GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2021 22:20   Güncelleme : 30-10-2021 22:25

Vahap Osmanoğlu: Her şey esnafım için

Osmanoğlu: 20 yılda 1 milyon kilometre yol yaptım, her bir kilometresi kantinci esnafımızın çıkarını korumak içindi. Bugün bazılarının karalama çabaları sonuç vermez çünkü herkes bilir ki Vahap Osmanoğlu bir markadır ve ‘güneş balçıkla sıvanmaz’

Vahap Osmanoğlu: Her şey esnafım için

 

Türkiye Kantinciler Federasyonu Genel Başkanı Vahap Osmanoğlu, kongre öncesi kendine yönelik iftiralara cevap verdi. 20 yıllık başkanlığında yaptığı hizmetleri anlatan Osmanoğlu, “Bu süreçte 1 milyon kilometre yol yaptım. Bunların hepsi kantinci esnafımızın çıkarını korumak içindi. İftiraları mahkeme kapılarından geri döndü” dedi. Pandemi sürecinden Türkiye’de en çok etkilenen kesimin kantinciler olduğunu ifade eden Osmanoğlu, “Bu olağanüstü dönemde iddia ediyorum en fazla çalışan federasyon başkanı benim” dedi.  Osmanoğlu pandemi ve öncesinde temsil ettiği kantinciler için yönetim olarak yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı:

 

KANTİNLER AÇIK ALIM GÜCÜ DÜŞÜK

Pandemide 20 ay kapalı kaldık, bu süreçte em mağdur olan esnaf kesimi kantinciler oldu. Bu sürede ülkemizin ataerkil yapısı nedeniyle kantinci esnafı, akrabasından yardım görerek ayakta kalabildi. Şu anda okullar açıldı ama yine zorluk çekiyoruz çünkü tam kapasiteli değil. Veli öğrenciye fazla para veremiyor, ürün fiyatlarının yükselmesinden dolayı alım gücü düştü. Bakanlığın bize yarım kira jestine karşılık biz de ürün girdi maliyetleri yüzde 40-50 artmasına rağmen ürünlere yüzde 15-20 civarında zam yaptık.

İHALENİN RAFA KALDIRILMASINI SAĞLADIK

MEB, 2017’de kantinlerin ihaleye çıkmasına yönelik yönetmelik hazırladı. Taslak Maliye Bakanlığına gittiğinde oradaki komisyonda, ‘Kantinimizi ihale çıkarsanız ben orayı bırakmam yüksek fiyat verir ben alırım çünkü bu benim mesleğim ama bunun acısı çocuklardan çıkar, bizi vebal altına sokarsanız. Belgeli olmasına karşın piyasada çok farklı fiyatlarda ürünler var en ucuzunu kullanmak zorunda kalırım, çocukların sağlığıyla oynamış olursunuz’ dedim. Eğer o gün müdahale etmeseydik 2018’den sonra bütün kantinler ihaleye çıkacaktı. 2017 Temmuz’dan itibaren kantin işletmelerimizin fiyatlarını güncelleyerek 5 yıllık sözleşme yaptık. Bakanlıkla istişare yaparak 2019 yılında bir yazı çıkardık sözleşme süresine bakılmaksızın sözleşmenin uzatılması diye yönetmelik çıktı. İhaleleri durdurduk kantinci arkadaşlarımız nefes aldı. 2012’de kantin kira sözleşmesinde yer alan KDV’yi mahkemeye götürdük ve kazandık. Şu anda bizde KDV ve stopaj yok. Bunları hep mücadele ile kazandık.

 

KANTİNLER ARTIK DAHA GENİŞ OLACAK

Diğer esnaflarımızın bir bakanlığı var, biz; MEB, Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’yla iç içeyiz.. 4-5 bakanlıkla çalışmak her babayiğidin harcı değil. 20 yıldır başkanlık yapıyorum bu süreçte 1 milyon km yol yapmışım.  2016’da kantinlerde 250 kalorinin üstünde ürün satılmaması için emir çıktı. O zaman taslak çıktığında konuyu mahkemeye taşıdık. Yasaklı ürünle ilgili davayı kaybettik. O zaman dedim ki; ‘10-15 metrekarelik alanda bizden 82 maddeyi uygulamamızı nasıl bekleyeceksiniz. Ben soyunma odası yaparsam tuvalet yaparsam bize kaç metrekare kalacak? Daire Başkanı bizi haklı buldu ve yeni yapılacak kantinler için standart belirlendi. Eskilerde imkanlar çerçevesinde yeri dar olanlar bahçede veya içeride yer varsa bu standartlara kavuşturulması için imkan sağlandı.

VER PARAYI AL BELGEYİ OLMAZ

Kantincilere belge verilirken eğitim verilmeden veriliyor. Çıraklık Eğitim Merkezine git parayı yatır belgeyi al. Yıllardır bunun mücadelesini veriyorum. Kantincilerin el becerilerinin geliştirilmesi için Mesleki Eğitim Müdürlüğü ile protokol yaptık. Kız Meslek Liselerinde 56 saatlik eğitim programı hazırladık. İstanbul ve 16 ilde 500’e yakın kantinciyi bu eğitime aldık. Arkadaşlarımız orada ürünlerin hazırlanmasını öğreniyor ve kendi kantinlerinde üretip satıyorlar. Üretmeden satarsak bakkaldan farkımız kalmaz.

KİRALAR ARTIK ÜFE DEĞİL TÜFE’DEN ÖDENİYOR

Eskiden ÜFE’ye göre artış yapılıyordu ancak %48’e çıkınca biz bakanlığa bunun çok yüksek olduğunu söyledik ve TÜFE’ye göre yapılmasını istedik. Maliye Bakanlığı1 Ocak 2019’dan itibaren TÜFE’ye göre kira artışı yapılması için genelge çıkardı. Başkasının belgesiyle kantin işletenler var bu ülkemizin ne yazık ki bir kaosu. İdareciler görevini yapmış osa başkasının belgesini kullanamazlar. İdareler görevini yapmadığı için kantincinin ekmeğine zehir doğranıyor.

ESNAFA DESTEK SAĞLADIK

Geçen yıl seyreltilmiş eğitimle okullar açıldı kantinler açılmadı. Ben de açılmasından yana değildim. Arkadaşlarımız çok istedi 18 Ekim 2020’de kantinler açıldı ancak 1500 kişilik okula 150 kişi gelince bu sefer ‘kira çıkaramıyoruz’ diye feryat ettiler. Bu Eylül’de okulları açtık. Pandemide 12 bin kantincilerimize destek sağlandı. 4 ay kira desteği, 5 bin lira yardım, her ay bin TL para verildi. İstanbul’da İBB’de 200 TL yardım yaptı. Halk Bankası tarafından verilen kredileri birçoğumuz aldık. Ama pandeminin iki yıl sürmesi nedeniyle ödemeleri yapılandırmak zorunda kaldık.

KİRAYI 12 AYDAN 8.5 AYA DÜŞÜRDÜK

Biz eskiden 12 ay üzerinden kira yatırıyorduk. 1 Haziran ve 1 Eylül’de üçer aylık peşin kira yatırıyorduk. Ben oda başkanı oldum ‘yaz kiranızı kaldıracağım’ dedim kalktı, Şubat’ı da yarım kaldırdım ve 8,.5 aya düştü. Bizde yarım kira var. Pandemi devam ettiği sürece bu sistem devam edecek. Şu an 13-3-2020 tarihindeki kiramız neyse onun yarısını ödüyoruz. Önümüzde seçim var diye karalama kampanyası yapıyorlar. Güneş Balçıkla sıvanmaz. 15 yıldır benimle beraber yürüyen arkadaşlarım beni hırsız ilan etmek istedi ama yemedi. Kongrede oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. 20 yıldır hizmet ediyorsun kimseden beş kuruş almıyorsun makbuzsuz almıyorsun para kazandırıyorsun bir anda koltuk sevdası rant için yol arkadaşını satıyorsun. Bu insanlığa yakışır mı? Ben, mesleğime zarar verecek kim olursa olsun karşısına dikilirim. Vahap Osmanoğlu bir marka oldu. Herkes dürüstlüğünü nasıl mücadele ettiğini çok iyi bilir. Ben kimden ne istediysem kendim için değil esnafım için istedim.

LOGOLU ÜRÜNLE MÜCADELE ETTİK

Sosyal medyada benim konuşmalarımı kesip logolu ürün için imza attığımı söylüyorlar. Bu alçakça bir iftira. Hiçbir oda başkanı kendi ayağına silah sıkmaz. Biz niçin buradayız esnafın kazancını artırmak için. Logolu ürünleri okullara yemek veren sanayiciler istiyor. Logolu ürünlerin kalkmasıyla ilgili yıllardır mücadele veriyorum ve iki yıl ertelettik. 2021 yılı son uygulama tarihiydi. Tarım Bakanıyla toplandık yaptık, Bu genelgenin değişmesini istedik. Sonra MEB ile görüştük. Bize yazı yazıldığını söyledi. 14 Ekim’de Ankara’da toplantı yapıldı. Karar lehimize çıktı. Nihai karar bir sonraki toplantıda çıkacak. Olağanüstü bir durum olmazsa Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun logolu ürünlerle ilgili aldığı kararlar geçersiz sayılacak.

PARA İLE ALIŞVERİŞ KALKACAK

Teknoloji gelişiyor biz hazırlıklı olmak zorundayız. Pandemide temassız alışveriş genelgesi var. Biz bununla ilgili daha önce birkaç çalışma yaptık bazıları başarısız oldu bazıları birileri tarafından engellendi. Bir firma ile görüştük. Edu Kart’ı hazırladı. Ancak firma hakkında basında bazı haberler çıkınca beklemeye aldık. Mahkeme kararıyla firma aklanınca bu sistemi okullara kurmaya başladık. Bu kart güzel bir sistem, kullanana yüzde 10 puan veriyor. Zaman kaybı yok, kantincinin kasasına birden fazla elin girmesi engellenecek. Kart okul dışında geçmiyor. Çocuğun kartı ekrana göstermesi yeterli oluyor veli de çocuğunun ne yediğini telefonundan görebiliyor. Bazı arkadaşlarımızın bu işine gelmedi kendileri başka firmalarla anlaşarak kartı kötülemeye başladılar. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde Ankara’da görüşme yapacağız. Korona tedbirlerine biz uyuyoruz ama dışarıdaki esnaf uymuyor. Veli içeri alınmazken çocukların öğlenleri dışarıya çıkması doğru değil

MÜHRİ DEVLET VE VATANDAŞ İÇİN KULLANIN

Son yıllarda bazı insanlar gerek siyasi gerek kişisel egoları için vatandaşa eziyet ediyor. Devlet sana idare hakkı vermişse mühür vermişse bu devleti vatandaşın ve devletin çıkarı için kullanmak zorundasın. O makamlarda görev yapan kişilerin görevinin mesuliyetini bilmesi lazım. Her şey bir kişinin iki dudağından çıkacak söze göre olmamalı.

HER ŞEY ESNAF İÇİN

Vahap Osmanoğlu, pandemi sürecinde evde oturmadı. Esnafın sorunlarını Ankara’da dile getirmek ve çözüm aramak için su süreçte sürekli yollardaydı. Covid-19 virüsüne yakalanan ancak tedavisi sonrası yine yollara düşmekten vazgeçmeyen Osmanoğlu, Ankara yolculuğu sırasında odaya masraf olmasın diye şoför kullanmadı. Ankara’da da kalması gerektiğinde düşük bütçeli otelleri tercih etti. Bu yönüyle de esnafın her kuruşuna sahip çıktı.