RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 02-01-2022 16:30   Güncelleme : 02-01-2022 16:30

365 GÜN AÇIK FUAR ALANI MERTER MODA MERKEZİ

Merter’i yılın 365 günü açık moda merkezi haline getireceklerini belirten MESİAD Başkanı Ekrem Kap, Merter’in bir örneğinin daha dünyada bulunmadığını söyledi.

365 GÜN AÇIK FUAR ALANI  MERTER MODA MERKEZİ

 

Merter’i yılın 365 günü açık moda merkezi haline getireceklerini belirten MESİAD Başkanı Ekrem Kap, Merter’in bir örneğinin daha dünyada bulunmadığını söyledi.

MESİAD Başkanı Yusuf Gecü’nün sağlık sorunları nedeniyle görevi bırakmasından sonra başkanlık bayrağını devralan Ekrem Kap, “Merter’in yabancısı değiliz, Merter’in değişimve dönüşümünün tam içindeydik” dedi. İlk başlarda Keresteciler sitesi olarak adlandırılan Merter’de Çalık, Zorlu, Sanko gibi firmaların yanı sıra az sayıda kendi tasarımlarını yapanların olduğunu ifade eden Kap, “Sonra kabuk değiştirmeye başladı,Büyük firmalar merkeze kendi büyük binalarına taşındılar. Merter’de kalanlar da tekstilin gelişimi ile beraber değişim, dönüşüme başladılar. Fasoncuyken, konfeksiyoncuyken kendi markalarını oluşturmaya başladılar” diye konuştu.

MESİAD DEĞİŞİM DÖNÜŞÜM’E ÖNCÜLÜK YAPTI

MESİAD’ın bu değişim dönüşümdeki rolünü anlatan Kap şunları söyledi: “Bu değişim dönüşümler kolay değil. Bir öncü olmazsa insanlar ‘değişeceğiz’ derken yok olabilir. Bunun için bir bilgi birikimi ve  öncülük gerekiyordu. Zira değişim dönüşüm kendi piyasamızda olduğu kadar dünya pazarı ile de alakalı. Bunun öncüleri MESİAD yönetimi oldu. MESİAD; dışarıdan aldığı bilgileri,gelişmeleri üyeleriyle toplantı ve seminerler yaparak sürekli paylaştı. Değişim dönüşüm kararlılık ister. Değişmek isterken tutuculuk yapamazsınız. Bu süreçte mental değişimler daha önemli. Adı Keresteciler sitesi iken yeni adı tekstil merkezi oldu.

FİRMALAR KENDİ PAZARLARINI OLUŞTURDU

Rahmetli Kadir Topbaş’ın İBB Başkanlığı döneminde Merter Moda Merkezi projesi vardı. Sokakların değişimi için çalışmalar yapılmıştı. Merter’i; Keresteciler sitesinden tekstil merkezine, tekstil merkezinden de moda merkezine dönüştürmek zorundayız. Benim başkanlığım Merter’in dışarıya karşı verdiği güçlü bir mesaj oldu. Biz geçmişimizle, anımızla ve geleceğimizle bağımızı hiçbir zaman koparmadık. Bugün firmalarımız kendi markalarını, tasarımlarını yapıyor, kendi pazarlarına özel ürünler geliştiriyor.Burada Mesiad’ın rolü unutulamaz.Mesiad’ın birliklerle ve dış pazarlarla kurduğu kontakt sayesinde dünyadaki tüm tekstil yeniliklerinden haberdar olunabildi.

MERTER’İN DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

Merter modelinin örneği dünyada yok. Merter, birleşik tekstilin olduğu bir yer. Hazır giyim, kumaş, hammadde, aksesuar, etiket, barkod, kemer, sertifika yani tekstille ilgili her ne varsa başka hiç bir yere gitmeden o ürün burada hazırlanır. Merter aslında bütün tekstil sektörünün kalbi durumunda. Bir dönem Sultanhamam’ın üstlendiği rolü yerine getiriyor. Bu nedenle Kayseri’de ya da Anadolu’nun herhangi bir yerinde olan  tekstil firmasının da Merter’de mutlaka bir mağazasının olması gerekir.

GECEYİ DE HAREKETLİ KILMALIYIZ

Merter’e her gün dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçiler geliyor, gün içerisinde inanılmaz bir trafik yoğunluğu yaşanırken akşam belli bir saatten sonra ise bu bölge bomboş kalıyor. Biz bu bölgede restoranlar, cafeler ve oteller olsun istiyoruz. Otel sayısı artmaya başladı ancak yeterli değil. Burada gece hayatının canlanması lazım o zaman yeme içme sektörünün kaliteli markaları da buraya gelecektir.

EN BÜYÜK PROJEM: BİRLİK

Bizim en büyük sorunumuz üyelerimizin birlik beraberlik noktasında yaşanan sıkıntıydı. Geçmiş dönemdeki seçimlerin sertliğinden kaynaklanan gruplaşmalar vardı. Ben geldiğimde ; ‘En büyük projem burada bu dağınıklığı ve ayrılığı ortadan kaldırmak, birlik beraberliği sağlamak olacak’ demiştim çok şükür süreç içerisinde bu duvarları büyük ölçüde kaldırdık. İkinci adımımız dijital dünyaya yönelik oldu. Dijital bir uygulama hazırlıyoruz. Dünyanın her yerinden insanlar bu uygulamayı indirdiğinde Merter’le irtibat halinde olacak. Kesintiye uğrayan Merter’in moda merkezi olması ile ilgili yeniden çalışma başlattık. Bunun için İBB ve Güngören Belediyesi ile irtibata geçeceğiz. Sokaklarımızın fotoğraflarını çekiyor, üyelerimizin fikirlerini alıyoruz. Bu çalışmalar bittiği zaman moda merkezine yakışır bir şekilde Merter cıvıl cıvıl modayı yansıtan bir yer olacak.

360 GÜN DOĞAL AÇIK FUAR ALANI

İleriki dönemlerde şov amaçlı defileler yapacağız. Ulusal ve uluslararası fuarlara katkı sağlayacağız. Mesela şimdi İHKİB bünyesinde 9-11 Şubat’ta uluslararası ajandalara girecek bir fuar kararı alındı. Burada Merter’imizin de stantları olacak. Orayla ilgili üyelerimizi bilgilendiriyoruz. Dünyanın her yerinden gelecek olan alım heyetlerinin katılacağı fuar İFCO’ya  çok yoğun bir ilgi var. Bu hem MESİAD’a gelir getirecek hem firmalarımızın kendilerini göstermelerini sağlayacak.