GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-11-2021 14:31   Güncelleme : 19-11-2021 14:31

Dünyanın en büyük 'Helal' fuarı 8'inci defa İstanbul'da açılıyor

Küresel arenadaki en büyük "helal organizasyonu" olarak kabul edilen 7'nci Dünya Helal Zirvesi ve 8'inci İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı, 25-28 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek etkinlik; İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ile İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) iş birliğiyle organize ediliyor.

Dünyanın en büyük 'Helal' fuarı 8'inci defa İstanbul'da açılıyor

Etkinlik, dünyanın dört bir yanından 500’den fazla satın alma profesyoneline ev sahipliği yapacak. 50 bine yakın ziyaretçi ve 10 bine yakın yabancı delegeyi de ağırlamaya hazırlanan zirve ve fuar, B2B anlaşmaları ile şirketlerin helal sektöründen daha fazla pay almasına zemin hazırlayacak. Her yıl Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Fuarı için geri sayım başladı. Bu kapsamda organize edilen 7. Dünya Helal Zirvesi ve 8. İİT Helal Expo Fuarı; İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT), İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) ve Discover Events iş birliği ile, 25-28 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılacak. Son dönemde küresel büyüklüğü 7 trilyon dolara yaklaşan "helal belgeli" ticaret hacminin daha da artırılması, yeni pazarlara ulaşım sağlanması ve sektörel gelişmelerin yakından takip edilmesi amacıyla düzenlenen fuar, bu yıl "Yeni Çağın Yeni Normalleri: Helal Üretim ve Tüketimin Vazgeçilmezliği" temasıyla gerçekleştirilecek.

25 ÜLKEDEN MİLLİ KATILIM

Küresel arenadaki en büyük "helal organizasyonu" olarak kabul edilen etkinlik, dünyanın dört bir yanından 500’den fazla satın alma profesyoneline ev sahipliği yapacak. 50 bine yakın ziyaretçi ve 10 bine yakın yabancı delegeyi de ağırlamaya hazırlanan etkinlik, B2B anlaşmaları ile şirketlerin helal sektöründen daha fazla pay almasına zemin hazırlayacak. Son dönemde yerli, milli ve helal üretimde hızla yükselen Türk şirketler de dünya pazarındaki payını daha da yükseklere taşıma imkânı bulacak. Helal Expo'ya, 25'ten fazla ülkeden de milli katılım düzenlenecek. Fuar, başta gıda olmak üzere kozmetik, finans ve turizm gibi alanlardan birçok sektör temsilcisini bir araya getirecek. Ayrıca lojistik, yayıncılık, ambalaj, eğitim gibi farklı sektörlerden de kuruluşların etkinliğe katılımı bekleniyor. Fuar, sektörün önde gelen firmalarıyla buluşma ve muhtemel iş potansiyellerini değerlendirme imkânı sunacak.

'HELAL'E İLGİ YÜKSELİYOR

Fuarla eş zamanlı olarak SMIIC ana paydaşlığında, Ticaret Bakanlığı ve Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) başta olmak üzere ülkenin ilgili kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla düzenlenen 7'nci Dünya Helal Zirvesi'ne de, dünyanın dört bir yanından alanlarında profesyonel akademisyenler, araştırmacılar, iş insanları ve sektör öncüleri katılacak. Çevrimiçi de takip edilebilecek etkinlikle, İİT üyesi ülkeler arasındaki dayanışma ve iş birliğini artırmanın yanı sıra teşkilata üye olmayan ülkelerde de helal sektörüne yönelik farkındalığı artırıp, ilişkileri kuvvetlendirmek amaçlanıyor. Sağlıklı ve hijyenik olması sebebiyle Müslümanların yanı sıra gayrimüslimlerin de ilgisini çekerek gelişen ve her geçen gün artan farkındalıkla büyüyen helal belgeli ticarete yönelik dünyanın en çok ses getiren fuarına Türkiye'nin ev sahipliği yapıyor olması; ülkenin helal kalite altyapısı alanındaki tecrübesini paydaşlara aktarabilmesi için önemli bir fırsat teşkil ediyor. HAK da fuarda stant açarak, paydaşlarla birebir etkileşim sağlayacak. Zirveye konuşmacı olarak katılacak kurum temsilcileri, bilgi ve tecrübelerini paylaşacak.

BİRÇOK ETKİNLİK YAPILACAK Fuar ve konferanslar süresince birçok etkinlik yapılacak. Bu kapsamda "Embassy Oturumu" adı altında "Büyükelçiler Oturumu" düzenlenecek. İslam ülkelerinden katılacak Uluslararası Aşçılar Yarışması organize edilecek. Bu etkinlikte şefler Taksim’den başlayarak, etkinlik alanına bir konvoy halinde ulaşacaklar. 'Engelsiz Lezzetler Yarışması'na katılan aşçıların; işçilik, hijyen, israf, sunum değerlendirmeleri jüri tarafından yapılarak, kazananlara ödül verilecek. Bir diğer etkinlikte ise Modanisa’nın işbirliğiyle hazırlanan muhafazakar konseptteki "Moda ve Sanat Sokağı", ziyaretçilerine görsel şölen sunacak.