İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 06-01-2022 09:18   Güncelleme : 06-01-2022 09:18

Savunma sanayi Başkanı Demir: YERLİ VE MİLLİ SAVUNMA İRADE İSTER

Yerli ve milli savunma sanayiyi kurmak kadar bu davayı canlı tutmak da önemli. Bu nedenle sanayi ve bilim el ele vermeli” dedi. Demir, sanayicilerden meslek liseleri, yüksek okulları ve meslek okullarına özel önem vermelerini de istedi

Savunma sanayi Başkanı Demir:  YERLİ VE MİLLİ SAVUNMA İRADE İSTER

 

Yerli ve milli savunma sanayiyi kurmak kadar bu davayı canlı tutmak da önemli. Bu nedenle sanayi ve bilim el ele vermeli” dedi. Demir, sanayicilerden meslek liseleri, yüksek okulları ve meslek okullarına özel önem vermelerini de istedi

İOSİD tarafından düzenlenen Savunma Sanayiinde Milli ve Yerli Ürünlerin Ülke Ekonomisindeki Yeri toplantısında başkan Ahmet Akkaya, üyelere müjde verdi: Kırklareli’nde 600 bin metrekare sanayi arsası OSB için ayrıldı. Daha modern bir alanda üretim yapacağız. İkitelli OSB’de dünyanın ticaret ve fuar merkezi olacak

 

İkitelli Organize Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (İOSİD) tarafından Savunma Sanayiinde Milli ve Yerli Ürünlerin Ülke Ekonomisindeki Yeri, Olumlu Etkileri ve Stratejik Önemi konulu toplantı düzenlendi. Toplantıya Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sektörde yer alan firmaların temsilcileri ile çok sayıda bürokrat ve iş dünyasından isimler katıldı. İkitelli OSB’nin, Türkiye’nin en büyük dünyanın sayılı OSB’leri arasında olduğunu ifade eden İOSİD Başkanı Ahmet Akkaya, “Burası ülkemizin üretim dinamosu, ticaret merkezdir. Biz sıradan bir STK olmadık, proje üreten, ARGE ve üretim merkezi olarak düşündük. İkitelli OSB’nin dinamik yapısını harekete geçirmek, ekonomiye katma değer sağlamak adına çok çalıştık” dedi.

İHA-SİHA İKİTELLİ OSB’DE DOĞDU

40’a yakın sektörü bir arada barındıran İkitelli OSB’de dernek olarak üyelerle ilgili kurumlar arasında köprü görevi gördüklerini anlatan Akkaya şöyle dedi: “Ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik sıkıntıları aşmanın yolu üretimden, ihracattan geçiyor. Bugün gururumuz olan İHA-SİHA’lar İkitelli OSB’de doğdu. Savunma sanayinde bu başarının elde edilmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çünkü artık yerli ve mili savunma sanayimiz var.

KIRKLARELİ DE YENİ OSB

“İkitelli OSB’ye artık sığmıyoruz. TOKİ’nin ülkemizde konut sorununu çözdüğü gibi sanayi alanında da çözüm yapması gerektiğini sürekli söyledik. Sanayici elindeki parayı toprağa verdiği zaman yatırım yapamıyor. Bizim hazırladığımız projede 500 metreden 5 bin metreye kadar toplam 3 milyon metrekare ihtiyacın olduğu ortaya çıktı. Kırklareli Çakıllı bölgesinde 600 bin metrekare sanayi alanını sanayicimize kazandırdık. İlk adımı attık, Buradaki sanayicilerimizi oraya taşımak istiyoruz.

ARANAN ELEMAN SIKINTISI VAR

Ara eleman değil, aranan eleman arıyoruz. Gençlerimizi sanayide çalışmaya yönlendirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştiriyoruz.   İkitelli’de 35 bin iş yerinin bir fuar alanına ihtiyacı olduğunu hep dile getirdik. Burası dünyada herkesin bildiği bir ticaret merkezi haline getirmek, üreticilerin ürünleri sergilemesini, yurt dışından gelen müşterilerin de aradığını bulabilmesini istiyoruz.”

MESLEK LİSELERİ ÖZEL İLGİ ALANIMIZ

İOSİD Başkanı Akkaya’ya hak veren ve “Sanayici taşa, toprağa binaen parasını harcarsa üretime harcayacak parası kalmıyor” diyen Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir,’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında bu konuda bir farkındalık oluştuğunu söyledi. Demir, meslek liseleriyle ilgili çalışma yaptıklarını da anlatarak; “Meslek liseleri, meslek yüksekokulları, meslek eğitim okullarına özel olarak eğildik. Savunma sanayi şirketlerimizin birçoğu belirli liselerin ve yüksekokulları kendi himaye altına aldılar, staj imkanlarını arttırdılar” dedi.

BU DAVADA KARARLILIK ÖNEMLİ

Sanayi sektöründeki millileşme konusundaki kararlığa da dikkat çeken Demir şunları söyledi: "Bu davada kararlılık ve irade çok önemlidir. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda ortaya koyduğu iradeyi sürekli belirtti. Savunma sanayii özelinde de 'savunma sanayi benim şahsi himayem altındadır' diyerek bu konudaki kararlılığını tekrar vurguladı. Mühim olan bu iradeyi sürekli canlı tutmak.

MESLEK LİSELERİNİ SAHİPLENİN

OSB'lerimizin de belirli şekilde meslek yüksekokulu ve liseleri sahiplenmeleri, oradaki arkadaşlarımıza iş imkanı tanımalarını bekliyoruz. Savunma sanayisi teknolojinin lokomotifidir. Savunma sanayisinde olduğu gibi sanayinin her alanında katma değer oluşturan, bilimi ve teknolojiyi işin içine katan bir yaklaşım işin olmazsa olmazıdır. Bu nedenle üniversite sanayi iş birliğini bağlantısını sürekli canlı tutmak istiyoruz.”