GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-12-2021 21:54   Güncelleme : 01-12-2021 21:54

Ülkemizde Esnaf Ve Sanatkarın Tanımı Yok

İstanbul Hazır Giyim Sanatkarlar Esnaf Odası Başkan Tahir Özer, 5362 sayılı yasada esnafın tanımının olmadığını belirterek hükümete çağrıda bulundu: “Esnaf ve sanatkarın tanımı yapılsın, odalar aidat sultasından kurtarılsın, mecliste temsilimiz sağlansın”

Ülkemizde Esnaf Ve  Sanatkarın Tanımı Yok

 

İstanbul Hazır Giyim Sanatkarlar Esnaf Odası Başkan Tahir Özer, 5362 sayılı yasada esnafın tanımının olmadığını belirterek hükümete çağrıda bulundu: “Esnaf ve sanatkarın tanımı yapılsın, odalar aidat sultasından kurtarılsın, mecliste temsilimiz sağlansın”

Esnaf ve sanatkarın bu ülkenin kalbi olduğunu ifade eden İstanbul İstanbul Hazır Giyim Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Sait Tahir Özer, Tuzla’dan başlayıp Silivri’ye kadar hizmet verdiklerini hatırlattı. Üç dönemdir oda başkanlığı yapan ve haksız rekabet başta olmak üzere birçok sorunun çözümü için mücadele vermeye devam ettiklerini anlatan Özer şöyle devam etti:

Yönetici olarak biz kendimiz de esnafız,  kendimizin çektiği sıkıntıyı onların da çektiğini biliyoruz. Bu nedenle hükümete SGK, vergi primlerinin düşürülmesi ya da borçlarımızın ötelenmesi, ertelenmesi taleplerimizi iletiyoruz. Kooperatif olarak biz üyelerimizin kredilerini faiz almadan iki kere erteledik.

İŞLETME KREDİLERİ YETERSİZ

Pandemi döneminde hükümet tarafından kira yardımı, sermaye yardımı yapıldı. Ancak bugün esnafa verilen 200 bin TL işletme kredisi yetersiz. Bunun en az 300 bin TL olması gerekir. Yine işletme kredilerinin faizlerinin yüzde 9.5 değil 4.5 olması gerekir. Biz bu taleplerimizi Ankara’ya ilettik. Türkiye’de 2 milyon esnaf ve sanatkar var. Hükümet destekleyici tatmin edici bir kredi verirse her esnaf iki kişi istihdam etse 4 milyon işsizi ekonomiye kazandırmış oluruz. Devletin sanayiciden daha çok esnafı desteklemesi gerekir.

HERKES İŞİNİ YAPSIN

Bugün gros marketler başta olmak üzere kırtasiyeciler hatta okul yönetimleri dahil kıyafet satıyor. Bizim odamıza bağlı esnafın ürünlerini satarak haksız rekabete yol açıyorlar. Bugün kırtasiyede okul formaları satılıyor oysa onun kırtasiye malzemesi satması lazım. Migros, Şok, BİM gibi zincir marketler tekstil ürünleri satıyor hatta okul yönetimleri vergi vermeden okul kıyafeti satıyor. Vergi kaçırmak  suçtur. Rekabet Kurulu’nun buna izin vermemesi gerekir. Bir tür vergi kaçırmak bu suçtur. Üğer buna çare üretmezlerse odamıza kayıtla birçok esnaf ya personel azaltmaya gidecek ya da kapısına kilit vurmak zorunda kalacak. Bu yeni işsizlere davetiye çıkarmak değil midir? Bu haksız rekabet ortadan kaldırılmalı.

ESNAF MAHALLENİN BEKÇİSİDİR

Çünkü dünyanın her tarafında ekonominin beli dedikleri yani orta direği esnaf ve sanatkarlardır. Esnaf demek mahallenin polisi demektir, ambulansı, bekçisi demektir. Esnaf demek ülkenin kalbi demektir. Siz bunu görmemezlikten duymazlıktan gelemezsiniz.

ODALAR AİDAT SULTASINDAN KURTARILMALI

Bir diğer nokta odaların esnafın aidatına muhtaç edilmemesi gerekir. Modern ülkelerde esnaf odalarına ödenen yılık aidatları vergi daireleri tahsil eder. Bugün esnaf ve sanatkarlar odalarının başında bir aidat sultası var. Seçimle gelen bir insan o aidatı tahsil etmek için icra yoluna gitmek zorunda. O aidatla hizmet vereceksiniz. Bu durum oda yönetimlerinin en büyük sıkıntısı.

ADIMIZ YOK TANIMIMIZ YOK

Esnaf ve sanatkarın tanımı yok 5362 sayılı yasada; ister bir sokağın köşesinde sabit, ister gezici olsun esnaf ve sanatkar eniyor. Bu zamanda esnaf ve sanatkar olabilmek için en az bir milyona TL sermayen olman lazım. Kurumlar arasında kayıt problemi var. Ticaret Odaları her türlü esnafı kayıt ediyor. Örneğin tek deftere tabi bir butikçi ihracatı yok, ithalatı yok ama ticaret odasına kayıt yaptırabiliyor çünkü yasada esnaf ve sanatkarın tanımı yok. Oysa ‘1-9 kişi arasında çalıştıran bir müessese bir iş yeri esnaftır’ ya da daha ‘şirket olmayan her iş yeri esnaf ve sanatkardır’ diyeceksin.  TBMM’de temsil yeteneğimiz hiç yok ticaret odalarını çok sayıda milletvekilleri var. İstedikleri yasayı çıkartıyorlar.

ESNAF VE SANATKER GÜÇLENMELİ

Hükümet esnaf ve sanatkarların güçlenmesi için taleplerimiz yönünde hizmet üretmek zorunda. Onun yolu da teşkilata gitmektir. Masa başında yasa yapılmamalı. Yasa yapıcı sahadan gelmeli oda başkanları meclise taşınmalı. Toplumun barışı huzuru bunlardan geçer herkesi kucaklayacaksın. Devlet esnaf ve sanatkarı destekleyici tedbirleri almalı. Anayasa’nın 173. Maddesinde bu var zaten. ‘Devlet esnaf ve sanatkarları kollayıcı destekleyici tedbirler alır’ bu maddeyi işletsinler.