GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-12-2021 11:56   Güncelleme : 20-12-2021 11:56

İGD'den sert açıklama: Vicdana, ahlaka ve insani harekete yakışmayan bir hareket

Yayında, muhabire tokat attığı ortaya çıkan Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya hakkında İstanbul gazeteciler Derneği sert bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Vicdana, ahlaka ve insani harekete yakışmayan davranış" ifadesi kullanıldı.

İGD'den sert açıklama: Vicdana, ahlaka ve insani harekete yakışmayan bir hareket

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile röportaj gerçekleştiren gazeteci Muharrem Sarıkaya’nın, yanına gelip mikrofonunu ayarlayan ajans çalışanı Ahmet Demir'i tokatladığı anlar ortaya çıktı. Olay sonrası tepki toplayan Sarıkaya, sosyal medya hesabı üzerinden özür diledi. Sarıkaya'nın şiddet uyguladığı Demir'in şikayetçi olacağı öğrenildi.

Yayında, muhabire tokat attığı ortaya çıkan Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya hakkında İstanbul Gazeteciler Derneği'nden sert bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Vicdana, ahlaka ve insani harekete yakışmayan davranış" ifadesi kullanıldı.

Muharrem Sarıkaya’yı şiddetle kınıyoruz…

İstanbul Gazeteciler Dermineği (İGD) Yönetim Kurulu yayınladığı mesaj ile Gaziantep’teki canlı yayın sırasında Muharrem Sarıkaya’nın İHA kameramanı Ahmet Demir’e şiddet uygulamasını kınadı.

İGD Yönetim Kurulu mesajında şu ifadeleri kullandı;

Vicdana, ahlaka ve insani harekete yakışmayan bu kabul edilemez davranış nedeniyle Muharrem Sarıkaya’yı bugün itibari ile meslektaşımız ve ‘gazeteci’ olarak tanımıyoruz.

Kameraların önünde insan hakları ve emek savunuculuğu yaparken kamera arkasında kameraman tokatlaması, herkes gibi bizlerin de yüreğini sızlattı. Şiddetin her türlüsünü şiddetle reddediyor, şiddete uğrayan meslektaşımıza geçmiş olsun diliyoruz. Olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.

İstanbul Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu