GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-12-2021 21:40   Güncelleme : 01-12-2021 21:40

Ekmekte yeni zam kapıda

15 Kasım’da 2.5 TL’ye çıkan ekmek fiyatları yakın gelecekte bir kez daha zamlanacak. İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, zam kararının un 170 TL iken alındığını şu an un fiyatının 360 TL’ye çıktığını belirterek ‘Zam kaçınılmaz’ dedi

Ekmekte yeni zam kapıda

EKMEKTE YENİ ZAM ASGARİ ÜCRETİ BEKLİYOR

15 Kasım’da 2.5 TL’ye çıkan ekmek fiyatları yakın gelecekte bir kez daha zamlanacak. İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, zam kararının un 170 TL iken alındığını şu an un fiyatının 360 TL’ye çıktığını belirterek ‘Zam kaçınılmaz’ dedi

İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, ‘Nusret’le İş ve Yaşam Sohbetleri’nin konuğu oldu. Temel gıda maddemiz olan ekmekle ilgili merak edilen soruları cevaplayan Çetin, un fiyatlarının durdurulamaması durumunda zamların devam edeceğini söyledi. Pandemi döneminde İstanbullulara kesintisiz hizmet verdiklerini, bu süreçte hasta olan personelin yerine yenilerini istihdam ederek aksamaya izin vermediklerini kaydeden Çetin, “İstanbul’da bin 500’ü odamıza kayıtlı yaklaşık 3 bin 300 fırınımızla 24 saat çalıştık” dedi. İstanbul’da fırın sayısının ç ok fazla olduğuna dikkat çeken Oda Başkanı; “Ankara’nın nüfusu 6 milyon fırın sayısı 400, İstanbul’daki fırın sayısı 3300 seviyesinde. Şu anda İstanbul’a 25-30 yıl fırın yapılmasa mevcut fırınlar yetecek kapasitede” dedi. Çetin İstanbulluların merakla bekledikleri ekmek zammı ile ilgili de şunları söyledi:

ASGARİ ÜCRET SONRASI YENİ ZAM

Biz ekmeğin 2.5 TL olmasını Eylül ayında yaptığımız başvuruda talep etti. Ticaret Odası da aynı başvuruyu Ağustos ayı sonunda yapmıştı. Zam kararı 15.11.2021’de uygulanmaya başlandı. Biz zam talep ettiğimizde un fiyatı yaklaşık 155-170 bandındaydı. Bugün 360-370 liralara geldi. Vatandaşlarımız ekmeği zamlı almak istemiyor fakat fırıncının, un fiyatları, akaryakıt ve enerji maliyetlerindeki artışlar nedeniyle bu 2.5 TL’den para kazanma imkanı yok. Bu nedenle 2.5 TL ekmek fiyatı başlamadan bitmiş gibi gözüküyor.  Arkadaşlarımız zarar ediyor federasyon başkanımız iller bazında çalışma yürütüyor. Asgari ücretin de belirlenmesinden sonra yeni fiyat talebimizi ortaya koyacağız.

ZAM MARKETLERE GİDİYOR

Bakkallara, zincir marketler, kafelere ekmek dağıtıyoruz. Bu fırından sattığımız ekmeğe göre araç, şoför, yakıt olarak ekstra maliyete yol açıyor. Bayilere verdiğimiz ekmekte iade Yüzde 5 olmasına karşın ‘ekmek almamakla’ tehdit ederek bizi zor durumda bırakıyorlar. Bayilere yine ekmeği iskontolu veriyoruz. Bu normalde yüzde 20 olması gerekirken yüzde 35-40 ıskonto alan bayiler var. Bu da fırıncıyı iş yapamaz hale getiriyor. Bir başka deyişle fırıncının aldığı zam bakkal ve marketlerin karını yükseltirken bizi çıkmaza sokuyor. Devletin ilgili kurumları bunu denetlemeli ve buradaki kar marjının yüzde 20’den fazla olmasına izin vermemeli. Bayiler bu ıskontoda ısrar ederlerse bizler sadece fırından ekmek satmak durumunda kalacağız.

UN FİYATLARI HER GÜN YÜKSELİYOR

Döviz fiyatları her gün yükseliyor. Un fiyatlarının nerede duracağını bilmiyoruz. Gıda Komitesi toplantı yaptı: Buradan mahsul zamanına kadar fırıncıların destekleneceği açıklandı. Eğer bu hayata geçerse buğday fiyatlarının bir yerde duracağını öngörüyoruz. Türkiye’nin aslında buğday açığı yok. Aylık 1 milyon ton buğday tüketiyoruz. Kasım 2020- Nisan 2021 arası yurt dışından 6 milyon ton buğday ithal edildi. Türkiye’nin yıllık üretimi ortalama 18-20 milyon ton seviyelerinde. Bu yıl kuraklık ve verim düşüklüğü olduğunu düşünürsek 13-14 milyon ton üretim yapıldı 6 milyon tonda ithal buğday var 20 milyon ton eden sinde. Normal şartlarda mahsule kadar elimizde buğdayın olduğunu öngörüyoruz. Mayıs ayında 2.30 olarak açıklanan buğday fiyatı bugün 5.5 seviyelerinde değirmenlere sunuluyor. 2.3—2.40-3.5 TL’ye kadar buğday alan insanlar 4.5-5 TL’den bunu satma hevesindeler. Normal ticaret değil bu.

RUSYA FIRSATÇILIK YAPTI

2021 Nisan ayında Rusya’dan 240 dolara alınan buğday bugün 380 dolar seviyelerine çıktı. Türkiye buğday ithalatından aldığı fonu kaldırırken Rusya fırsatçılık yaparak Türkiye’ye buğday ihracatına 70 dolar vergi koydu. Türkiye’deki buğday sahipleri de 2.70’den aldıkları buğdayları daha yukarıya satma çabası içine girdi.

HALK EKMEK GERÇEĞİ VAR

Hiçbir fırıncı ekmeğe zam yapmak istemez. İstanbul’da Halk Ekmek gerçeği var. Halk ekmek olmadığı günlerde İstanbul’da satışlar tavan yapıyor. Halk ekmeğin olduğu günlerde ciddi manada düşüyor. Halk Ekmek esnafımızın karşısında değiliz dese de sonuçta vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama noktasında üretim yapıyor. Yaptığı her fazla üretim de bizim kapasitemizden gidiyor. Bizim fiyatlarımız ile halk ekmeğin fiyatları aynı değil.  Onlar kar marjı gitmiyor görev zararı yazabiliyor bunu farklı gelirlerinden şirketler inden sübvanse edebiliyor. Fırıncı küçük esnaf biz halk ekmekle rekabet edecek güçte değiliz.

ASKIDA EKMEK BİZİM GELENEĞİMİZ

Askıda ekmek fırıncıların eski bir geleneği. Bugün İstanbul’da 3300 fırın olduğunu düşündüğümüzde en her bir fırın ortalama günlük 100-150 ekmeği askıda veriyor. Ciddi miktarda ekmek dağıttığımızı ve böyle yardımı vatandaşlarımıza sunduğumuzu söyleyebilirim. Bu geleneği sürdürmeye devam edeceğiz.

DİNMEYEN YARA: İSRAF

Hepimizin evinde ekmek var hepimizin evinde ekmek israf oluyor. Haddinden fazla ekmek alıyoruz ve bunu ertesi gün birçok insan bayat ekmek yememe taraftarı. Böyle bir israf söz konusu, bunun bir şekilde organize edilmesi gerekiyor. Yıllık israf olan ekmeğin 600 bin tona tekabül ettiği söyleniyor. Bu rakamlar küçük rakamlar değil.

YÖNETİM OLARAK YENİDEN ADAYIZ

Daha evvel ne benim ne yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın hiç birinin oda tecrübesi yoktu. Hiç birimiz ne o dada ne de başka STK’larda görev almamıştık. Eksiklerimiz hatalarımız olmuş olabilir. Geldiğimiz noktada sahada gerek üyelerimiz gerek meslektaşlarımız yaptığımız işlerin doğru olduğunu söylüyorlar. Sektöre katkı sağlamak bizi mutlu ediyor. İnşallah bundan sonraki süreçte de faaliyetlerimiz devam edecek. 31 Mart’a kadar normal süremiz devam ediyor yeni dönemde de aday olmak istiyoruz.