Yeni Esnaf , Haberler, Gündem, Ekonomi ve Son Dakika Haberleri, Türkiye ve dünyadan ekonomi haberleri, sektörel gelişmeler, ekonomik konjonktür ve son dakika gündem haberleri ga('set', 'userId', 'USER_ID'); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Faruk Çalıkuşu
Faruk Çalıkuşu
Giriş Tarihi : 17-07-2021 09:07

Bazı Kavramlar (Bölüm 3)

 

Değerli okuyucularım, daha önceki bölümlerde 6698 sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Kanun”nunun içeriğini incelemiştik. Bu bölümde ise kanunda geçen bazı temel kavramları detaylı açıklıyor olacağız.

Kişisel Veri Nedir?  “Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgişeklinde ifade edilmiştir. Bu verilere bakacak olursak kişinin, adres, iletişim, kimlik, çalışma verileri, otomobil verileri, tapu verileri, ceza verileri, bir internet sitesinde gerçek kişiye ait çerez verileri, kredi kartı verileri gibi verileri kişisel veri olarak kabul etmek mümkündür. “Kimliği belirlenebilir” ifadesinde ise bir topluluk içerisinde ilgili kişiyi diğerlerinden ayırt edecek özellikleri ifade etmektedir. Öte yandan topluluk ortamında kişisel veri sahibini diğer kişilerden ayırt edebilecek unsurları ifade etmektedir. Bulunulan yere, duruma ve olaya göre değişen bir unsurdur. Örnek vermek gerekirse 5 kişisinin bir araya geldiği bir toplulukta kişinin gözlük takıyor olması kimliğin belirlenebilir olmasını sağlamaktadır. Kişinin bedensel özelliklerinden alında, giyim tarzına, alışkanlıklarına, davranışlarına kadar konuyu derinleştirebiliriz. Kırmızı papyonlu adam, mor arabalı kadın gibi ya da bir mahallede belirli bir lakaba ya da takma ada sahip kişiler gibi düşünebilirsiniz. Manav hüseyin, kahveci osman gibi.

Gerçek bir insana ait verileri ifade etmektedir. Eee ticari kuruluşlar kendileri gibi başka ticari kuruluşlarla çalışmalarını sürdürmektedir. Bazı durumlarda tedarikçi bazı durumlarda müşteri olarak şirketler karşımıza çıkmaktadır. Gerçek kişinin haricinde olan bu unsurları biz Tüzel kişi olarak tanımlamıştık.  Hemen aklımıza şu soru gelebilir biz akmanlar sanayi ticaret ltd. şti. tüzel kişi müşterimize fatura keseceğiz ve fatura bilgileri kişisel veri değil midir? Kanunun tanımlamasına baktığımızda Tüzel kişilere ait verilerin (örnek fatura bilgisi) kişisel veri olmadığını görüyoruz.

Bu noktada bizim odaklanmamız gereken konu Tüzel kişi firmalarda gerçek kişiler tarafından sevk ve idare edilmektedir. Öyleyse tüzel kişiye ait veri kişisel veri olmamakla birlikte, aynı tüzel kişi firmaya ait satış personelinin bilgileri bizim açımızdan kişisel veri olarak değerlendirilmektedir.

Ticaret yapan gerçek kişilerin her türlü bilgisi kişisel veri olarak sayılmaktadır. Örnek üzerinden devam edecek olursak fatura bilgileri hususunda Tüzel kişi ise xxx ithalat, ihracat, turizm, eğitim falan filan limitet şirketi yada anonim şirketi gibi uzunca bir unvan karşımıza çıkar, şirketin adresi, vergi dairesi ve vergi numarası olarak değerlendirilir. Kanuna göre bu bilgiler kişisel veri olarak kabul edilmezken gerçek kişi açısından bakıldığında fatura bilgileri Faruk Çalıkuşu – adres – vergi dairesi ve vergi no yerine tc kimlik no değerlendirilmektedir. Kanuna göre bu bilgiler kişisel veri olarak kabul edilmektedir.

Özel  Nitelikli Kişisel Veri Nedir? Kanun kişisel veri için herhangi bir liste vermemiştir sadece tanım olarak vermiştir. Haliyle kapsamı oldukça geniştir. Kanun’nun 6 maddesinde 1. Fıkrasında Kişilerin Irkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançlar, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlık bilgisi, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti, biyometrik ve genetik verileri özel nitelikli kişisel veri olarak tanımlamıştır. Gerçek bir kişiye ait sadece bu başlıklar altında verilerin veriler özel nitelikli kişisel veri olarak tanımlanmıştır.

İlk aklımıza gelen soru şu sanki! Kanun neden kişisel veri tanımını yaparken çok geniş bir tanım veriyorken özel nitelikli kişisel verileri bu şekilde sınırlandırmıştır.   Kanun koyucu, özel nitelikli kişisel veriyi başkaları tarafından öğrenildiği takdirde ilgili kişinin mağdur olabilmesine veya ayrımcılığa maruz kalabilmesine neden olabilecek nitelikteki veriler olarak tanımlamıştır.

Öte yandan kanun özel nitelikli kişisel verileri ilişkin aslında şunu söylemektedir. Gerçek bir kişiye ait kişisel verileri 5 kere dikkatli korumamız gerekiyorsa özel nitelikli kişisel verileri 15 kere daha dikkatli korumamız gerekiyor.  6. Maddenin 2. fıkrasında “Özel nitelikli kişisel verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır.” Şeklinde çok net su götürmez ifadesi vardır. 3. ve 4. fıkralara baktığımızda özel nitelikli kişisel verilerin hangi durumlarda açık rıza almadan işlenebileceğini de belirtmiştir.

Özel nitelikli kişisel veriler için sıralanan konular içerisinde tartışılan birkaç konu var bunlara yeri gelmişken değinmekte fayda görüyorum.

Kılık Kıyafet konusu;  personelin boy, kilo, ayakkabı numarası gibi bilgiler üretim yapan tüm işletmeler tarafından tutulmaktadır. İş sağlığı güvenliği kanunu gereğince çalışanlara ilgili uygun ve gerekli donanım teçhizatın verilebilmesi için gereklidir ve kayıt altına alınmaktadır. Peki bu bilgiler kişisel verimidir yoksa özel nitelikli kişisel verimidir? Bu bilgiler kişisel veridir. Özel nitelikli kişisel veri olabilmesi için tanıma bakmak gerekir. Ne diyor tanımda “başkaları tarafından öğrenildiği takdirde ilgili kişinin mağdur olabilmesine veya ayrımcılığa maruz kalabilmesine neden olabilecek nitelikteki veriler” şeklinde ifade ediyor. Bu bilgiler eğer toplum içinde bir mağduriyet ya da ayrımcılık yaratıyorsa o zaman özel nitelikli kişisel veri olarak değerlendirilmelidir.  Örnek olarak Robert Pershing Wadlow tıp tarihinde tanınmış en uzun boylu insan unvanına sahip, öldüğünde boyu 2.72 cm ve 220 kg ağırlığında idi. Öte yandan kayıtlara dünyanın en kısa adamı olarak Sultan Kösen geçmiş olup boyunun 54,6 cm olduğu bilinmektedir. Amacımız burada boy ayrımcılığı yapmak değil elbette olayın anlaşılması açısından uç örnekler tercih ettim. Samimi olmak gerekirse bu ölçülere sahip bireyler illaki toplum içinde çeşitli noktalarda ayrımcılığa maruz kalacaktır. İşte örnekte belirttiğim niteliklere sahip veriler olması durumunda özel nitelikli kişisel veri sayılacaktır.

Kişilerin kılık kıyafetleri giyim tarzları ( bu noktada kimseye ayrımcılık yapmak kanaatinde değilim konunun anlaşılması için örneklendiriyorum yanlış anlaşılmasın lütfen tarafımca herkesin giyim tarzına ve alışkanlıklarına saygım vardır.) kişinin uzun saçlı olması, sakallı olması, bulunduğu ortamdan farklı olarak değerlendirebileceğimiz giyim tarzları, küpe takıyor olması, bayanlar için açık ve aşırı kısa giyiniyor olması ya da çarşaf giyiyor olması gibi uç konuları örnek olarak verebiliriz.

Cinsel Hayatı; bu kavramda ifade edilmek istenen konu kişinin cinsel tercihi bilgisidir. Konunun detaylarına girmeyeceğim merak eden varsa Google yazsın araştırsın J

Sevgiyle Kalın…

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper Lig Ahmet Çalık SezonuOP
 • 1Trabzonspor3781
 • 2Fenerbahçe3770
 • 3Konyaspor3767
 • 4Başakşehir FK3762
 • 5Alanyaspor3761
 • 6Beşiktaş3758
 • 7Antalyaspor3758
 • 8Fatih Karagümrük3757
 • 9Adana Demirspor3752
 • 10Sivasspor3751
 • 11Galatasaray3751
 • 12Kasımpaşa3750
 • 13Hatayspor3750
 • 14Kayserispor3747
 • 15Giresunspor3745
 • 16Gaziantep FK3743
 • 17Çaykur Rizespor3736
 • 18Altay3734
 • 19Göztepe3728
 • 20Yeni Malatyaspor3720
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Klasik müziği sevdiren notlar notalar Şevki Karayel’den
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Terziler Odası
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
gtag('set', {'user_id': 'USER_ID'}); // Kullanıcı kimliğini signed-in user_id