TEKNOLOJİ
Giriş Tarihi : 03-02-2022 16:18   Güncelleme : 03-02-2022 16:18

Mobil cihazda 5 temel soruna çözüm arandı

Telekomünikasyon sektörü, sorunlarına çözüm bulmak için İTO’da bir araya geldi. Toplantıda, 5 ana sorun olan; kuralsızlık, kaçak ürün, taksitlendirme problemi, dengesiz rekabet ve IMEI klonlama başlıklarına çözüm arandı.

Mobil cihazda 5 temel soruna çözüm arandı


 
İstanbul Ticaret Odası (İTO), sektörlerin nabzını tutmaya devam ediyor. Sektör temsilcileri, ‘2022 Yılı Telekomünikasyon Sektör Toplantısı’nda bir araya geldi. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık’ın başkanlığında, Oda Meclis ve Komite Üyeleriyle sektör temsilcilerinin katıldığı toplantı, online olarak yapıldı. Toplantıda sektörün 5 ana sorunu olan; kuralsızlık, kaçak ürün, taksitlendirme problemi, dengesiz rekabet ve IMEI klonlama başlıklarına çözüm arandı.
 
AR-GE HARCAMALARI
 
Toplantının açılışını yapan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Yaşık, şöyle konuştu: “Küresel-leşme ve teknolojik değişimlerin etkisiyle birlikte büyük ekonomilerle rekabet edebilmenin en önemli şartı; bilişim sektöründe Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirerek, yenilikçi ve teknolojik ürünler ortaya koyabilmek. Bu bağlamda, ülkemizin Ar-Ge harcamalarının artması son derece önemli. İTO’nun 20. dönem çalışmaları içerisinde bilişim sektörüne yönelik olarak Bilişim İhtisas Komitesi kuruldu.”
 
KULÜBÜN BAŞARILARI
 
Yaşık, Bilişim İhtisas Komitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi ortaklığında 2019’da kurulan Robotik Topluluğu Kulübü’nün, 2020-2021’de önemli başarılar elde ettiğini söyledi.
 
İTO Telekomünikasyon Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı İrfan Akkoyun, pandeminin fiziki toplantıların yapılmasını engellediğini söyledi. Akkoyun, “Pandemide mobil cihazlar sayesinde online toplantılarda bir araya geldik. Pandemi, teknolojik cihazların insan yaşamının vazgeçilmezi olduğunu bir kez daha göstermiş oldu” dedi.
 
CARİ AÇIĞI ARTIRDIĞI YANILGISI
 
Telekomünikasyon sektörünün cari açığı artıran bir sektör olduğu algısının ortadan kalkması gerektiğini vurgulayan sektör temsilcileri, şunları söyledi: “Telekomünikasyon sektörü, Türkiye’nin ithalatında yüzde 1’den daha az bir pay alıyor. Fakat herkes bu payın yüzde 20’lerde olduğunu düşünüyor. Cari açığı artırdığı düşünülen sektörümüze birçok kısıtlama getiriliyor.”

İTO HABER

HABER: BARIŞ CABACI