İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 01-12-2021 21:04   Güncelleme : 01-12-2021 21:04

Biz değerlerimizi dürüstlük üzerine kurduk ve böyle kazanacağız

Genel Kurul Toplantısının açılış konuşması yapan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mahşuk Gülaçar: “Yönetime geldiğimizden bu yana biz ilk önce iş ürettik sonra bu yaptığımız işleri sizlere anlattık. Allah hepinizden razı olsun her daim arkamızda durdunuz Yapacağımız yaptığımız hizmetleri onayladığınız, bizleri geleceğe ve bugüne kadar taşıdınız

Biz değerlerimizi dürüstlük üzerine kurduk ve böyle kazanacağız

 

 

Genel Kurul Toplantısının açılış konuşması yapan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mahşuk Gülaçar: “Yönetime geldiğimizden bu yana biz ilk önce iş ürettik sonra bu yaptığımız işleri sizlere anlattık. Allah hepinizden razı olsun her daim arkamızda durdunuz Yapacağımız yaptığımız hizmetleri onayladığınız, bizleri geleceğe ve bugüne kadar taşıdınız. Hepinize yönetimim adına şükranlarımı arz ediyorum. Çok kısa bir süre içerisinde gündem maddelerimizi görüşüp bir an önce hizmet kervanının sonuçlara varabilmesi için Bu toplantıda yolumuzu sizlerden açmanızı rica edeceğiz. “dedi.

Yeni nesil sanayi merkezi sanayimizin gelişmesi için liderlik edecek

Biz TRİOS 2023 projesi ile 1. etapta DERSANKOOP’un çalışmasının zaten hangi yöne doğru aktığını sizlere takdim etmiştik. Bugün 353 işyerimiz işlemlerini görmekteler. Allah'a hamdolsun bu ülkeye yakışan, bu ülke insanına Yeni Nesil Sanayi Merkezi’nde yakışan ve bu topraklar üzerinde yaşayan insanların, Teknolojide ilerlemede ve sanayide, ’Dünyanın bütün güçlerine karşı biz de varız’ diyebilecek bir anlayışı TRİOS 2023 Projesinde devreye soktuk. Allah nasip ederse karşısındaki C bloklara başlamış durumdayız ve İnşallah, 2023'ün ilk çeyreğinde de C bloğumuzu devreye sokacağız. Bununla da birlikte ARGE merkezlerinin ne olduğunu, dünya ile akredite olmuş laboratuvar merkezlerini, ölçüm merkezlerini. Bu ülkeye yakışır vaziyette devreye sokacağız. Bunun yanı sıra C Blok inşaatı devam ederken arkasında da Plan tadilatları evresine gelmiş Olmaktayız ve şu an C bloğun plan tadilatını Organize sanayi bölgemize sunduk. Aynı hızla 679 ve 682 parsellerindeki işyerlerimiz de Allah nasip ederse, bu değişim ve dönüşümü yaşayacak. Plan tadilatı teklifini hazırladık. C Blok plan tadilatı ile birlikte Bakanlığa, İnşallah önümüzdeki hafta sunmuş olacağız. Takdir edersiniz ki bizim hedefimizde Dünyanın teknolojik gelişimlerini endüstri gelişimlerini takip edebilecek olan bir anlayışla işyerlerini İnşa etmektir Allah'a hamd olsun Bugün İkitelli Organize Sanayi Bölgeleri’nde, plazalara taş çıkartabilecek projemizle karşınızdayız. DersanKoop’ ta başlamış olan bu değişim rüzgârı, Bütün İkitelli Organize bölgesine yansıyarak, gerçek hürriyeti ile bugün metropol şehir olan İstanbul'u, daha aktif daha canlı bir merkez haline dönüştürebilecek katkıyı verebilecek, İkitelli organize sanayi bölgesindeki hizmet kervanına öncülük edecektir bu projemiz. Hepinize bundan dolayı müteşekkirim Sizlere saygılarımı sunuyorum.

 

AYKOSAN Kooperatifinin toplantı salonunda yapılan DersanKoop 2020 yılı olağan genel kurul toplantısının gündemi, 10 maddeden oluşuyordu. Üyelerin tam desteği ile ilerleyen ve sonuçlanan genel kurulda Başkan Mehmet Mahşuk Gülaçar ve yönetimi üyelerin hararetli alkışlarıyla desteklendi.

 

Tunalı: “Toplantımızı objektif ve tarafsız yöneteceğiz”

 

Divan kuruluna seçilen isimler, Divan Kurulu Başkanı Nihat Tunalı, Mehmet Harmancı,Gökhan Yazık şeklinde belirlendi. Divan kurulu başkanı seçilen Nihat Tunalı kendilerini göreve getiren genel kurula hitaben: “2020 yılına ait Genel kurulumuzun Öncelikle Siz değerli üyelere, Ülkemize memleketimize Organize Sanayi bölgemize Hayırlara vesile olmasını diliyorum. Değerli üyeler bu toplantımızı yönetmek üzere Şahsıma ve divandaki arkadaşlarım adına, oybirliğiyle teveccüh ettiniz. Bizler bu toplantımızı Bakanlık temsilcileri nezaretinde Objektif ve tarafsız bir şekilde yöneterek bu toplantımızı icra etmek için yardımcı olacağız” dedi.

Yönetim kurulu yıllık çalışma raporu Denetim Kurulu raporu bilanço ve gelir gider hesabının okunması müzakeresi ve ayrı ayrı o oylanması yapıldıktan sonra yönetim ve denetim kurulları oy birliği ile İbra edildi.

Gülaçar : “İcraatlarımızı size hep ayrıntılı şekilde izah edeceğiz”

 

6. maddede yer alan 681 taksim 1 parselde inşası devam eden C Blok İnşaat projelerinin geliştirilmesi teknik kontrollerinin yapılması ve bu işler için gerekli personellerin alınması için yaklaşık olarak belirlenen 20 milyon lira kadar ücret ve giderleri hangi şekilde ödeyecekleri konusu genel kurula getirildi. 3 seçenekli ödeme planı üyelere anlatıldı. Seçeneklerden biri olan Kooperatife ait 3 işyerinin satılması suretiyle karşılık ayrılacağı yöntemi benimsendi. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Maşuk Gülaçar 20 milyon liranın tahmini bir gider olduğunu bu sebeple bunun karşılığına gelen ödemeleri daha az bir miktar ile de yapılabileceğini ve bunun açıklamasının bir sonraki genel kurulda izah edileceğini ifade etti.

9. madde kooperatif için İnşaat yapımını üstlenen Pulsar yaşam alanları konut İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ile Dersankoop arasındaki uzlaşma konusunda bilgi verilmesini içeriyordu:

Gülaçar: “Biz üyelerimizin menfaatine gerçekleşecek kanunları gece gündüz takip ediyoruz”

Gülaçar: “Biz Pulsar’a C bloğunu yap dedik. Pulsar’da bize: ‘Siz projede tadilata gittiniz, Bizce blokta 525 araçlık otopark İlave etmiştik projeye, mademki projede tadilata gittiniz Bunun karşılığında yeni bir sözleşme yapmamız lazım’ dedi. Pulsar. Bizde doğru bu sizin hakkınızdır dedik. Madem biz projeyi değiştirdik… Pulsarla olan anlaşmamızda 28000 metrekare bize kalıyordu. Biz bunun 4000 metrekaresinden daha feragat etmek üzere yola çıktık, bunu kabullendik. Ama Pulsar bunu kabul etmedi. Onlar tüm büroları ve işyerlerini kendisine istedi. Biz size sadece gökdelenleri bırakalım dediler. Biz buna şaşırdık, çünkü bizim sözleşme dilimiz bu şekilde değildi. Bizim taviz vermeyeceğimizi görünce. Bizi feragat edin dediler. Yani bir anlamda bize şantaj yaptılar. Bunun karşılığında biz yine size gelerek genel kurula danışarak bizim arkamızda durmanızı istedik. Allah sizden razı olsun. Siz de bizim arkamızda durdunuz. Bu sorunu, bu büyük sorunu bu şekilde aşmaya karar verdik. Dolayısıyla geçtiğimiz genel kurulda da bize yeniden yetki vererek bu sorunun çözülmesinde önemli bir rol oynadınız. Bizde uzlaşarak aramızda sulh namemizi yaptık ve onları gönderdik. Onlar yeni çıkan imar yasasından Dersankoop’un yöneticilerinin farkında olmadığı düşünüyorlardı. 2 Aralık 2020 tarihine kadar Dersankoop ihalesini yapmazsa, başka bir müteahhide işi vermezse, Otomatikman A karnesi sahibi bir müteahhit gerekeceği için İhale yasası gereği Dersankoop’un bunu ihale edemeyeceğini düşündüler. Ama biz zaten hazırlıklıydık. Biz gece yarılarına kadar çıkan her kanunu takip ediyoruz. Ve Allah'a hamdolsun istediğimiz şekilde C blokta yapacağımız otopark Yetmedi bir de C Blok alt katlarına bir rampa ilave ederek bir ortak alana Girişi sağlayacak olan işleri de yaparak ,28 bin metrekareden 42 bin 800 metrekareyi size kazandıracak ihaleyi tamamladık” diye açıklama yaptı.

Başarılı bir genel kurulu geride bırakan Dersankoop yönetim kurulu üyelerin dilek ve temennilerini dinleyerek yeniden çalışmalarına devam etmek üzere genel kurul toplantısını değerlendirmek üzere çalışmalarına devam etti.