Haber Sitesi
HV
27 EYLÜL Salı 06:59

Konya Şeker 2022-2023 kampanya döneminde 500 bin ton şeker üretecek

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu,"Birçok bölgede şeker pancarı üretimi azalırken, şirketimizin ekim bölgelerinde artmıştır ve biz daha yüksek oranda üretim yapmayı planlıyoruz" dedi

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-09-2022 09:18
Konya Şeker 2022-2023 kampanya döneminde 500 bin ton şeker üretecek

 Çumra ve Konya'daki iki şeker fabrikasıyla Türkiye'deki şeker üretiminin 5'te 1'ini gerçekleştiren Konya Şeker'in 2022-2023 pancar alım kampanyası, Çumra Şeker'de düzenlenen kampanya açılış töreniyle başladı.

Konya Şeker'den yapılan açıklamaya göre, törene, Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Kooperatif Yönetim Kurulu Üyeleri, ilk hasat pancarını getiren üreticiler ile bölge çiftçileri, sivil toplum kuruluşu yetkilileri, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Anadolu Birlik Holding çatısı altındaki şirketlerin yöneticileri ve çalışanlar katıldı.

Konya Şeker, 8 bölgede 36 kantar ve 66 boşaltma makinesi ile 7 gün 24 saat pancar alımı yapacak. 2022-2023 kampanya döneminde alımı gerçekleştirilecek olan pancarın tamamına yakınının fire-polar analizi üreticilerin pancar teslimi sırasında gelişmiş ekipmanlarla yapılacak.

Konya Şeker, bu kampanya döneminde yaklaşık 3 milyon 400 bin ton şeker pancarı işleyecek. İşlenen pancardan, 500 bin ton şeker, 700 bin ton pancar küspesi, 130 bin ton melas üretimi planlanıyor.

Konya Şeker ile Çumra Şeker'in günlük pancar işleme kapasitesi 28 bin ton, bu yıl kampanya süresi ise 140 gün olarak planlandı.

Açıklamada törende yaptığı konuşmaya yer verilen Erkoyuncu, şunları kaydetti,:

'19 yıl önce de 18 kişilik kurucu heyet olarak buradaydık. O gün yaşadığımız heyecanı bugün de yaşıyorum. 2003 temel atma, 2004 açılış ve bugün 19'uncu Kampanya açılışı.Bu fabrikada o günden bugüne milyonlarca ton pancar işlendi ve bu süreçte milyarlarca lira bu memlekete, bu çevreye, bu bölgeye, finans ve katma değer yarattı. Bu fabrikanın yapımına sebep olan başta Recep Konuk olmak üzere tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum, hayatını kaybetmiş yol arkadaşlarımız var, hepsinden Allah razı olsun, hepsine Allah'tan rahmet diliyorum. Bu fabrikanın kurulmasında emeği geçen bütün arkadaşlarıma sizlerin adına, üreticilerimiz adına, çiftçilerimiz adına, teşekkürlerimi, minnetlerimi sunuyorum.'

Erkoyuncu, Çumra Şeker'in, pancar kapasitesi olarak Türkiye'nin en büyük fabrikası olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

'Birçok bölgede şeker pancarı üretimi azalırken, şirketimizin ekim bölgelerinde artmıştır ve biz daha yüksek oranda üretim yapmayı planlıyoruz. Konya Şeker olarak bu yıl geçen yıla oranla yüzde 12 fazla ekim yaptırdık. Bunun da üretime yansımasını bekliyoruz. Bu yıl 40-45 bin ton geçen yıla oranla daha fazla şeker üreteceğiz. Bu yıl onun için kotalarda artırım yapılması hususunu Tarım Bakanımız Vahit Kirişçi'ye ve Tarım Bakan Yardımcımız İbrahim Yumaklı beye ilettim. Öyle görünüyor ki, inşallah kotayı da alacağız, böylece üreticimiz daha çok kazanmış, ürettiğinin karşılığını almış olacak.'

Şeker Pancarının alım fiyatına ilişkin olarak Erkoyuncu, şu ifadeleri kullandı:

'26 Eylül'de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın pancar alım fiyatını açıklamalarını bekliyoruz. Üreticilerimize hak ettiği bedelin ödeneceği konusunda umudumuz yüksektir. Kampanya döneminin hem sektör için, hem çiftçilerimiz için hayırlı ve bereketli olmasını, sıkıntısız bir kampanya dönemi geçmesini diliyorum.'​​​​

 

AdminAdmin

YORUMLAR