RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 02-01-2022 16:56   Güncelleme : 02-01-2022 16:56

Mücbir Sebep Kantinciyi Kurtardı

Türkiye Kantinciler Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu: 2012’de hazırlanan yönetmeliğe bizim koyduğumuz ve 7. Maddede yer alan ‘mücbir sebep’ pandemi sürecinde kantincinin imdadına yetişti. Böylece kantinciler okulların kapalı olduğu sürece kira ödemekten kurtuldu

Mücbir Sebep Kantinciyi Kurtardı

 

Türkiye Kantinciler Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu: 2012’de hazırlanan yönetmeliğe bizim koyduğumuz ve 7. Maddede yer alan ‘mücbir sebep’ pandemi sürecinde kantincinin imdadına yetişti. Böylece kantinciler okulların kapalı olduğu sürece kira ödemekten kurtuldu

Türkiye Kantinciler Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu, 16 Ocak 2022’de yapılacak olan olağan genel kurul öncesi Nusret’le İş ve Yaşam Sohbetlerine katıldı. 2001 yılına kadar kantincinin bir sahibi olmadığını dile getiren Osmanoğlu, bugün gelinen noktanın yorucu mücadelelerle sağlandığını söyledi. Kongreye tüm kantincilerin katılmasını ve kendi kaderini kendisinin belirlemesi gerektiğini ifade eden Federasyon Başkanı bu yolda verdiği mücadeleyi anlattı.  

İLK ADIM 2001’DE ATILDI

Kantinciler Esnaf Odası’nı 2001 yılında kurduk. 2004’te Maliye ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile protokol yaptık. 2005’te bütün kantinleri tek çatı altında topladık. 2012 yılında bir yönetmelik daha çıktı. 2010’da kantin ihalesini iki yıl uzattık. Şu anda federasyonda 50’ye yakın üyemiz var. Federasyon çatısı altında birleşmesek çok arkadaşımız bugün mağdurdu.

 

 

İHALE SÜRECİNİ DURDURDUK

2017 kantincilerin kabus yılı oldu. O gün çıkarılan yönetmelik 2019’da kantinlerin ihaleye çıkmasını öngörüyordu. Meslektaşlarımızın ekmeğini korumak için elimden gelen mücadeleyi yaptım, başarılı da olduk. Maliye komisyonlarıyla görüşerek ikna ettik. Yeniden değerlendirilmesi istendi yönetmelik askıda kaldı. Mart 2018’de; ‘fesih nedeni yoksa kantinin aynı kişiye verilmesine yönelik’ çıkan ve bir önceki yönetmeliği ortadan kaldıran yeni bir yönetmelik çıktı. Bu kantinci esnafına nefes altırdı.

40 YILLIK KANTİNCİYİM

Ben 40 yıllık kantinciyim. Bu süre içinde yaşadığım sıkıntıyı bir ben bir Allah bilir. Oda başkanı olduktan sonra geçmişte yaşadığım sıkıntılar aklımdaydı. Aile birliği yönetmeliği hazırlanırken o günkü komisyonlardaki herkese bunları tek tek anlattım bize hak verdiler. Sıkıntılar yönetmeliğe monte edilince 2005 yılında kantinci hükmü şahsiyetini kazandı.  

BİZ ESNAFIMIZA KAZANDIRDIK

Ben odamı bir numara yaptım, meleğimin standartlarını yükselttim.  Okul Aile Birliği yönetmeliği hazırlanırken Maliye KDV istedi itiraz ettik, yönetmelik çıktı dava açtık. Sonra Naci Ağbal’ın Maliye Bakanlığı döneminde KDV kaldırıldı. Bu 5 bin TL ödeyen kantincimize 5 yılda 40 bin lira kazanç sağladı. Okul idarecileri kantincilere yer vermek istemiyor. Çoğu 15 metrekarelik alanda ya da merdiven altında kendilerine ayrılan bölümde hizmet vermeye çalışıyordu. 2016’da Sağlık Bakanlığının tavsiye niteliğinde genelgesini lehimize çevirmek için harekete geçtim. Daire başkanına ‘alanı büyütelim’ dedim. Bakanlık bizi komisyona çağırdı. Gitmeden önce kantin planlaması çizdirdik. Kantin alanı genişletilmesiyle ilgili genelge imzalandı bu kantin standartları o zaman geldi, kantinler modern oldu. Yeni okullarda girişte ya da dışarıda kantin yerleri ayarlanıyor bence çok güzel bir çalışma oldu.

3008 SAYILI YASA KALDIRILMALI

Artık tüccarlar bu işe dadandı mücadelem onlarla devam edecek. Tüccarlar bu işte yol alırsa kantinler yara alır. Bunun bu hale gelmesinin sebebi 3008 sayılı çıraklık eğitimi yasasıdır.  Yapılan sınavlarda maalesef körler sağırlar birbirini ağırlıyor. Ben bu mesleği kimsenin rant haline getirmesine müsaade etmeyeceğim benim mücadelem bununladır. Eskiden ustalık belgesini odalar verirdi. 3008 çıraklık eğitim müdürlüğüne girdiğimiz için mesleğimizi rezil rüsva ettiler. Bir günlük sigorta ile gidip belge alıyor. Oraya belli bir yardım yap belgeli al gel olmuş durum. Bununla mücadelemiz sürüyor. 1250 saatlik eğitim verilmesi gerekirken bir günde belge veriliyor. Bu ülkede kalifiye eleman çırak kalfa yetişmiyorsa 3008 sayılı kanunun ayıbıdır. Belge alan kişilerin el becerilerini geliştirmek için bakanlıkla protokol yaptık. Kız meslek liselerinin laboratuvarında bizim hazırladığımız ürün listesine göre uygulamalı eğitim alıyorlar ve o ürünleri sertifikalarını aldıktan sonra kendi kantinlerinde hazırlıyorlar.

ÜFE’DEN TÜFE’YE GEÇİLDİ

Ağustos 2018’den sora ÜFE yükselmeye başladı. Kira artışları %48’e kadar çıktı. 1 Ağustos’un baz alınması için itirazda bulunduk. 2019’da bakanlık yetkilileriyle görüştüm. 1 Ocak 2019’dan itibaren TÜFE’ye dönmesini sağladık. Bu da esnafımızın 5 bin TL’lik bir kirada 5 yılda 180 bin TL kaybını önledi. Kantinciler 20 yıl süreyle artık o kapsama girdi. Logolu ürünlerde de 2 Ocak 2022’de bakanlık protokolden çekilmesiyle bence bu sorunda ortadan kalkıyor.

PANDEMİDE KİRA ÖDEMEDİK

Pandemi beklenilen bir şey değildi, 19 ay kapalı kaldık. Okullar 21 Mart’ta kapatıldı biz 13 Mart’ın baz alarak kira alınmamasını alınanların iadesini sağladık. Bunu yapabilmemizdeki en önemli etken 2012’de hazırlanan yönetmeliğin 7. Maddesine koydurduğumuz ‘mücbir sebep’ti. Mücbir sebeb olunca kira ödenmeyecekti. Pandemi döneminde böylece kira ödemedik. Bu süreçte esnafımız ayrıca üç ayrı ödemeyle toplamda 12 bin TL destek aldı. Seyreltilmiş eğitimde kantinlerin açılmasına karşı çıktı. Ancak bazı arkadaşlarımız açılmasını istedi. Açıldıktan sonra da iş yapamamaktan şikayetçi oldular. Aralık 2020’de çıkan genelge ile; kira, öğrenci sayısı, devam eden öğrenci sayısı, okula gidilen gün sayısı formülüyle kiraların yarıya düşürülmesini sağladık.

KANTİNCİ HER ZAMAN DİK DURACAK

Yarın bir kantinci vefat ettiğinde eşlere kantinin devrini sağladık. Ben ölen kantincilerimizin çocuklarına kalfalık belgesi verdiğim için, yetime sahip çıktığım için ağır cezada yargılandım.  7 davadan da beraat ettik. Ben size balık yemeyi öğretmiyorum size balık tutmayı öğretiyorum. Ben kantincinin sadakat kültürü ile büyümesin işitemiyorum. Dik duracak işinin başında olacak çocuklarına helal ekmek kazandıracak. Doğru zaman hiçbir zaman için eğilmez kaybetmez.

 

SORUMLULUĞUMUZ BÜYÜK

Çocuklarımız en güzel hizmete layıklar, hem onların hem velinin gönlünü kazandık. Onlar bizim evlatlarımız onları beslerken bütün sorumlulukları bize aittir. Bir öğretmen bir müdür kadar önemliyiz. Kendi çocuğumuza yedirmediğimiz ürünleri bu çocuklara veremeyiz. Hamdolsun 20 yıldır kantinlerimizden kaynaklı herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.