GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-01-2022 16:31   Güncelleme : 02-01-2022 16:34

ESNAFLA DEVLET ARASINDA KÖPRÜYÜZ

İstanbul Pastacılar Odası Başkanı Aykut Şener 12 Ocak 2022’de yapılacak kongrede ikinci kez aday olacağını açıkladı. 2018’de yapılan kongrede vaat ettiği projelerin yüzde 95’ini gerçekleştirdiğini ifade eden Şener, “Biz oda olarak üyelerimizle devletimiz arasında köprü olduk” dedi

ESNAFLA DEVLET  ARASINDA KÖPRÜYÜZ

İstanbul Pastacılar Odası 4 yıl aradan sonra genel kurul hazırlığında. 2018’de oda başkanlığına seçilen Aykut Şener, 12 Ocak 2022’de yapılacak kongrede yeniden aday olduğunu hatırlatarak, yeni dönemde yönetim kurulunda yeni isimlerin de olacağını söyledi. Tüm dünyada olağanüstü dönem yaşanmasına neden olan pandemi sürecinde ilgili kurumlarla sürekli iş birliği halinde olarak esnafın çıkarlarını gözettiklerini kaydeden Şener, “Salgının en başından itibaren üyelerimizle devlet arasında köprü olduk. Esnafımızın sorunlarını dile getirerek; hibe, kredi, kredi kartları, vergi ve faiz indirimlerinden yararlanmalarını sağladık” dedi.

STOKÇULARLA AMANSIZ MÜCADELE

Şener şöyle devam etti: “İlgili bakanlık, ilçe tarım müdürlükleri,  ilçe sağlık müdürlükleri, belediyeler, birlik başkanımız, federasyon başkanımızla sürekli temas halinde olduk. 2018’den bugüne kadar kaçak üretim yapan ve satan işyerleriyle mücadeleden en küçük taviz vermedik. En büyük sıkıntımız stokçular, bu konuda da mücadele vermeye devam ediyoruz.”

VAATLERİN %95’İ GERÇEKLEŞTİ

Pandemi gibi bir dönem yaşanmasına rağmen 2018 genel kurulunda vaat ettiği projelerin yüzde 95’ini gerçekleştirdiklerini ifade eden Oda Başkanı Aykut Şener, “Üyelerimizin iyi ve kötü gönünde yanlarında olduk. Bütün mesaimizi sahada harcayarak oturan değil, üyelerin ayağına giden bir yönetim anlayışı sergiledik. Odamızı Fatih’e taşıma düşüncemiz vardı ancak pandemi nedeniyle bunu ertelemek durumunda kaldık. buna rağmen var olan oda hizmet binamızı baştan aşağıya yenilerek üyelerimiz geldiklerinde onlara daha rahat bir ortam sağladık. Farklı bölgelerde düzenlediğimiz toplantılarla üyelerimizi; tüketici hakem başkanları, tarım müdürleri, İş- Kur müdürleri, birlik başkanları, zabıta, emniyet müdürleri ile bir araya getirdik ve sorunların çözümü noktasında katkı sağladık” diye konuştu.

EN AZINDAN ÇARKIMIZ DÖNDÜ

Pandemi döneminde kafe bölümleri kapalı olmasına karşın satış ve paket servisin açık olduğunu bu nedenle birçok sektöre göre şanslı olduklarını dile getiren Şener, “Kasamıza para girdi, en azından çarkımız döndü” dedi. Şener yeni dönemde yapacakları çalışmalar için de şunları söyledi: “Yeni bir liste oluşturduk, yeni dönemde en azından yaptıklarımızı koruyacağız, sektörümüzle ilgili tüm kamu kurumları ile olan ilişkilerimizi sürdüreceğiz, esnafımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Yeni dönemde fahiş fiyatla pastacılara ürün satanlara karşı birlikte mücadele edeceğiz. Tüm esnaf olarak esnafımıza fahiş fiyattan mal satmaya kalkan kim olursa onunla alışverişi keseceğiz.” Stokçulara dikkat çeken Şener, “Devletimizden isteğimiz stokçuluk yapanlara, fahiş fiyattan ürün satanlara hileli satış yapanlara ve ruhsatı olmayan işyerlerine verilen ceza miktarlarının caydırıcı olması için artırılmasını istiyoruz” çağrısı yaptı.

BİZİM PARTİMİZ YOK

Üyelerimizle pandemi dönemi dahil sosyal medya üzerinden sürekli iletişim halinde olduk. Eski döneme 35 misli bilgilendirme mesajı paylaştık. Benim esnafıma tavsiyem; sabırlı olsunlar, galeyana gelmesinler. Biz ekmeğimize bakıyoruz, siyasetle işimiz yok. Her siyasetçiye eşit mesafedeyiz bizim bir partimiz yok. Esnafımızın yararına olacak herkesle görüşürüz. Yapıcı muhalefeti hep önemsedik. Genel kurula tüm üyelerimizi bekliyorum. Biz büyük bir aileyiz, yüz yüze görüşelim hasret giderelim.

TV PROGRAMLARI İLGİYİ ARTIRDI

Pastacılığa son dönemde ilgi arttı. Bunda TV’lerdeki yemek programlarının da etkisi oldu. Gençler bu işin eğitimini almaya başladı. Bizim de bu sektörde olan, olmayı düşününlere tavsiyemiz mutlaka mesleki yeterlilik belgelerini almaları.

 

PASTA FESTİVALİ PROJESİ

İzmir’de pasta yarışması yapıldı çok da güzel oldu. Birlik başkanımız Faik Yılmaz’la görüşeceğiz destek verirse bunu İstanbul’da yapmak istiyoruz. Üstelik sadece pasta olarak değil bütün odaların katılımıyla farklı sektörlerin yer alacağı bir festival hem farkındalık yaratır hem de esnafımıza katkı sağlar.