GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-12-2021 21:50   Güncelleme : 01-12-2021 21:50

Bin Minibüs Taksiye Dönüştü Bin Minibüs Daha Dönüşecek

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Kazım Bilge: “Yönetim olarak her zaman esnafı düşündük, kar etmeyen hatlardaki 300 minibüsü ticari taksiye çevirdik. Yeni dönemde adayım hedefimiz bin minibüsü daha taksiye çevirmek”

Bin Minibüs Taksiye Dönüştü  Bin Minibüs Daha Dönüşecek

 

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Kazım Bilge: “Yönetim olarak her zaman esnafı düşündük, kar etmeyen hatlardaki 300 minibüsü ticari taksiye çevirdik. Yeni dönemde adayım hedefimiz bin minibüsü daha taksiye çevirmek”

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası’nın kongresinde yeniden aday olduğunu belirten Başkan Kazım Bilge, bugüne kadar yaptıkları çalışmaları ve önümüzdeki dönem yol haritasını Yeni Esnaf Gazetesi’ne anlattı. Odayı devraldıklarında bindikleri aracın bile krediyle alındığını 800 bin TL borcu olduğunu ifade eden Bilge, “Şu anda neredeyse tüm borçlarını temizlemiş, esnaftan da yaklaşık 1500 TL alacağı olan bir hale geldik” dedi. Esnafa en iyi şekilde hizmet etmek için çalıştıklarını anlatan Bilge, “Odamıza kayıtlı 300’e yakın minibüsü taksiye dönüştürdük. Bundan dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.

YENİ BİR VİZYON YENİ HEDEF

“Bütün kurumlarla istişare ederek yola devam kararı aldık. Yeni bir yönetim, yeni bir vizyon, yeni bir yol haritası çizeceğiz. Tamamlayamadığımız projelerimiz var bunları tamamlamak, minibüsçü esnafına yapacağımız hizmetleri yerine getirmek için önümüzdeki dönemde aday oluyorum. Yeni dönemde masada ihtiyaçlı durakların dağılımları var, bunu UKOME ile çalışarak bunu yapacağız. İkinci konu 750 minibüs çalıştığı hatta kar etmiyor, İstanbul genelinde şu anda da taksinin ihtiyaç olduğu bir gerçek. Bunu ilgililerle görüşerek bin tane daha minibüsün taksiye dönmesi için mücadele vereceğim.

SAYIMIZ DÜŞSÜN ESNAF KAZANSIN

Bu tabi iki bizlerin 300 tane oyumuzun çıktığını düşünüyorum. 2 bin küsur oyumuz var bu oydan 1900’e veya 2 bin gibi kalır diye düşünüyorum. Etkiler mi hiç etkilemez. Çünkü biz keşke odamızdan 300 tane daha araç taksiye dönse. Bizim derdimiz odanın geliri gideri değil bizim derdimiz esnafın kazanması.

MİNİBÜSÇÜ ZOR DÖNEMLER GEÇİRDİ

Pandemide esnafımız gerçekten sıkıntılı dönem yaşadı. Biz esnafımızın yaşadığı bu sıkıntıları bakanlıklara, belediye başkanlıklarına, partilere izah ettik. Az da olsa esnaf kefaletten kredi temin edildi. Araçlarımızın ilaçlanmasına yardım edildi. Bu arada artan hayat pahalılığı her sektörde olduğu gibi bizim esnafımızı da olumsuz etkiledi. Biz ilk dönem geldiğimizde yüzde 25, ikinci dönem yüzde 15 zam aldık. Şimdi görüşmelerimiz devam ediyor, artan gider maliyetlerini karşılayabilmek adına yüzde 30-35 zam alabilmek için görüşüyoruz. Esnafın haklarının savunulması noktasında taviz vermedik, vermeyeceğiz.

CEZALARIN İPTALİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Pandemi döneminde zaten zor günler geçiren esnafımız bir de trafik cezaları, SGK borçlarının altında eziliyor. Şu anda yeniden bir karar aldırarak esnafa gelen cezaların bertaraf edilmesi için uğraşıyoruz. Bu noktada verdiğimiz hukuki mücadele ile TUDES kararlarını değiştirmek için çalışmalarımız sürüyor. Bakanlık ve İBB ile görüşüyoruz.”

ENGELLİ BASAMAKLARI GEREKSİZ

İki yıl süreyle ertelenen minibüslerde engelli basamakları ile ilgili de açıklama yapan Oda Başkanı Bilge, her bir basamağın maliyetinin 30 bin TL olduğunu söyledi. Bunun milli servet olduğunu dile getiren Bilge, İstanbul genelinde 6 bin 500 minibüs var bunu 30 bin ile çarptığınızda ortaya çıkan rakamı düşünün. Engelli vatandaşlarımız ücretsiz olduğu için İETT otobüslerini tercih ediyor zaten bizim minibüslerimizi kullanmıyor. Kullanılmayan bir şey için böylesine bir harcama yapmak doğru değil. Federasyonumuz iki yıl süreyle ertelenen bu kararın tamamen iptali için hukuki mücadele veriyor” dedi. Uygulamanın tüm halk otobüslerinde bile olmadığını sadece yüzde 20’sinde engelli basamağı olduğunu da ifade eden Kazım Bilge, “Belediyelerin tümünde engelliler için özel araç var onları zaten onlar taşıyor” diye konuştu.

: Aday olan arkadaşlarımızın yolu açık olsun, kimseyi karalamıyorum yaptıklarımı ve yapacaklarımı anlatıyorum.