RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 02-01-2022 16:40   Güncelleme : 02-01-2022 16:46

Farkımız Fark Edildi

İstanbul Kuyumcular Odası’nın yapılacak olağan genel kurulunda başkanlığa aday olan eski başkan Norayr İşler, “Üyelerimiz bizim dönemimizde ve sonrasında yapılanları gördü mukayese etme imkanına sahip oldu. Farkı fark ettiler şimdi yeniden fark yaratmak için adayım” dedi

Farkımız Fark Edildi

 

İstanbul Kuyumcular Odası’nın yapılacak olağan genel kurulunda başkanlığa aday olan eski başkan Norayr İşler, “Üyelerimiz bizim dönemimizde ve sonrasında yapılanları gördü mukayese etme imkanına sahip oldu. Farkı fark ettiler şimdi yeniden fark yaratmak için adayım” dedi

Türkiye’nin altın sektörüne yön veren İstanbul Kuyumcular Odası genel kurulunu yapacak. 2014-18 yılları arasında odanın başkanlığını yapan ve 4 yıllık aradan sonra yeniden aday olan Norayr İşler, Nusret’le İş ve Yaşam Sohbetlerine katıldı. 11 yaşında çırak olarak girdiği sektörün hemen her alanında yer aldığını belirten İşler, “İmalatı, mağazacılığı, pazarlamacılığı da biliyorum” dedi. 2011-14 yılları arasında İstanbul Kuyumcular Odası Başkan vekilliği görevi yapan ve 2014 genel kurulunda başkanlığa seçilen İşler o dönem yaptıklarını ve yeni dönem projelerini şöyle anlattı:

FARKINDALIGI ÜYELER GÖRDÜ

Bu dönem yeniden başkanlığa aday olmamız konusunda dostlarımız bizi cesaretlendirdi. Yaptıklarımız farkındalık oluşturdu. Farkındalık başka biriyle mukayese edildiğinde daha belirgin görülüyor. Hizmet işi bir gönül işi, işinizden gücünüzden ödün verirsiniz, ailenizden bile ödün verirsiniz. İnsanlara dokunabilmek onlara faydalı olabilmek bizi mutlu ediyor.

Kuyumculara taksit yasağı getirilmişti. O yasağı kaldırmak için çok uğraştık sektörde bize sahip çıktı beraber mücadele ettik. BDDK yeniden 4 taksit getirdi. Bu sektör için çok önemliydi. Arkasından sektörümüz için çok önemli olan laboratuvarın kurulmasını sağladık. Bunun için finansmanı Kalkınma Ajansından aldık. Böylece Türkiye’nin bu alandaki çok büyük eksiğini gidermiş olduk. Üyelerimize o dönem sağladığımız bir başka avantaj; şahıs firmaları borsaya üye olamıyordu. Biz üstelik çok düşük ücretlerle şahıs firmalarının da borsaya üye olmasını sağladık. Üretici firma yurt dışından mal getirdiğinde borsa üyeliği olmazsa KDV doğuyor, üretim için hammaddeyi getirmesi gerekiyor. Bunu borsa üzerinden geçirdiği zaman KDV olmuyor, ÖTV tamamen bitiyor. İç piyasada birbiri arasında yine KDV yok, son müşteriye gittiğinde bu KDV ve karlılık oluşuyor. Biz bunu sadece büyük firmaların değil herkesin yapmasını sağladık. Esnaf dediğimiz o insanların hepsini yolunu açtık yürüyebilsinler diye.

DAHA YAPACAK İŞİMİZ VAR

Esnaf ve sanatkarımızı tam temsil etme gayreti içinde olduk. Bizim sektörümüzde çoğunluğu üretim ve küçük esnaftan oluşan 400 bin kişi çalışıyor. Sektörün içinden gelmiş olmak ve hemen her alanında çalışmış olmak benim için avantajdı. Dünyayı çok geziyordum çünkü birçok ülkede kuyumculukla ilgili düzenlenen fuarlara katıldım. Orada gördüklerim, bizim eksikliklerimizi gidermek için başkanlığım döneminde çok çalıştım. Şimdi yarım kalan projelerimi tamamlamak için yeniden adayım.

BİR NUMARA OLMALIYIZ

Türkiye’nin altında bir numara olması gerektiğini söyledik. Bunu ‘yaparız ederiz abi’ söylemi ile değil eksiklerimizi tespit edip onları tamamlayarak ilerlemeyi seçtik. Halen İtalya’dan sonra ikinci sıradayız ama neden birinci olmayalım. İş gücümüz çok fazla, ithalatın önünü kapatır ihracata yönelmemiz gerekiyordu. O dönem yurt dışından gelen mallara savaş açtık. Bunun için vergisel düzenleme yaptık. Yüzde 20 ÖTV yüzde 6 KDV’miz vardı. İlk defa sektör temsilcisi olarak TBMM’de mecliste bunu anlattım ve tüm siyasi partilerin oy birliği ile kabul edildi. Burada üretimi en iyi hale getirebilmek için üreticinin önünü açtık. Bununla beraber tüm Türkiye oda ve dernek başkanlarını bir araya topladık.  Kuyumcular Birliğini kurmak için kuyumculuk kanun taslağını hazırladık.

PAHADA DEĞERİ YÜKSEK

En değerli ihracatı yapan sektörüz baktığınızda. Son dönemde özellikle altın ihracatı çok iyi gidiyor üretimde çok iyiyiz. Türkiye bu anlamda dünyada kabul edildi. Altın alırken TL bazlı alıyoruz ama altına altın gibi bakıyoruz 10 kilo altın varsa bu 10 kilodur hiç bir zaman 11 kilo diye hesaplanmaz. Bu bir stoktur, karlılık getirmez. Bizim karlılığımız bunun üzerine yaptığımız işçilikten gelir. Şimdi ne oluyor biliyor musunuz 300 bin TL’den altın almışsınız altın olmuş 1 milyon lira bu kar gözüküyor bu kar değil. Biz fatura keserken sıkıntı yaşıyoruz. Bunun acilen değişmesi gerekiyor şu anki yönetim bunu sözünü verdi ama beceremediler çünkü bu bir yürek işi, gönül işi, sevgi işi mücadele işi. Biz bunun sözünü veriyoruz sektöre. Bu sıkıntıyı ortadan kaldıracağız 

KANUNİ DÜZENLEME ŞART

Altın esaslı muhasebe çok önemli, kuyumculuk kanun taslağı çok önemi, oda ve derneklerin beli güçleri var istediğin yere vardıramıyorsun ama Kuyumcular Birliği kurup da tek ses olduğunuz zaman beli aşamada beli işleri daha rahat yapabileceksiniz. İhtiyacımız olan her şeyi o taslağın içine koyabileceğiz yani. Kanunlarla halletmediğiniz hiçbir şey sorunun çözümün parçası olmuyor.

150 BİN KİŞİLİK PROJE

 Benim daha büyük bir projem var. Çok uzun zaman üstünde çalıştığım Türkiye’ye ciddi anlamda katkı sunacağına inandığım, 150 bin kişiye istihdam alanı oluşturacağımız bir projem var. Umarım başkan olduğumda bunu hayata geçirebilirim. Türkiye’de mücevheri çok iyi üretiyoruz ama bizim hammaddemiz taşımız. Bu madenden çıktığı zaman bir kesim ve cilalanma aşaması var tamamen el emeği gerektirir. Türkiye’de bu yapılmıyor ya da çok az yapılıyor. Hindistan’da 1 milyon 650 bin kişi bu işi yapıyor. Yılda 50 milyar dolarlık bu işle alakalı ihracatları var. Biz diyoruz ki biz bilgi beceri olarak daha iyi konumdayız çok kısa zamanda bu bilgiyi bu insanlara verip bu işe başlatacağız. Her şey hazır artık. Hammaddede ÖTV, KDV kalktı start vermek önemli. Başkanlığa gelirsem bunu hayata geçireceğiz yani.

HİÇ BİR ŞEY YAPILMAMASI ÜZÜYOR

4 yıl boyunca ciddi bir mücadele verdim. Her şey iyi şeyler yapmakla olmuyor demek ki bazı insanlara anlatamadığımızı düşünüyorum. O hatalarımızı düzelterek tekrardan yol açacağız ve tekrardan sahipleneceğiz. Hiçbir şey yapılmamasını sevmeyen biriyim. İmkanlar dahilinde en iyisinin yapılması gerekiyor. Ben de bunu yapacak kapasitede olduğumu düşünüyorum.

ALTINA YATIRIM

Şu anda her şey dengeye oturdu gibi, altın her zaman güvenli liman olmuştur özellikle Türkiye’de üretilen işçilikli ürünler. Ben Türkiye’deki ürünlerin çok kaliteli ve makul olduğunu düşünüyorum insanlar ürün alabilir.