RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 03-01-2022 16:49   Güncelleme : 03-01-2022 16:49

Yaptıklarımızı Korumak İçin Adayım

İstanbul Berberler Odası Başkanı Şükrü Akyüz: Bugün Türkiye’nin en güçlü odalarından biriyiz. Hiç kimseye bir kuruş borcumuz olmadığı gibi 4 tane gayrimenkul aldık. Bu kazanımlarımızı korumak için 23 Ocak’ta tekrar adayım

Yaptıklarımızı Korumak İçin Adayım

İstanbul Berberler Odası 23 Ocak’ta yapılacak kongreye hazırlanıyor. Halen oda başkanı olan ve kongrede üyelerin isteğiyle bir kez daha aday olduğunu açıklayan Şükrü Akyüz,  yeni Esnaf Gazetesi’ne konuştu. Üyelere gidip seçim çalışması yapmadığını ifade eden Akyüz, “Yaptıklarımız ortada üyelerimiz bizim dönemimizde yaşanan bu değişimi çok iyi biliyor. Zaten aday olmamızı onlar istedi” dedi.

DÜNDEN BUGÜNE BÜYÜK DEĞİŞİM

Ben odanın daha önceki durumunu, bugün gelinen noktayı ve yarın nerede olacağımızı çok iyi biliyorum. Bazı mecburiyetler oluşur ki bırakamazsınız. Sevgi saygı size duyulan güven yaptığınız çalışmalar bunlar orda devam etmenizi destekler. Edindiğim bilgi birikimle meslektaşlarımızı daha iyi yerlere taşıyabilmek için yeniden adayım. Bir yere gelmek kadar geldiğin noktayı korumak da önemli. 2002 öncesinde odamız gerek hizmetinden, gerek ekonomisinden, gerek temsilinden ve gerekse meslektaşımızın yaşadığı sıkıntıları ilgili makamlara aktarılması açısından çok eksikti. Öyle ki; İstanbul Berberler Odası Aksaray Berberler Odası olarak bilinirdi. Biz göreve geldikten sonra ilk önce kayıt dışıyla mücadele ettik, fiyat tarifelerine muhalif pankartları ortadan kaldırdık. Esnafımıza Pazar tatilini getirdik. Zaman içinde ekonomimizi güçlendirdik ve bugün sektörde ekonomik olarak en büyük oda olduk. Hiç borcumuz yok, Merkez, Üsküdar, Şirinevler, Haseki olmak üzere dört tane gayrimenkul aldık daha da alacak ekonomik gücümüz var. 19 personel ile üyelerimize hizmet veriyoruz. Bahçelievler ve Üsküdar’daki irtibat büromuzda yapılan her işlem merkezden takip edilebilir durumda. 2002’den bugüne hiçbir üyemizi aidat için icraya vermedik. Eskiden üyesinin nerede olduğunu bilmezken biz bugün üyenin hangi kanı taşıdığını kan bankasını bile oluşturmuş durumdayız. Odayı kurumsal bir yapıya kavuşturduk ancak bu yapının bozulmaması için ehil insanların işin başında olması gerekir. 1999’da Aksaray’da bir düğün salonunda genel kurul yapılırken şimdi Harbiye’de kültür sarayında yapıyoruz.  

PANDEMİDE BOŞ DURMADIK

Pandemide bizim odamız etkin olmasaydı; bu kriz ve uzun kapanış sürecinde yaşanan sıkıntılar üç dört kat daha fazla olurdu. Biz daha kapanmalar gelmeden TV’lerde berber arkadaşlarımıza ailelerinin sağlığını riske sokmamak için ‘hafta beş gün iş yerlerimizi kapatalım’ çağrısı yaptım. Bir gün sonra İçişleri Bakanlığı genelge ile bizim de içinde bulunduğumuz iş yerlerini faaliyetten men etti. Kapanma sürecinden sonra; devlete, büyük şehir belediyeleri, ilçe belediyelerine müracaatta bulunduk. Acil ihtiyacı olanların listesini belediyelere verdik ve yardım almalarını sağladık. Kira yardımlarında hibe yardımlarında büyük katkımız oldu. Stopaj KDV’lerin yüzde 8’e düşürülmesi kredilerin ertelenmesi SSK’ların BAĞKUR’un ötelenmesi bizim çalışmalarımızla oldu. Kendi oda bütçemizden üyelerimize alışveriş kartı, koli ve maddi yardım yaptık.

İÇİŞLERİ BAKANINA TEŞEKKÜR

51 günlük aradan sonra açıldığımızda ateş ölçer şartı getirildi. Fırsatçılar 150 TL olan bu ürünün fiyatını 650 TL’ye çıkardı. İçişleri Bakanımızla görüştük ateş ölçeri genelgeden çıkarttı. Berberlerin aldığı önlemleri ulusal kanallarda insanlara anlattık.  Böylece insanların daha rahat gitmelerini sağladık. İkinci kapanmada listedeydik ama yapmış olduğumuz TV programları ve bize inanan ve bizim bu genelgelere uyarak çalıştığımıza inanan içişleri bakanımız bilim kurulunu ikna ederek bizim ikinci kez kapanmamamızı sağladı. Akşam sekize kadar açık kaldık.

ÜYELERİMİZE 450 BİN TL KATKI

Basit usuldeki meslektaşlarımızın muhasebelerini tutuyoruz. Üç ayda bir 150 TL gibi cüzi bir rakam alıyoruz. Üyelerimize 450 bin TL katkı sağladık. Esnaf vefalıdır esnaf yapılan iyiliği unutmaz. Ben şuna bakarım esnaf bu hükümet zamanında ne kazanmış neler yaşamış nelerden soyutlanmış ona bakarım. Bu konuda esnafım adına onlara teşekkür ediyorum. Yaptığımız eğitimler sayesinde bugün her sokakta üst düzeyde salonlar açılmaya başlandı. Bugün sektörümüzde A sınıfı tarife kullanan on yıl önce 20 tane salonsa bugün en az 300 salon oldu, bu salonların olması demek mesleğin çitasının yükselmesi demek. Fuarlar düzenledik.

BU KREDİDEN FAYDALANSINLAR

Küçük esnafa kooperatiflerine göre 150-275’e kadar işletme kredisi veriliyor. Biz oda bünyesinde bir kooperatif kurmayı düşünüyorduk. Beyazıt Esnaf Kefaret Kooperatif Başkanı Temel Çoruh, beni üyelerimize kredi vermek için yönetime aldı. 13 yılda 300’e yakın berber arkadaşımıza kredi sağlandı. Başkan vefat ettikten sonra 4 ay önce genel kurul yapıldı, üyeler bize teveccüh gösterdi. Son bir ayda 32 kişiye 6.5 milyon lira kredi verdik. Bu kooperatifçilikte çok büyük bir başarıdır. Kooperatifteki görevim odamdaki başkanlığıma büyük bir destektir. Burada başkan olmam odam için farklı bir güçtür.

EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

İstanbul Berberler Odası olarak 4. Gayrimenkulümüzü Haseki’de aldık. 170 metrekarelik bu bina üyelerimiz için eğitim merkezi haline gelecek. Biz her üyemizin kendisini geliştirerek büyümesini istiyoruz.