Haber Sitesi
HV
23 TEMMUZ Salı 11:16

SEVİM ÇİZER “Gölgelerin Rengi” Seramik Sergisi Açılışına Davetlisiniz…

Bursa Seramik Sanat Kolektifi olarak DURMA SANAT ana sponsorluğunda “Gölgelerin Rengi” Seramik Sergisi, 1-13 Haziran 2024 tarihleri arasında Bursa Galeri N’de sanatçı ve akademisyen Sevim Çizer’in dikkat çeken seramik eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 30-05-2024 09:28
SEVİM ÇİZER “Gölgelerin Rengi” Seramik Sergisi Açılışına Davetlisiniz…

 

 

Bu sergide Sevim Çizer’in kaleminden manifesto ise şöyledir;

“Gölge kavramı somut bir varlıkla birlikte ortaya çıkar. Nesne yoksa gölgesi de olmaz. Gölge varlığı adım adım izler, onun ayrılmaz parçasıdır. Dilimizde gölge ile ilgili “gölgesi olmak”, gölge gibi takip etmek”, “gölge gibi sessiz olmak” vb. deyimler yaygınca kullanılagelmiştir.

Gölgenin varolması ışığa bağlıdır. Ortamda ışık yoksa gölge de yoktur. Gün ışığı gölgeyi değiştirir. O bazen önümüze düşer bazen de ardımızdan gelir. Bazen büyür bazen küçülür. Nesne ne renk olursa olsun gölgesi renksizdir.

Lüster malzeme sanat nesnesi üretmede kullanıldığında, nesneye bakışımızı çoğaltıyor tıpkı yaşama farklı açılardan baktığımızda farklı sonuçlara varabileceğimiz gibi…

Bu sergide yer alan, lüster malzeme ile gölgeleri renklendirilmiş seramik çalışmalar, ışığın değişen açıları ve izleyicinin hareketiyle değişen bakış açısı sayesinde sürekli devinim içindedirler. Lüster malzeme ile renklendirilmiş gölgeler, çalışmalara dördüncü boyut katmakta ve izleyiciyi de aktif biçimde bu serüvene dahil etmektedir.

Renksiz gölgelerin, yanardönerli lüster ile renklendirilmesi, mecaz yoluyla bir dikkat çekme arzusu, görünmezliğe ve görmezden gelmeye bir tepki ve meydan okuma değil midir. “Gölgelerin Rengi” farklı bir dünya algılama ve özlemini dile getirme çabası…

Sevim Çizer’in “Gölgelerin Rengi” Seramik sergisi, Bursa, Nilüfer Belediyesi, Galeri N’’de 1 Haziran tarihinde açılacak. Sanatçının yukarıda özetlediği sergi içeriği, onun insan ilişkileri, güncel psiko-sosyal sorunlar üzerinde, süregelen düşünce ve bakış açısını mecazlı bir dille sanatsal çalışmalarında dile getirme çabasıdır.”

 

Dilek Erkoç Yıldız’ın Sergi Küratörlüğünde, Huri Aykut Ülker’in Proje Küratörlüğünde ve Canan Temizelli’nin Proje Koordinatörlüğünde hazırlanan sergi, Bursa'da gerçekleşmesi planlanan 2. Uluslararası Seramik Bienali'nin tanıtımını ve seramik sanatının bilinirliğini artırmak amacıyla düzenlenen etkinliklerin bir parçası olarak gerçekleştirilmektedir.

Bu kapsamda, seramik sanatının duayenleri ve çağdaş seramik sanatçıları, sergi, panel, söyleşi ve organizasyonlarla dolu bir yılı sanatseverlerle paylaşmak üzere buluşmalar gerçekleştirmeye devam edecektir.

AdminAdmin

YORUMLAR
google-site-verification: google8b20e0d27e9aba0e.html