Yeni Esnaf , Haberler, Gündem, Ekonomi ve Son Dakika Haberleri, Türkiye ve dünyadan ekonomi haberleri, sektörel gelişmeler, ekonomik konjonktür ve son dakika gündem haberleri
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Ersin Demircan
Ersin Demircan
Giriş Tarihi : 07-10-2021 09:08

Sosyal Medya Üzerinden Elde Edilen Kazançlar...

Sosyal Medya Üzerinden Elde Edilen Kazançlar Vergi Kesintisiyle Vergilendirilecek

Birkaç ay önce kamuoyuna detayları açıklanan ekonomi reform çalışmalarıyla; vergisel düzenlemelerin sadeleştirilmesi, yatırımcı dostu ve öngörülebilirliği artıran adımlar atılması hedeflenmiş ve yeni “Ekonomi Reform Paketi” kapsamında vergi işlemlerinde dijital dönüşüm gerçekleştirilmesi amaçlanmıştı.

Reform paketinde; elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarına dahil edilecek mükellef gruplarının kademeli olarak artırılması ve düzenlemelerin 30 Haziran 2022'ye kadar tamamlanması planlanıyor. Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen "Türkiye Dijital Vergi Dairesi" uygulamasının da 31 Aralık 2022 itibarıyla hayata geçirilmesi düşünülüyor. Bu sistemle vergiye ilişkin iş ve işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesine zemin hazırlanacak.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber internet kullanımı ve sosyal medya platformlarında geçirilen vakit artmış ve bu platformlarda pazarlama, reklam, ürün satışı gibi ticari faaliyetler de kaçınılmaz olarak artmaya başlanmıştır.

Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz aylarda sosyal medya üzerinden kazanç elde eden kişileri, denetim kapasitesi ölçüsünde incelemeye almış ve bu konuda birçok kişiye vergi ziyaı cezalı tarhiyatlar yapmıştı.

Youtube, İnstagram, Facebook, Twiitter gibi mecralar üzerinden reklam, ürün satışı gibi yollarla kazanç elde eden kişilerin kazançlarının tespiti noktasında Maliye Bakanlığı da bir kafa karışıklığı içine girmiş ve kimi yerde ticari kazanç, kimi yerde mesleki kazanç gibi değerlendirmeler yapılarak daha çok verilen özelgeler üzerinden kazanç tanımlamaları yapılmıştır.

Vergi ödeme yükümlülüklerinin yanında, bu kimselerin Vergi Usul Kanununda belirtilen ödevleri de yerine getirmeleri beklendiğinden; bu platformlarda kazanç elde eden kişiler doğal olarak hiç aşina olmadıkları bürokratik süreçlerin içinde kaybolmaya başlamışlardı.

Vergi kanunları da ekonomik faaliyete çağına uygun şekilde ayak uydurmak zorundadır. Vergileme maliyetlerini en aza indirmek, mükelleflerin kolayca uyum sağlayabileceği bir vergileme tekniği ile vergi toplayabilmek, doğru ve adil bir vergilemenin en önemli şartlarındandır.

Yukarıda bahsettiğimiz ekonomi reform paketi, kanun teklifi olarak 1 Ekim'de yasama yılının başlamasıyla Meclis gündemine gelecek ve ilk görüşülen düzenlemelerden birisi olacak.

Teklif Vergi Usul Kanunu, Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunu başta olmak üzere ekonomi ve vergilerle ilgili temel kanunlarda düzenlemeler içeriyor.

Berber, terzi, ayakkabı tamircisi gibi basit usulde defter tutan esnafa gelir vergisi muafiyeti tanınması, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri için verilen geçici vergi beyanının dört dönemden üç döneme indirilmesi gibi başlıklar, teklifte yer alan düzenlemelerin başında geliyor.

Yasalaşması beklenen vergi reform paketinin en önemli ayağını “Türkiye Dijital Vergi Dairesi” oluşturuyor.

Dijital Vergi Dairesi ve entegre diğer sistemlerle;

- Elektronik defter ve elektronik belge uygulamalarının kapsamı ve genişletilecek.

- Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde kesintisiz hizmet verebilen ve elektronik ortamda her yerden erişilebilen ‘Türkiye Dijital Vergi Dairesi’ dijital uygulaması hayata geçirilecek.

- Teknolojik yeniliklerden yararlanmaya devam edilecek, ‘Dijital Vergi Asistanı’ sistemi oluşturulacak.

- Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilerek, vergi iade incelemeleri dahil olmak üzere inceleme süreleri kısaltılacak.

- Sosyal medya platformlarından elde edilen kazançlar üzerinden yüzde 15 vergi kesintisi yapılarak bu kişilerin Vergi Usul Kanuna göre defter tutma, beyanname verme gibi ödevleri yerine getirmesi beklenmeden gelir elde edildiği anda vergi tahsil edilmiş olacak.

Teklif metni henüz Meclise sunulmadığından, kamuoyuna açıklanan kısmı kadarıyla içeriğini biliyoruz.

Ancak sanal alemdeki ticari faaliyetler nedeniyle elde edilen kazançların, kaynağında vergi kesintisine tabi tutularak vergilendirilmesine yönelik detaylı çalışmanın tamamlandığı ve paketin içinde bulunduğuna dair birçok haber yapıldı.

Sosyal mecra üzerinden yürütülebilecek nitelikte bulunan ve KDV’nin konusuna giren mal teslimi ile hizmet ifası olarak değerlendirilebilecek türden işlemlerin vergi tevkifatı yoluyla vergilendirilmesine yönelik düzenlemelerin de, getirilecek yasa teklifine dahil edilmesi yerinde olacaktır.

Sağlıkla kalın.

ersinofis@gmail.com

Ersin DEMİRCAN

E. Vergi Müfettişi

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor1539
 • 2Konyaspor1527
 • 3Fenerbahçe1527
 • 4Hatayspor1526
 • 5Başakşehir FK1525
 • 6Alanyaspor1524
 • 7Galatasaray1523
 • 8Fatih Karagümrük1522
 • 9Beşiktaş1521
 • 10Adana Demirspor1520
 • 11Sivasspor1519
 • 12Giresunspor1519
 • 13Kayserispor1519
 • 14Altay1518
 • 15Antalyaspor1518
 • 16Gaziantep FK1518
 • 17Göztepe1514
 • 18Yeni Malatyaspor1514
 • 19Kasımpaşa1511
 • 20Çaykur Rizespor1510
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Klasik müziği sevdiren notlar notalar Şevki Karayel’den
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Terziler Odası
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA