RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 05-11-2021 14:44   Güncelleme : 05-11-2021 14:44

Dünyada da ‘Saç ekiminin kalbi ve başkenti Türkiye’dir’

Mithat Hanbaba, Türkiye’nin estetik konusunda bir başkent olduğunu söylüyor. Kendisi genç yaşına rağmen olağanüstü tecrübesi ile konusunda eğitim alan bir uzman, Türkiye’de bir ilk. Hanbaba diplomalı kişilerden estetik sağlık hizmeti alınmasını önemle vurguluyor. Güvenilir, titiz ve ekonomik hizmetleriyle Esteliv Sağlık’ı tercih edilmesi gereken bir kurum olarak tanımlıyor.

Dünyada da ‘Saç ekiminin kalbi ve başkenti Türkiye’dir’

Mithat (Hanbaba)Bey kendinizi tanıtır mısınız?

Sağlık okulunu Türkiye’de okudum. Sonrasında sırasıyla Trikoloji bölümünü Belçika’da (Brussels Capital University) Kapital Üniversitesi’nde bitirdim.  Kıl ve saç üzerine bir bilim yani. Yüksek lisansımı Fransa’da Trikoloji’nin dışında bir bölümde, güzellik ve saç bakımı bölümünü bitirerek yaptım.

Esteliv Sağlık Merkezinde ne tür hizmetler veriyorsunuz?

Esteliv sağlık hizmetlerinde öncelikle saç ekimi üzerine çalışıyoruz. Esteliv sağlık hizmetleri bununla beraber medikal estetiğin içinde yer alan; plastik cerrah ve dermatolojik uygulamalarının tümünün yapılmış olduğu estetik cerrahi merkezidir.

Lazerli tedaviler, lazer epilasyon, lazerle varis tedavisi, lazerle kılcal damar tedavileri, lazerle dövme silme tedavilerinin yapıldığı ve plastik cerrahi uygulamalarını merkezimizde gerçekleştiriyoruz. Göğüs cerrahisinden, Rinoplasti’ye(Burun estetiği), Liposuction’a( yağ aldırma) kadar bütün cerrahi işlemlerin yapılmış olduğu bir yer Esteliv. Aynı zamanda kendi bünyemizde tüm mide işlemi ve şeker ameliyatları bizim kendi bünyemizde anlaşmalı hekimimiz tarafından yapılıyor. Bu konuda Op. Dr. Erol Vural Bey ile çalışıyoruz. Erol Bey’in Türkiye’deki yeri de son derece önemli. Diş estetiği de Esteliv sağlık hizmetlerinin bir parçası… Diş ile ilgili her tür işlemi bunlar arasında diş cerrahisinden, implant yapımına kadar bünyemizde yapılıyor. Fakat Esteliv Sağlık Hizmetlerinin en önde gelen hizmetinin saç ekimi olduğunu söyleyebiliriz.

Siz burada sektörün neresinde yer alıyorsunuz?

Ben Esteliv Sağlık Hizmetlerinin kurucusu ve aynı zamanda yönetim kurulu başkanıyım.

-Saç ekimde konumunuz nedir? Diğer merkezlerden farklılığınızı nasıl tarif edersiniz?

Ben onu daha farklı örneklendireyim. Ankara Türkiye’nin başkenti. Dünyada da ‘saç ekiminin kalbi ve başkenti Türkiye’dir’ diyebiliriz.

Biz de saç ekiminde Türkiye’deki diğer merkezler gibi bu işte başkentlik yapan parçalardan bir tanesiyiz.

Saç ekiminde Türkiye’nin dünyada başkent olduğunu en çok tercih edilen ülke olduğunu söyleyebilirim. Gerek maddi gerek manevi olarak, saç ekiminde ve estetikle ilgili ve diğer işlemlerin tümünde Türkiye önde gelen ve doğru ülkelerden bir tanesidir. Hem hizmeti büyük bir güvence ve titizlikle veriyoruz. Hem de maddi olarak Avrupa ülkelerine göre daha ekonomik bir şekilde bu hizmeti veriyoruz. Esteliv Sağlık Hizmetleri de Türkiye’de bu hizmeti veren sektörlerden bir tanesi. 

Biz hastane ortamında; plastik cerrah, dermatolog ve Trikolog olarak da benim önderliğimde operasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yani bir hasta ne olduğu bilinmeyen kişiler tarafından analiz edilmiyor. Hastalarımız, ne olduğu bilinmeyen, Türkiye’deki adıyla merdiven altı dediğimiz yerlerde hizmetini almıyor. Bizim farkımız işlemi bizzat kendimizin yapıyor olması. Maalesef birçok ülkede olduğu gibi bizim kendi ülkemizde de merdiven altı dediğimiz yerlerde, sağlıkla hiçbir bağlantısı olmayan kişiler bu işleri yapıyorlar. Bu saç ekimi için de geçerli diğer lazer epilasyon için de geçerli diğer işlemler için de geçerli. Mesela bir güzellik salonunda Aleks(Alexandrite) cihazlar kullanılmaz ama Türkiye’nin bütün güzellik salonlarında bu cihazları kullanıyorlar. Yine güzellik salonunda botoks işlemleri yapılıyor. Güzellik salonlarında bu işlemler yapılmaz. Bunu çok net olarak vurgulamak istiyorum.  Bizim  biz bu oluşumlara karşı bir  firmayız. Bir estetik merkeziyiz.  Bireyler bize geldiği zaman gerek Türkiye gerek yurt dışından bize gelecek bilgilerin hastane ortamında diplomalı kişiler tarafından bu hizmeti aldıklarını görecekler. Bu ayırıma insanlarımızın dikkat etmesini düşünüyorum istiyorum.

Esteliv Sağlık Hizmetleri maddi ve manevi yazılı ve sözlü büyük bir titizlikle güvence veren güvenilir firmalardan bir tanesidir diyebiliriz. Binlerce kişiye hizmet vermiş bunun üzerine hiç şikâyeti olmayan çok istisnai firmalardan bir tanesi. Hastalarımızın yüzde 98’i referanslı olarak gelir. Bu da bizim bu anlamda ne kadar iyi olduğumuzu gösteriyor.

-Sizin eğitiminiz Belçika’da kıl bilimi, üzerine idi değil mi? Türkiye’de bu eğitimi veren bir yer yok bildiğimiz kadarıyla.

Ben Türkiye’de sağlık okulunu bitirdikten sonra zaten kıl bilimi Türkiye’de olmadığından dolayı Belçika Brussels Capital University’de eğitimimi tamamladım. Trikoloji demek, kıl bilimi demek öncelikle bunu söyleyeyim. İnsanlarımız daha iyi anlasınlar diye buna saç bilimi de diyebiliriz. Trikolog da Trikoloji bölümü mezunlarına derler. Biz Trikolog diye geçiyoruz. Gerek tıp anlamında  tıpta plastik cerrah ve dermatologla kombinli bir şekilde gerek alternatif tıp anlamında saçla ilgili tüyle ilgili kılla ilgili vücudun tamamındaki kıl yapısını inceleyen bir bilim adlı olduğu için epilasyona gelecek kişileri de saçlı tedavileri de    daha iyi değerlendirme daha iyi analiz etme ve daha iyi bilgilendirme gibi unsurlarda biz bir basamak daha öndeyiz.

Esteliv Sağlık Hizmetlerinde A’dan Z’ye yapılması gerekenler tıbbi olarak yapılması gerekenler yapılır, yapılmaması gerekenler yapılmaz. Türkiye ve yurt dışından bizim bu mesajlarımızı alacak kişilerin uyması gereken en önemli kriter merdiven altı yerlere dikkat etsinler. Yani sağlık işi şakaya gelecek bir iş değildir. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü bu bizi kendi içimizdeki yanlışlarımız bizi bu işte başkent olmaktan çıkarır bizi. Kendi topuğumuza kurşun sıkmış gibi oluruz. Estelife Sağlık Hizmetleri bu anlamda doğru bir tercihtir diyebiliriz.

-Türkiye’de sizin gibi kaç tane bu eğitimi alan var?

Benim bildiğim kadarıyla bu anlamda lisans eğitimi almış yüksek lisans yapmış ben ikinci bir kişiyi açıkçası varsa da tanımıyorum. Sertifikalı birkaç kişi olabilir ama üniversiteli, ön lisansı lisansı yüksek lisansı olan bir kişinin olmadığını biliyorum. Benim şu anki hedefimde 2018 yılında Kıbrıs Sağlık Bilimleri Üniversitesinde yardımcı Doçent olarak bulunacağız. Oradaki akademisyenliğimizin neticesinde Doçent olarak Türkiye’de yine  hizmetimize kaldığımız yerden devam etmiş olacağız. Buradaki hedefimiz bizim güzellik bölümünde ve Trikoloji bölümünde Türkiye’ye bu bölümü çok iyi tanıtmak. Allah nasip ederse sağlık müdürlüğümüzle valiliğimizle ve sağlık bakanlığımızla iletişim halindeyiz zaten iletişim halinde olmaya de devam edeceğiz. Biz bu bölümün Türkiye’ye gelmesini inşallah sağlayacağız. Bu bölüm Türkiye’de olduğu zaman o zaman Türkiye daha da gelişecek inşallah bizim de sağlık turizmi anlamında ve  gerçek hizmet anlamında Türkiye’ye katacağımız önemli bir değerdir diye düşünüyorum. Biz bu değeri inşallah Türkiye’ye kazandırmış olacağız.

-Eklemek istediğiniz bir şey var mı

İnsanların doğru yeri tercih etmeleri gerektiğini son kez söylüyorum. Lazerli tedaviler saç ve saçlı tedavilerde merdiven altını tercih etmemeleri, gittikleri yerin hastane ortamının olması yapan kişilerin diplomalı kişiler olduğunu gerekirse diplomalarına tek tek bakmalarını tavsiye ediyorum. Gerek Türkiye’nin 81 vilayetinden gelecek bireylerin gerek yurt dışından gelecek bireylerin estetikte özellikle saç ekiminde dünyanı  başkent olmuşken bizi başkent olmaktan alıkoyacak girişimlerden uzak olmalarını tercih ediyorum. İnsanlarımızı doğru hizmete davet ediyorum ve  bu söyleşimizi duyacak herkese saygı ve sevgilerimi de sizin aracılığınızla iletmiş oluyorum.