RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 01-12-2021 21:43   Güncelleme : 01-12-2021 21:43

Sigorta Olmazsa Olmaz

Ankara Sigorta Malatya Bölge Müdürü İsmet Metehan Uysal, günümüzde insanların kazanımlarını kolay etmediğini belirterek, “Haklı olarak bunları güvence altına almak istiyorlar. Sigorta bu nedenle olmazsa olmaz” dedi

Sigorta Olmazsa Olmaz

 

Pandemi sürecinde sigorta sektörünün de diğer tüm sektörler gibi daralma yaşadığını belirten Ankara Sigorta Malatya Bölge Müdürü İsmet Metehan Uysal, buna rağmen sigortalılara kolaylık sağlayarak bu süreçten çıktıklarını anlattı. Ankara Sigorta olarak Türk bayrağının dalgalandığı her yerde flamalarını dalgalandırdıklarını kaydeden Uysal; sektörde 24 yıllık deneyimini, sigorta sektörünün dünü bugününü ve yarınını Nusret’le İş ve Yaşam Sohbetlerinde anlattı. Kahramanmaraş doğumlu olan ve 1997’de Akdeniz Sigorta Adana Bölge’de sektöre adım atan Uysal, daha sonra İstanbul ve Adana bölge müdürlüklerinde farklı sigorta şirketinde çalıştı. 2010’da Malatya’ya yerleşen ve 2019’da Ankara Sigorta Bölge Müdürü olarak görev yapmaya başlayan Uysal, sigortanın günümüz koşullarında insanlar için olmazsa olmaz olduğunu söyledi:

DOĞU ANADOLUYA HİTAP EDİYORUZ

Pandemi sürecinde AR-GE çalışması yaptık, eksikleri tespit ettik. Kurucu üye olarak burada bir bölge müdürlüğü açtık. 15 ilde 125 acentemiz var. Toplamda 350’ye yakın istihdam sağlıyoruz. Doğu Anadolu’ya hitap eden tek bölgeyiz. Bölgemiz maalesef terör bölgesi olarak adlandırılıyor. Hakkari, Bitlis, Van, Şanlıurfa hepsini gezdim hiçbir şekilde olumsuz durumla karşılaşmadım.

PANDEMİDE SİGORTA SEKTÖRÜ

Global olarak etkilendiğimiz süreçten sigortada payını aldı. Ciddi anlamda sektör daralma yaşadı. Ama sektör olarak bu süreci inanılmaz bir dayanışma örneği ile atlattık. Sektörde tüm paydaşlar ‘sigortalımızın, acentemizin yanında nasıl olabiliriz’ rekabetini yaşadı. Bizlerde bu noktada sigortalılarımızla iç içe olduk. Bazı konular üzerinde ciddi ARGE çalışmaları yaptık. Yeni ürünler üzerinde çalıştık.

ÖDEME PLANLARINDA KOLAYLIK

Sigortalı cebinden çıkan parayı bilir. Onlara ödeme planlarıyla ilgili destek olduk, taksitlendirmeleri uzattık. 6 taksit yerine 12 taksite kadar vade uzattık. Acentelerimizin bizlere olan ödemelerinde kolaylıklar sağladık. Bu süreçte yıllık poliçeleri 12+3 ay hiç fark almaksızın uzattık. Sigorta iptallerinde komisyonları almadık. Sigortalı ve acentemizin her zaman yanında olduk.

YENİ ÜRÜNLERİ HİZMETE ALDIK

Ticari, bireysel ürünlerimiz var; trafik, kasko, yangın, sağlık poliçeleri gibi. Pandemide sigortalımızın yanında olmak, onların ekonomik yükünü hafifletmek için ‘Güvencem Ankaram’ ve ‘Güvencem Emniyet’ poliçelerini hizmete aldık. Bu ürün tamamıyla ferdi kaza şartları kapsamında kurgulanan küçük bir hayat poliçesi aslında. Sigortalının vefatı durumunda varislerine on yıl süreyle her yıl enflasyon oranında artacak maaş bağlıyoruz. Bu maaş yıllık 185 TL ödeyene 1500 TL, 299 TL pirim ödendiğinde ise 3 bin TL. Yine pandemi sürecinde primlere ilave ederek Covid teminatı ekledik. Günlük 500-1000 TL yoğun bakım ücreti ödüyoruz.  Şu anda ciddi anlamda bu ürüne talep var.

BİZ GÜVEN SATIYORUZ

Bizim sektörün en büyük sıkıntısı sigortalımızın bilinçlendirilmemiş olmamasıydı. Şu an gerek online eğitimlerimiz gerekse acernte ziyaretlerimizle gruplar halinde o ürünü detaylı olarak paylaşıyoruz. Bir ürünü satabilmek için o ürünü en başta sen benimseyecek anlayacak ürünü karşı tarafa anlatacaksın ki o da ilgi göstersin. Biz güven satıyoruz o kağıdın içinde gerçekten bir güven olmalı. Döndüğü zaman sigortalının yanında değilse şirketin hiçbir anlamı yok. Şu anda hepimiz aracım kaza yaparsa yapsın yenisini alırım diyebilen kaç insan var. Bazı şeylere kolay sahip olamıyoruz bunları güvence altına almak istiyoruz, özellikle ekonomik sıkıntıların olduğu dönemlerde sigorta olmak zorunda; sigortasız bir hayat düşünmemek lazım.

ANKARA SİGORDTA POLİÇE ÇEŞİTLERİ

Sigorta ile alakalı her sorularını, bölge müdürlüklerimize, acentelerimize gelerek sorabilirler. Telefonla mobil uygulamamız var. Bu uygulamayı indiren herkes istediği şekilde ürünümüze ulaşabilirler. Tamamlayıcı sağlık sigortamız var. SGK’lı olup özel hastaneye gittiğinde kurumun karşılamadığı noktada devreye giren poliçemiz. Yurt dışı, yurt içi seyahat sağlık, yabancılara yönelik sağlık poliçelerimiz var. Özel sağlık sigortası ile alakalı da çalışmalarımız devam ediyor.

KARAVANLARI SİGORTALIYORUZ

Şu an Türkiye’de 5 bin karavan sahibi var bunlarla yaptığımız çalışmalarla yüzde 70’ün üzerindeki rakamını sigortaladık. Fiyat revizeleri yaptık teminat kapsamını genişlettik ve karavan sektörünün yüzde 70’ini Ankara Sigortalı yaptık.

TARIM SİGORTASI İLE ÇİFTÇİYE GÜVENCE

Tarım sigortalarımız var hayvancılıktan, arıcılığa, bitkisele kadar. Tabi Kayısı memleketi olunca da ciddi anlamda potansiyele sahibiz. Çevre illerde de tahıl sigortalarımız var. Bölgenin üretimi noktasında  sigortamız ciddi anlamda destek oluyor. Bizler çiftçilerimizi hem ofisimizde ağırlıyor hem de onların ayağına giderek bilgi veriyoruz.

ALACAK SİGORTASI

Sigortacılığın acenteler aracılığı ile yapılması gerektiğini ancak dijitalleşmenin de karşısında durmanın bir anlamı olmadığını ifade eden Uysal,  ‘Alacak sigortası’ ile ilgili bir soruya da şu cevabı verdi: “Ticari alacak sigortamız yok ama kefalet diye bir poliçemiz var onun çalışmaları da devam ediyor. Bina tamamlama olarak bu ihalelerdeki işlerde yarım kalması durumunda devreye giren sigortamız var tam sonuçlanmadı henüz.”

DOĞUNUN PARİSİ: MALATYA

Doğu’nun Paris’i diyebilirim Malatya için. Gerek iklimi, gerek insanlarıyla çok sıcak kanlı, yardımsever, kültür ve eğitim seviyesi yüksek bir şehrimiz. Dünyaca bilinen kayısımız var. 11 yıldır buradayım küresel iklimde yaşanan değişiklik kayısı verimini de olumsuz etkiliyor. Buraları görmemek gerçekten büyük bir eksiklik diyebilirim. Malatya’nın şu an sanayici kesimi Darendeli aslında. Çok girişimci bir ruha sahipler. Her sektörde muhakkak Darendeli ile karşılaşabilirsiniz.