GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2021 13:51   Güncelleme : 30-10-2021 13:51

İndirim Marketlerin Profesörü

BİM ve A101’in kuruluşunda yer alan sonrasında Discount (indirim) market tecrübesini Azerbaycan’a taşıyan Ufuk Güzel şimdi İran’da. Mihen Holdinge bağlı Daily&Mini daily Market Danışmanı olarak İran’da yeni projenin startını veren Güzel, yıl sonuna kadar 1000 market açmayı hedeflediklerini söyledi

İndirim Marketlerin Profesörü

 

BİM ve A101’in kuruluşunda yer alan sonrasında Discount (indirim) market tecrübesini Azerbaycan’a taşıyan Ufuk Güzel şimdi İran’da. Mihen Holdinge bağlı Daily&Mini daily Market Danışmanı olarak İran’da yeni projenin startını veren Güzel, yıl sonuna kadar 1000 market açmayı hedeflediklerini söyledi

Nusret’le İş ve Yaşam Sohbetleri bu kez sektöründe ‘profesör’ lakabı ile tanınan Ufuk Güzel’i ağırladı. Türkiye’yi indirim marketleriyle tanıştıran kadroda yer alan BİM ve A101’in kuruluşunda yer alan Ufuk Güzel, şimdi İran’da yeni bir projenin startını verdi. İran’daki market kültürü, ekonomik ambargonun yansımaları ve bu ülkede yatırım yapmayı düşünenler için ipuçları veren Mihen Holding Market Danışmanı Ufuk Güzel, iki ülke kültürünün birbirine çok yakın olduğunu kaydetti.

DİSCOUNT SEKTÖRÜNÜN ARANAN İSMİ

Lisansımı Ekonomi bölümünde tamamladıktan sonra 1993’te BİM’le tanıştım. 15 yıl BİM’de çalıştıktan sonra 2008’de A101’e geçtim o süreçte  A101’in hızlı bir büyümesi oldu,(aynı gun 100 magaza) 2013’te ilk kez yurt dışı projesinde yer aldım. İran’da 2013-2016 Hafta dıscoun marketleri kurduk   2 depo ve 200 mağaza kurduktan sonra tekrar Türkiye’ye geri döndüm. Sonrasında Bakü’de Veyseloğlu gurup a bağlı OBA Marketlerine danışmanlık yaptım mağaza sayısını üç buçuk yıl içinde 850’ye çıkardık. Orada misyonumu tamamladıktan sonra yeniden ülkeme döndüm. 6 ay önce İran’dan Mihen Holding’den yeni bir proje için tekrar davet aldım. Bakliyat, yağ, dondurma, süt ve süt ürünleri alanında ülkenin en büyük kuruluşlarından olan Mihen Holding’in Discount(indirim) marketler sektörüne girmişti. Ben geldiğimde 6 ay içinde 200 olan mağaza sayısını 550’ye çıkardık, yıl sonuna kadar bu sayıyı 1000 magazaya çıkarma hedefindeyiz.

İLK ÖRNEĞİ ALMANYA’DA BAŞLADI

-Dünyada discount kültürü ya da ihtiyacı nasıl ortaya çıktı?

İkinci Dünya Savaşının ardından Almanya’da ortaya çıktı. 1963’te iki alman kardeşin savaş sonrasında yokluktan yola çıkarak keşfettikleri bir çalışma şekli. Paletler, karton kutular içinde  görselliğe önem verilmeyen az personelle çok iş yaparak taze ürünü son tüketiciye ulaştırırken maliyetleri de en aza indirmeyi amaçladılar. Almanya’da başlayan bu ilk uygulama hızla yayılmaya başladı. Bu örneği gören yatırımcılar Türkiye’de de uygulamaya karar verdiler. Başlangıç küçük bir ekipleydi. Türkiye’deki bu ilk uygulama başladığında ülkede etiket ve marka bağımlılığı öne çıkıyordu. Zaman içinde insanlar fiyatları kıyaslamaya başladığında discount marketlere olan talep hızla arttı buna bağlı olarak da market sayısı hızla artmaya başladı. Burada prıvate label urun  (marka kalitesinde ürünler) üreterek daha ucuza insanlara satılması hedefleniyor. Örnek olarak BİM’deki Dost marka ürünlerin hepsi BİM’e özeldir başka yerde bulamazsınız. Rekabet anlamında bu ürünler çok rahat kullanılıyor fayda müşteriye yansıyor.

CİDDİ SERMAYE VE SABIR GEREKİYOR

-İran’da başka örnekleri var mı?

Diskaunt marketler dünyanın birçok ülkesinde var İran’da da Canbo V1 -Haft7gibi  marketler bu alanda hizmet veriyor. Eğer sistem kurulabilir, yatırımcı sabırlı olursa başarıya ulaşmama imkanı yok. Yalnız bu market  zincirini oluşturmak ciddi bir sermaye gerektiriyor. Burada amaç bir iki tane mağaza açmak değil, zincir oluşturup satın alma gücünü elde etmek. Onun için belli bir sayıda mağazaya ulaşmak lazım. Türkiye’de discount marketlerde françaıse uygulaması yok ama biz İran’da bunu yapıyoruz oldukça da iyi sonuçlar alıyoruz.

KENDİME SORUM: BENİM BURADA NE İŞİM VAR

İran’a ilk gelişimde enteresan duygular içerisindeydim. Ülkeyi tanımıyorum, dillerini bilmiyorum. Havalimanında indiğimde kendi kendime, ‘Benim burada ne işim var’ diye sordum. Ama o kadar sıcak kanlı davrandılar ki kendimi yabancı hissetmedim İran, Türkiye’yi ve Türkleri çok seviyor. Gelenek görenekleri, yemek kültürleri bizden çok farklı değil. Dönercilerin, fast foodların olduğu sokak kültürü yaygın. Azerbaycan ile zaten aynı dili kullanıyoruz.

ALIŞVERİŞTE YURTDIŞI TERCİH EDİLİYOR

İran’a ambargo uygulanmasından dolayı kişisel alışverişi yurt  dışından yapmayı tercih ediyorlar. Türkiye ile İran arasında vize olmaması ülkemize geliş gidişlerde yoğun bir trafik yaşanmasına neden oluyor. İran’da ambargonun olması, dolar kurunun yüksek olmasının verdiği olumsuzluklar var. Dolar kurunun hareketli olması fiyat istikrarında sıkıntı yaratıyor.

-Halkın yüzde kaçı sizi tercih ediyor?

Sektörümüzde biz şu an 4.yüz. İran’da dört ayrı marka ve toplamda 4 bin 500 civarında discount market var. Bunların yanında süper marketler, hyper marketler de mevcut ama hiçbirinde ambargolu ürünleri bulamazsınız. Tamamen yerli üretim, yerli markalar var tezgahlarda. İran halkı tüketmeyi çok seviyor. Burada bizim TSE’ye benzer belgeler var  ürünler testten geçiriliyor satışa uygun görülürse alım süreci başlatılıyor.

AMBARGO GELECEK KAYGISINA YOL AÇIYOR

-İran’a ambargo yatırımcıyı ne derecede etkiliyor?

İran’daki ambargo yatırımcıyı ciddi derecede etkiliyor. Kur hareketliliğinden dolayı çok etkiliyor. Bir getirdiği malı bir sonraki zamana getiremiyor. Ambargo nedeniyle yurt dışına göçen İranlı sayısında artış  var İran halkı ambargo ve sınırlardaki hareketlilik nedeniyle biraz tedirgin ‘ne olacak’ kaygısı var ama ülkede güvenlik ve refah anlamında bir sıkıntı yok.

İranlı iş adamları Türkiye’de yatırım yapıyor, Türk işadamları da İran’da yatırım yapıyor. Türk girişimciler tarafından İran’da kurulan Canbo discount marketlerinin 1000 civarında  şubesi var. Yine Pars Hayat’ın İran’da ciddi miktarda yatırımları var. İran’da 12 eyaleti gezdim, çok güzel ciddi potansiyelin olduğu rakiplerin de henüz girmediği potansiyelin olduğu bölgeler var.

DİSCOUNT MARKET BÜYÜK SERMAYE İSTİYOR

-Oradaki misyonuz ne zaman bitecek, kendi Discount marketinizi açma düşünceniz var mı?

İran’da Türkiye’de edindiğim tecrübeyi sahaya aktarıyorum. Yatırımcı, ‘tamam benim ekibim bunu öğrendi bundan sonra kendimiz devam edeceğiz’ dediğinde misyonum tamamlanmış olacak. Kendi discount marketleri açma fikrim henüz yok çünkü ciddi sermaye ve yatırım istiyor. Türkiye’ye baktığınızda discount un doyum noktasına ulaştığını görüyoruz. Yeni oyunculara ihtiyaç yok. Dolayısıyla operasyonun yöneticisi olmak daha iyi

 

VATAN HASRETİ

Gönül eşinin çocuğunun yanında ve ülkende olmanı söyler ,ama bir hedef uğruna yola çıkıyorsanız bazı fedakarlıklarda bulunmak zorundasınız. Biz de bir hedef amaç kariyer peşinde koştuk bu nedenle ülkemizden uzağız.

 

-İran’dan gelen ürünler Gürcistan üzerinden mi geliyor

Resmi geliş aslında tamamen sıfır denemez. Yolları var ama çok da sıkı bir kontrollerden ve resmi işlemlerden geçtikten sonra girmesi mümkün olabiliyor ama yüz üzerinden baktığınızda yüzde 25 civarında Gürcistan tarafından gelmesi doğrudur.