Haber Sitesi
HV
13 TEMMUZ Cumartesi 11:36

"Yüzler" Avucundaki toprak seramik heykel açılışı

"Yüzler" Avucundaki toprak seramik heykel açılışı

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 15-06-2024 22:17

 

“YÜZLER” Avucundaki Toprak Seramik Heykel Sergisi Açılışına Davetlisiniz…

Bursa Seramik Sanat Kolektifi olarak DURMA SANAT ana sponsorluğunda gerçekleşen “YÜZLER” Avucundaki Toprak Seramik Heykel Sergisi 14-30 Haziran 2024 tarihleri arasında Bursa Galeri N’de ulusal sanatçıların seramik eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

İnsanlığın doğayla olan derin bağını ve toprağın yaşam veren gücünü yansıtan bu önemli sergi, toprağın insanlık için taşıdığı hayati önemi ve toprakla olan bağların derinliğini vurgulamaktadır. Sanatın evrensel dilini kullanarak, toprağın insanlık tarihindeki merkezi rolünü anlamak ve toprağın heykele dönüşümünde farklı teknikler ve stillerle oluşturulmuş bir dizi seramik heykelin yer alan sergide, her bir eser toprağın yaşam döngüsünü ve insanın doğayla olan ilişkisinin sembolik anlamlarını yansıtmaktadır.

Toprağın gücünü ve zenginliğini ifade etmek, izleyicilere toprağın içsel güzelliğini ve yaşam veren enerjisini hissettirirken, insanın doğayla olan ilişkisinin önemini yeniden hatırlatmaktadır.

Topraktan heykellere dönüşen yüzler, insanın doğayla olan bağını, toplumsal kimliğini yansıtan birer araç haline gelir ve insanlığın köklerine, kimliğine ve ilişkilerine derinlemesine bir bakış sunmaktadır.

Ayrıca, Ömer Hayyam'ın bir rubaisinden ilham alarak şu sözleri hatırlatmak isteriz:

"Testici dükkânından geçtim, eski zamandı, Ve o toprak ustası becerikli adamdı. Gözü bağlılar görmez, baktım gönül gözümle; Avucunda tuttuğu toprak, gördüm, babamdı!"

 Dilek Erkoç Yıldız’ın Sergi Küratörlüğünde, Huri Aykut Ülker’in Proje Küratörlüğünde ve Canan Temizelli’nin Proje Koordinatörlüğünde hazırlanan sergi, Bursa'da gerçekleşmesi planlanan 2. Uluslararası Seramik Bienali'nin tanıtımını ve seramik sanatının bilinirliğini artırmak amacıyla düzenlenen etkinliklerin bir parçası olarak gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda, seramik sanatının duayenleri ve çağdaş seramik sanatçıları, sergi, panel, söyleşi ve organizasyonlarla dolu bir yılı sanatseverlerle paylaşmak üzere buluşmalar gerçekleştirmeye devam edecektir.

Tüm basın mensubu dostlarımızı bu özel sergi açılışımıza davet ediyoruz, sizlerle birlikte olmak onur ve mutluluk verecektir.

Saygılarımızla,

Proje Küratörü: Huri Aykut Ülker

Eposta : huriaykut1968@gmail.com

Mobil: 0535 319 20 31

Sergi Küratörü: Dilek Erkoç Yıldız

Eposta: dilekerkocofficial@gmail.com

Mobil: 0505 992 12 00

 Proje koordinatörü: Canan Temizelli

Eposta: ctemizelli@gmail.com

Mobil: 0 536 568 06 70

Sergi Süresi: 14-30 Haziran 2024

Açılış Günü : 14 Haziran 2024

Açılış Saati: 19:00

Yer : Galeri N NİLÜFER BELEDİYESİ SANAT GALERİSİ

Adres : 29 EKİM MAH. UĞUR MUMCU BULVARI KARYA 29 YAŞAM MERKEZİ K:1 BURSA

AdminAdmin

YORUMLAR
google-site-verification: google8b20e0d27e9aba0e.html