GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-12-2021 21:09   Güncelleme : 02-12-2021 21:09

Hedeflerimizi Gerçekleştirmek İçin Bir Dönem Daha Adayız

Türkiye Elektrik Elektronik Teknisyenleri Federasyonu Genel Kurulunda bir dönem daha aday olduğunu açıklayan Başkan Osman Yeşilyurt, “Esnafımız için birçok adım attık, başlattığımız ancak devam eden projeleri gerçekleştirmek için yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte bir dönem daha aday olmaya karar verdik” dedi

Hedeflerimizi Gerçekleştirmek İçin  Bir Dönem Daha Adayız

 

Türkiye Elektrik Elektronik Teknisyenleri Federasyonu Genel Başkanı Osman Yeşilyurt, yaklaşan genel kurul öncesi Yeni Esnaf Gazetesi’ne konuştu. Elektrikçiliğin baba mesleği olduğunu kaydeden Yeşilyurt, 2014’te ilk göreve geldiğinden bugüne yaptıkları çalışmaları, verdikleri mücadeleleri anlattı.

İLK ADIM EĞİTİMLE BAŞLADI

Göreve geldiğimde meslek liseleri, üniversiteye geçiş engeli vardı. Elektrik teknisyeni aranmıyordu. Oysa bu işin birinci önceliği eğitimdi. Hayatını kaybedenlerin çoğu bizim esnafımızın yanında çalışanlar. Bu nedenle biz oda olarak ilk adımı eğitimle attık. Üst katımızı satın alarak eğitim salonu haline dönüştürdük. Üniversitelerle iş birliği yaptığımızda bu işin teoriğinin çok iyi olduğunu ancak teorikle pratiğin örtüşmediğini gördük. Kendi içimizde eğitimi düzeltmek için seminerler düzenledik. İnşaatın elektriğin temel taşı temel topraklamaydı. Oradan başladık. Baştan temel topraklama yapmazsan bina bitikten sonra yapılmasının hiçbir anlamı yok. Ücretsiz eğitim verdiğimiz seminerlerde şunu fark ettik 50 kişi ile başladığınız eğitimi 10 kişiyle bitiriyorsunuz. Eğitimleri gezi olarak yapmaya karar verdik. Eğitimi böylece cazip hale getirdik ve her sene yapmaya başladık.

ANKARA YOLLARINI AŞINDIRDIK

Eğitim çalışmaları devam ederken düzenlenmesi gereken yetkiler vardı. İlgili bakanlıklara başvurduk. Göreve geldiğimde ‘bu pastadan size pay vermezler’ dediler. Elektrik tesisatının yüzde yüzünü bizim elektrik teknisyenleri yapıyor. Kim kimin pastasını kapıyor. Bizim olması gereken pastadan bu insanlar hay alıyor. Haklarımız gasp ediliyor. Tesisatı ben yapıyorum mühendise imza attırıyorum öyle izin alabiliyorum yoksa alamıyorum. Şu anda projeler ruhsat aşamasında çizildiği için hazır geliyor şimdi elimize biz tesisatını yapıyoruz. Geldiğimiz noktada oda olarak birkaç hamle yaptık. Bu hamlelerimizden ötürü bizi şikayet ettiler ama yılmadık.

ESNAFIMIZ ARTIK FUARLARDA

Daha önce esnafımız fuarlara ücretli olduğu için katılmıyordu. Biz fuar yönetimleriyle ve yer alan firmalarla görüşerek ‘onların ürünlerinin bizim raflarımızda olduğunu söyledik ve esnafımızın fuarlarda yer almasını sağladık. Birlik beraberliği sağlamak için senede bir-iki defa bir araya geldik. İftar yemekleri verdik. 

BİZDE KORSANA CEZA YOK!

Ülkemizde korsan taksicilere ceza var ancak korsan elektrikçilere herhangi bir ceza yok. Oysa bu kişilerin yapacağı hatalar hem can kayıplarına yol açıyor hem de büyük maddi hasarlara neden oluyor. Ben göreve geldiğimde TUİK verilerine göre elektrik kontağından çıkan yangın oranı yüzde 28-29’du şu an yüzde 21 hala yeterli değil. Neden çünkü eline kontrol kalemi alan bu işi yapıyor.  Bunun önüne nasıl geçeriz diye düşündük, yetkilerimizi artırdık meslek liselerinin önündeki sınırı da kaldırdık.  Eskiden yetkimiz 75 kilovattı, 7 daire yapabiliyorduk çok katlılar başlayınca bizim esnafımız geri düşmeye başladı. Bu yetkinin artması için cumhurbaşkanımıza ulaştık. Yetkilerimizi 75 kilovattan 500’e 100 kilovattan 1200’e çıkardı. Orada topraklamayı da koyduk. Mühendisler bizi mahkemeye verdi. 2016’da DANIŞTAY bizi haklı buldu şimdi esnafımız bu yetkilerini kullanıyor.

KİMLİĞİMİZ YOKTU

Bizim kimliğimiz yoktu.  Sadece oda kayıt belgemiz var. 2014’te başkan olduğumda 2016’da Serbest Tesisatçılık Belgesi’ni (STB) çıkardım. Bu belgeyi dağıtım şirketlerine kabul ettirdik. Elektrik dağıtım şirketi bunu istiyor inşaata başlarken istenmiyor. Belediyelerin de ruhsat verirken STB vermesini istedik. O konuda ilerleme kaydetmeye başladık. Orada da müteahhitler karşımıza çıktı. 

STANDARTLARIMIZI BELİRLEDİK

Meslek standartlarımızı hazırlamaya karar verdik. 2015’te başladık 2017’de AB’deki tüm standartları belirledik. Bu çalışmalarımızdan dolayı da mesleki yeterlilik kurumuna elektrik elektronik komisyonu başkanlığına seçildik. Görüntü ses sistemleri üzerine de standartları hazırladık beyaz eşya ve cep telefonunda da başladık. Şimdi belgeleri dağıtmaya başladık. 2021’de bakanımız bunu kabul etti şimdi zorunlu hale geldi. Nisan ayından sonra inşaatlarda mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar çalışamayacak.

FEDERASYONA MUHALİF OLUNMAZ

Kendi içimizden de bize muhalefet çıktı. Bazı odalar federasyona muhalefet olmaya başladı. Yönetime muhalefet ol federasyona niye muhalefet oluyorsun. Yeterlilik belgesini federasyondan değil başka kuruluşlardan alıyorlar. Arkadaşları odaya muhalefet olmamaları çağrısında yaptık. Oda yönetimine talip olmalarını istedik. Bizi birçok yere şikayet ettiler. Doğru bildiğimiz yoldan ayrılmadık.

PROJELER İÇİN YENİDEN ADAYIM

Başlattığımız projelerin devam etmesi lazım. Bunların devam etmesi için tekrar aday olduk. Bir dönem daha hedeflerimize ulaşmak için aday olduk. Dağıtım şirketlerinden elektrikçilerin hakkının korunması için istediğimiz yere getiremedik. Eskiden devletindi gidiyorduk bakanın yanına çözüyorduk şimdi dağıtım şirketleri güçlü sermayeyle zor olmasına rağmen mücadeleye devam ediyoruz. Onların karşısında biz yönetmelik kanunla karşı çıkmaya çalışıyoruz