GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-11-2021 11:57   Güncelleme : 27-11-2021 11:57

- "İstanbul iş dünyası olarak her zaman KKTC'nin yanındayız"

İTO Başkanı Avdagiç de KKTC'nin 38. kuruluş yıl dönümü sebebiyle İTO olarak bu sevince, kutlamaya iştirak için KKTC'de olduklarını bildirdi.

-

 

İTO Başkanı Avdagiç de KKTC'nin 38. kuruluş yıl dönümü sebebiyle İTO olarak bu sevince, kutlamaya iştirak için KKTC'de olduklarını bildirdi.

Avdagiç, Cumhuriyetin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş'ın kararlılığını bugüne taşıyan Cumhurbaşkanı Tatar ve KKTC'ye olan destek ve inancı ifade için burada olduklarını aktardı.

Cumhurbaşkanı Tatar'ın ağustos ayında İTO’yu ziyaret ettiğini hatırlatan Avdagiç, "Biz de şimdi iade-i ziyaretle birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızın Kıbrıs politikasını desteklediğimizi vurguluyor, İstanbul iş dünyası olarak her zaman KKTC'nin yanında olduğumuzu gösteriyoruz." dedi.

Avdagiç, "İstanbullu iş adamları olarak, KKTC iş dünyasıyla köklü ve kalıcı iş birlikleri oluşturmak kararlılığındayız. Bu ortamı sağlamak, KKTC'nin hak ettiği ekonomik güce kavuşmasına katkıda bulunmak, bizim en büyük arzumuz." diye konuştu.

İTO heyeti, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz'i de ziyaret etti.

 

 

“İstanbul Ticaret Odası’nın yatırım olanaklarının masaya yatırılması oldukça değerli”

facebook sharing button

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve beraberindekileri kabul ederek görüştü. İstanbul Ticaret Odası’nın, Türkiye Cumhuriyeti ekonomisinin önemli bir oranını temsil ettiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, İstanbul Ticaret Odası’nın Kıbrıs Türk Ticaret Odası’yla istişare halinde olmasının ve iş birliği yapmasının önemine dikkat çekti.

“Kıbrıs Türk halkının egemenliğinin kabul edilmesi için mücadele veriyoruz”

Cumhurbaşkanı Tatar, Anavatan Türkiye ile tam bir fikir ve eylem birlikteliği içerisinde Kıbrıs Türk halkının egemenliğinin kabul edilmesi mücadelesi verdiğini ifade ederek egemen bir devlete sahip olan Kıbrıs Türkü’nün Türkiye’yle her zaman bağlarını güçlendireceğini belirtti. Cumhurbaşkanı olarak göreve gelmesinin ardından ortaya konan yeni siyasetle Kıbrıs’ta artık egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözümün savunulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta 60 yıldan beridir iki ayrı devlet gerçeği olduğunun altını çizerek yarım asırdır görüşülen federasyon tezinin artık rafa kalktığını belirtti. Lozan Antlaşması’nın Kıbrıs’ı işaret eden maddelerinin, adanın olası statü değişikliğinde birinci söz hakkını Türkiye’ye verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, Osmanlı İmparatorluğu tarafından İngiltere’ye kiralanan Kıbrıs’ın devriyle ilgili yapılan antlaşmaya İngiltere’nin uymadığını, 1. Dünya Savaşı’nı bahane göstererek adayı gasp ettiğini de anımsattı. 1960 Antlaşmaları ile Kıbrıs’ta iki halkın varlığının ve egemenliğinin tescil edildiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, bu antlaşmayla bölgedeki Türk-Yunan dengesinin de gözetildiğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Tatar, dönemin Türkiye Başbakanı Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’ya da rahmet diledi.

“Federasyon, Kıbrıslı Türkleri azınlığa düşürerek Türkiye’yi adadan uzaklaştıracak büyük bir oyun”

Kıbrıs Türklerinin 2004 yılında Annan Planı’na evet demesine rağmen Rum tarafının tek yanlı ve hukuksuzca AB’ye alınmasının, Kıbrıs Türkü’nün aleyhine sonuç verdiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar; federasyonun, Kıbrıslı Türkleri azınlığa düşürerek Türkiye’yi adadan uzaklaştıracak büyük bir oyunun ürünü olduğunu ve birkaç anayasa değişikliğiyle federasyon kisvesi altında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin devamının Rum tarafınca arzu edildiğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafının hayalinin halen Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak olduğu ve bu oyuna asla izin verilmeyeceğini kaydederek Kıbrıs Türkü’nün devletine ve egemenliğine her daim sahip çıkacağını söyledi.

“KKTC’nin her alanda gelişimi sürecek”

KKTC’nin her alanda gelişiminin süreceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, bu bağlamda İstanbul Ticaret Odası yönetimi ve üyelerinin KKTC’yi ziyaret etmesinin ve yatırım olanaklarının masaya yatırılmasının oldukça değerli olduğunu ifade etti. Şekib Avdagiç de yaptığı konuşmada KKTC’nin 38’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayarak KKTC’de üretim ve ihracatın artmasına yönelik her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti. Avdagiç, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve tüm şehitleri rahmetle anarak Anavatan Türkiye’nin, KKTC’nin yanında olduğunu ifade etti.