GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-10-2021 17:38   Güncelleme : 12-10-2021 08:53

Büyük Çerkes Soykırım Ve Sürgün Anıtı Yaşam Vadisinde Açıldı.

Beylikdüzü Belediyesi ve Çerkes Kültür Evi Derneği tarafından hayata geçirilen 1864 Büyük Çerkes Soykırım ve Sürgün Anıtı’nın açılışı Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık, KAFFED (Kafkas Dernekleri Federasyonu) Genel başkanı Yıldız Şekerci tarafından gerçekleştirildi.

Büyük Çerkes Soykırım Ve Sürgün Anıtı  Yaşam Vadisinde Açıldı.

 

Soğuk havaya rağmen yoğun katılım olduğu görülen Büyük Çerkes Soykırım ve Sürgün Anıtı’nın açılışında KAFFED’e bağlı bulunan Anadolu’da ve İstanbul’da bulunan dernek başkanları da yer aldı. Açılışta Belediye Başkanı Murat Çalık tarafından anıtın dikilmesinde emekleri olan Keramettin Dönmez Kuşha Doğan Özden, Tayfun Karadeniz ile heykeltraş Müslüm Özcan’a teşekkür etti. Çalık konuşmasında da; sürgün ve soykırımla büyük acılar yaşayan Çerkesler geldikleri coğrafyayı anavatan bildiklerini söyledi. Başkan Çalık; “Kültürlerini ve yaşam tarzlarını nesillere aktarmayı başardılar. Çerkes kültürünü ve kimliğini yaşamayı ve yaşatmayı ve destek olmayı her zaman sürdüreceğiz” dedi.

SORUNLARIMIZI DİNLESİNLER

KAFFED (Kafkas Dernekleri Federasyonu) Genel Başkanı Yıldız Şekerci de açılışta merkezi ve yerel kamu kurumlarının Büyük Çerkes Sürgünü konusunda daha aktif rol almasını istediklerini söyledi. Şekerci, “ “Ülkedeki tüm dillerin, kültürlerin ve kimliklerin korunması kamusal bir sorumluluk ve zorunluluktur. Kültür Bakanlığı’nın bir Bakan Yardımcısının koordinasyonunda Genel Müdürlük düzeyinde ülkemizin kültürel zenginliğinin korunması konusunda bir yapılanmaya gitmesini talep ediyoruz. Aynı şekilde Belediyelerimizin başta kültür birimleri olmak üzere, stratejik planlamalarında ve çalışmalarında kendi şehirlerinde yaşayan halkımızın sorun ve taleplerine yönelik adımlar atmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

 

ACI HAFIZAMIZA KAZINDI

Eserin ortaya çıkmasında ana rolleri üstlenen Çerkes Kültürevi Dernek Başkanı Ömer Çötok ; soykırım ve sürgünün çok acımasız hatıralarının hafızalarına kazındığını ifade etti. Dernek Başkanı Çötok, “Bu acı hafızamıza kazınmış olsa da biz hiçbir zaman umudumuzu kaybetmeden var oluş mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Çötok şöyle konuştu: “Mücadelemizi geçmişte yaşadıklarımızdan dolayı ağlayarak değil, dünyayla bütünleşerek sanatın karşı koyulamaz gücüne sarılarak, barış ve sevgi tohumları ekerek sürdüreceğiz. Beylikdüzü’ndeki diğer sivil toplum kuruluşları, özellikle kültür dernekleri ve kent konseyimizle birlikte Beylikdüzü’ne nasıl katkı sağlayabiliriz sorusuna cevap aramaya devam edeceğiz.”

İSTANBUL’A GELEN ANITI ZİYARET EDECEK

İstanbul’ a gelen her Çerkes’in yapılan bu anıtı görmek için Beylikdüzü’nü ziyaret edeceğinin altını çizen Çerkes Kültürevi Dernek Başkanı Çötok“Resmi açılışı yapılmamış olmasına rağmen bu güne kadar yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce Çerkes anıtı ziyaret etti” diyerek Belediye Başkanı ve anıta katkı veren herkese teşekkür etti.