranışı nazik bir meydan okuyuş gibi değerlendirerek tamam dedim. Meslek hayatını İstanbul’da sürdüren bir gazeteci olarak, zaten İstanbul’da en büyük OSB’leri bildiğim için sıradan bir tur gibi düşündüğüm geziye başladım. OSB’nin 22 milyon metrekare alan üzerinde kurulduğunu öğrenince, çoğu alanın boş olduğunu düşünürken, mihmandarımın “bölge artık sanayiye dar” geliyor demesi üzerine doğrusu merakım arttı. Derken.. Gezdikçe, başlığa çıkardığım Anadolu Mucizesine tanıklık ettim. Sanayisi, OSB binası, Tasarım Merkezi, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, İtfaiyesi, İhracat İstihbarat Servisi, Fuar Alanı, 75 bini aşan çalışanı ve 1250 faal firmasıyla Kayseri OSB beni ziyadesiyle heyecanlandırdı.

Ziyaretim çerçevesinde Kayseri organize sanayi bölgesinde birçok değişimi görme fırsatım oldu. Sanayicinin sadece para kazanma amacından ziyade kültür, eğitim ve birçok sosyal amaca hizmet ettiğini gördüm.. OSB Başkanı Tahir Nursaçan, sanayiciyi bir adım öne çıkarmak ve şehir hayatına dokunan çalışmaları yapıyor. Kayseri organize sanayi bölgesinde büyük değişimi sizlerle paylaşıyoruz

Başkan Nursaçan’ın anlatımıyla Kayseri OSB

-Kayseri OSB, kurulduğu günden bu yana ülkemizin kalkınması, Türk insanının refah ve mutluluğu olarak belirlediği misyonuna, modern ve yenilikçi bir vizyonla çalışmaya devam ediyor.

-Tahir Nursaçan başkanlığında ’Kayseri Markası’nı yeniden ihya etme hedefine doğru yılmadan, yorulmadan ve kararlıkla yürüyen Kayseri OSB, Türkiye’de en’lerin OSB’sidir

- Kayseri OSB 1.250’yi aşkın faal firmasıyla Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden birisi olup, 80 bini aşkın çalışan istihdam etmektedir.

- Çoğunluğu mobilya sektörü olmak üzere, pek çok sektörde üretim yapmakta ve yapılan üretimin önemli bölümü ihraç edilmektedir.

- Türkiye’nin en modern OSB’lerinden birisi durumunda olan Kayseri OSB, katma değerli üretim mantığı ile kendi bünyesinde Tasarım Merkezi olan nadir bölgelerden birisidir.

- Organize Sanayi Bölgesi mantığının temel mantığı olan kesintisiz üretim anlayışının gereği olarak kendisine ait Güneş Enerji Santrali (GES) olan olan az sayıda merkezden birisidir. 55 Megavat kurulu kapasitesi ile OSB içindeki en büyük GES’dir ve OSB’nin en önemli gelir kaynaklarından birisidir.

- Kayseri OSB, bünyesindeki en önemli sektör olan mobilya ve yüksek teknoloji gerektiren tesislerdeki olası kazaları önlemek adına Türkiye’deki en iddialı itfaiye teşkilatlarından birisine sahiptir. 40 tonluk su kapasitesi ile Türkiye rekortmeni olan ve özel olarak üretilen itfaiye aracı da yine Kayseri OSB bünyesindedir. Tesislerle itfaiye merkezi arasında doğrudan iletişim sağlayan özel bir elektronik hat vardır.

 - Kayseri OSB, üniversitesi-sanayi işbirliğinin altyapısını oluşturan meslek liseli- sanayi aşamasını Türkiye’de gerçek manasıyla hayata geçiren ilk OSB’dir. OSB bünyesinde bulunan ve Kayseri OSB tarafından yönetilen Teknik Meslek Lisesi, mezunlarının iş bulma oranı ile Türkiye’de eşsizdir. Her yıl kapasitesi artan Lise, bir çatı altında Türkiye’deki en büyük okuldur. Bu yönüyle Türkiye’ye örnek olması gereken bir modeldir.

- Kayseri OSB, hali hazırda kurulu kapasitesine ilave olarak, yüzde 30-35’ler mertebesinde 24 saat üzerinden üretim yapmaktadır. Bu yönüyle, Türkiye ekonomisindeki hareketliliği gerçek manada ortaya koymaktadır. Geçtiğimiz ay itibarıyla, OSB bünyesinde kullanılan elektrikteki yüzde 25’lik artış, sanayi üretiminde verilerin ortaya koyduğu artışı da desteklemektedir.

- Kayseri OSB, halen TİM himayesinde Türkiye’nin en büyük Ticaret Merkezi’ni Dubai’de hayata geçirmenin hazırlıkları içindedir. Türkiye’nin en modern fuar alanı Kayseri OSB bünyesinde özel bir fuarcılık sektörü tarafından işletilmektedir.

 Nursaçan başkandan ülkemiz OSB, KOBİ’LER VE Ekonomiz hakkında kısa bir sohbetimizde şunları söyledi;

Ülkemizde OSB’leri ve KOBİ’LERİ değerlendirir misiniz?

Efendim öncelikle pandeminin ve kısır siyasi tartışmaların gündem olduğu bir dönemde ekonominin en önemli unsurları olan OSB ve KOBİ’leri ön plana almanız ve gündeme getirdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Çoğu KOBİ boyutunda 1250 aşkın firmamızla Kayseri Organize Sanayi Bölgesi olarak ekonomimizin en önemli ihtiyacının, KOBİ’leri desteklemekten geçtiğini söyleyerek söze başlamak istiyorum.

Dünyanın bütün ekonomilerinde olduğu gibi ülkemizde de KOBİ’lerimiz ekonomimizin kılcal damarları, esnek ve krizlere dayanıklı yapılarıyla ekonominin temel taşlarıdır.

Elbette, yapıları gereği KOBİ’lerimiz başta sermaye yetersizliği olmak üzere sahip olduğu birçok dezavantaja rağmen varlıklarını sürdürmek için olağanüstü başarılara imza atmaktadırlar.

Bugün Türkiye ekonomisi, ihracat, üretim ve inovasyonda büyük merhaleler kat ederken, herkesin malumu olduğu üzere en büyük pay, bir petekte çalışan arılar gibi kendi işlerine odaklanan KOBİ’lerimize aittir.

Burada, ekonomi yönetimimizin ekonomiye, ama özellikle KOBİ’lerimize yönelik desteklerine vurgu yapmak, boynumuzun borcudur.

Bugün Türkiye ekonomisi pandemi ve benzeri küresel bazda meydana gelen olaylara rağmen büyümeye devam ediyorsa, bunun arkasında kuşkusuz KOBİ’lere yapılan destek ve yardımların da çok büyük etkisi var.

Bunun son somut örneği ise hepimizin bildiği ve Haziran’dan itibaren devreye alınan 2021 yılı nefes kredisi paketidir.

Bu zamanlaması itibarıyla KOBİ’lerimiz açısından çok önemli bir destektir.

Türkiye ekonomisiyle ilgili olarak soru gelirse

Ben ekonomiyi değerlendirirken, herkes gibi öncelikli olarak ekonomik verilerin dikkate alınması gerektiği görüşüne katılıyorum.

Ancak, sanayiciliğin, üretimin ve ticaretin içinden gelen bir işadamı olarak bir başka değerlendirme metodum daha var:

O da ekonomiye ilişkin dün neler konuşulmuştu, neler söylenmişti?

Durum bugün nasıldır diye bakmak..

Hatırlayın!

Sürekli olarak “Öldük, bittik, mahvolduk”, “Dolar uçtu, kaçtı”, “Bu sefer işin içindeyiz çıkamayacağız” ve benzeri sözleri hepimiz hatırlıyoruz.

Peki biz bugün öldük mü, bittik mi?

Elhamdülillah tam aksine, büyüdük, geliştik, güçlendik:

Olumsuz iddiaların aksine ihracat arttı, ekonomi büyüdü.

Tamam pandemi kaynaklı ekonomik sorunlarımız var ve bütün sorunlarımız da henüz tam olarak çözülmemiş de olabilir.

Lakin, ekonomik büyüme, siyasal istikrar, bölgesel etkinliğimizi artırma, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada lider ülke konumundaki gücündeki bariz artışlar olmadı mı?

Ben Türkiye’nin geleceğinin aydınlık, insanlarımızın müreffeh ve mutlu, devletimizin güçlü, kudretli ve sözü dinlenir, hatırı sayılır bir ülke olacağına bütün kalbimle inanıyorum.

Bu inanç ve güvene sahip olmayanların ise, kendi başarısızlık, karamsarlık ve art niyetlerinin ve zaafiyetlerinin esiri olduğuna inanıyorum.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Meslek Örgütleri Önemli ve Değerlidir,

Meslek Örgütleri Önemli ve Değerlidir,

05-07-2022 - GÜNCEL

İTO SPOR’DA DA BİR MARKADIR

İTO SPOR’DA DA BİR MARKADIR

05-07-2022 - GÜNCEL

SERVİSÇİLERİN 4 ANA GÜNDEMİ VAR

SERVİSÇİLERİN 4 ANA GÜNDEMİ VAR

05-07-2022 - GÜNCEL

Daha geniş alanda üretim için  El ele verdiler

Daha geniş alanda üretim için El ele verdiler

05-07-2022 - İkitelli OSB

Kültür ekonomisi diğer sektörlere öncülük ediyor

Kültür ekonomisi diğer sektörlere öncülük ediyor

05-07-2022 - RÖPORTAJ

ESOT’un asırlık çınarı Karayel  bir hesap yılını daha geride bıraktı

ESOT’un asırlık çınarı Karayel bir hesap yılını daha geride bıraktı

04-07-2022 - İkitelli OSB

Ülkemize örnek olacak bir sanayi merkezi kazandırmak istiyoruz

Ülkemize örnek olacak bir sanayi merkezi kazandırmak istiyoruz

04-07-2022 - İkitelli OSB

İTO’da Yapılacak Çok İş Var

İTO’da Yapılacak Çok İş Var

04-07-2022 - GÜNCEL

KOÇ: “Biz imar etmenin, kazandırmanın yanındayız”

KOÇ: “Biz imar etmenin, kazandırmanın yanındayız”

04-07-2022 - İkitelli OSB

Aykosan ‘Sert, Çetin’ Başkan Necmi Uslu Sakin

Aykosan ‘Sert, Çetin’ Başkan Necmi Uslu Sakin

04-07-2022 - İkitelli OSB