GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 12:34   Güncelleme : 07-10-2021 12:34

Tekstil Her Zaman İhracatın Lokomotifi Olacak

Dünyanın birçok ülkesine ihracat yapan Namaldı İç Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Namaldı, sektörde ara elaman sıkıntısına dikkat çekti. Milli Eğitim sistemi ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda tavır alması gerektiğini kaydeden Namaldı, “Tekstil Türkiye için her zaman lokomotif sektör olacaktır” dedi

Tekstil Her Zaman İhracatın  Lokomotifi Olacak

 

Dünyanın birçok ülkesine ihracat yapan Namaldı İç Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Namaldı, sektörde ara elaman sıkıntısına dikkat çekti. Milli Eğitim sistemi ve sivil toplum kuruluşlarının bu konuda tavır alması gerektiğini kaydeden Namaldı, “Tekstil Türkiye için her zaman lokomotif sektör olacaktır” dedi

Türkiye’nin yıllarca ihracatta lokomotifliğini üstlenen tekstil, son dönemde zirvedeki yerini kaybetse de ekonomideki önemini koruyor. Türk tekstilinin dünyada farklı bir yere sahip olduğunu ve bunun ekonomik olarak avantajını kullanmak gerektiğini ifade eden Namaldı İç Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Namaldı, sektörün en büyük sorununun ara elaman olduğunu söyledi. Tekstil sektörünün bugün inşaattan sonra hala en büyük ihracat kalemi olduğuna dikkat çeken Namaldı, “Türkiye için tekstil her zaman lokomotif sektör olacaktır. Bu sektörün eksiklerinin giderilmesi bu nedenle çok önemli” dedi. 

KALİFİYELİ ARA ELEMAN SIKINTISI

Firma olarak Avrupa, Amerika, Asya’da birçok ülkeye ihracat yaptıklarını ve talepleri karşılamakta zorluk çektiklerini ifade eden Tamer Namaldı, “Bu talebi karşılamak için kendi üretimimizin yanı sıra sektörde sıkça başvurulan fason üretimden faydalanıyoruz. Çalıştığımız firmalarla birlikte 400 kişiye istihdam sağlıyoruz ancak hem kendi üretimimizde hem fason çalıştığımız firmalarda en büyük sıkıntı ara eleman bulunamaması. Bu konuda Milli Eğitim Sistemimiz yeniden oluşturulmalı, bizim gibi emek yoğun sektörlere kalifiyeli ara elaman yetiştirilmesinin sağlanması gerekir” dedi. Başta meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere bu konu ile ilgili herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini dile getiren Namaldı, “Ara eleman sıkıntısı çözülürse dünyaya çok daha fazla açılır ve ülkemize çok daha döviz kazandırabiliriz” diye konuştu.

DİZİLERDE SEKTÖR İŞLENMELİ

Ara eleman sıkıntısı için günümüz iletişim kanallarının çok iyi kullanılması gerektiğini ifade eden Namaldı, dizilerde sektörün kullanılması gerektiğini iddia etti. Namaldı; “Tekstili işleyen, tekstilde çalışanların hayatlarının konu edildiği diziler yapılmalı. Gençlerimizin dikkati buraya çekilmeli ve sektöre ilgi duymaları sağlanmalı. Emek yoğun bir sektör olan tekstil insansız olmaz” dedi.

ESNAFA YEŞİL PASAPORT

Namaldı Tekstil olarak erkek ve bayan iç giyiminde yer alıyoruz. Bugün Letonya, Estonya, Romanya, Macaristan, Litvanya, Ukrayna, Rusya, Kazakistan, Hırvatistan, Sırbistan, Yunanistan, ABD ve Yakutistan’a kadar dünyanın birçok ülkesine ürün gönderiyoruz. Bu ürünleri satabilmek için bu ülkelere gitmek gerekiyor. Bu nedenle esnafa yurt dışı çıkışlarında kolaylık sağlanmalı. Kotayı tutturan esnafa Yeşil Pasaport verilmesine birkaç yıl önce başlandı. Geç bir uygulama ama bu esnafı memnun etti. Esnaf yurt dışına ne kadar kolay çıkar ve ne kadar çok ülkeyi gezerse o kadar fazla mal satar ve o da ihracat olarak ülkemize döviz girdisi sağlar.

FUAR İLE DÜNYAYA AÇILMA FIRSATI

Benim de başkan yardımcılığını yaptığım TİGSAD diye derneğimiz var. Bu dernek Türk tekstilini dünyaya tanıtmak, sektördeki gelişmeleri moda ve tasarımları, yeni ürünlerin müşterilerle buluşmasını sağlamak için 7 yıl önce Linexpo fuarını hayata geçirdi. İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenen bu fuara katılan firmalarımız dünyanın dört bir yanından gelen müşterilerle buluşma ve yeni iş fırsatları yakalama imkanına sahip oluyordu. Ancak Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan, ülkemizde de iki yıldır olağanüstü bir dönem yaşanmasına neden olan Covid-19 virüsü nedeniyle bu fuarı geçtiğimiz yıl düzenleyemedik. Ancak 2022’de bu fuarı açarak yeniden tekstilci ve müşterileri buluşturacağız. Hazırlıklarımız devam ediyor. Fuar için 90 ülkede tanıtım çalışmaları gerçekleştirdik. Dünyanın en az 90 ülkesinden müşterilerin geleceği fuarımız Şubat 2022’de kapılarını açacak.

 YEŞİLDİREK’TE SOKAK FESTİVALİ

Ağustos ayında Fatih Yeşildirek’te sokak festivali yaptık, ilk kez düzenlediğimiz bu festivale sektörde hizmet veren 500 firmamız katıldı. İlginin büyük olduğu festivale Tanzanya’dan İspanya’ya, Amerika’dan Türkmenistan’a kadar 119 ülkeden 2500’e yakın müşteri bu festivale katıldı.

 

NAMALDI İÇ GİYİM

1991 yılında kurulduk. Bugün ikinci kuşak olarak ben işin başındayım. 1991’de kurulduğumuzda amacımız iç piyasaydı. 2012’ye kadar Namaldı İç Giyim olarak iç piyasada yer aldık. Ancak daha sonra dünyaya açılmaya karar verdik. Bu nedenle önce üretim kapasitemizi artıracak yeni makineler aldık, dünyayı gezdik, birçok ülkedeki tekstil fuarlarına giderek oralarda yer aldık. Ürünlerimiz yurt dışında büyük ilgi gördü ve bugün iç piyasa ciromuz, dış piyasaya göre çok küçük oranlarda kaldı. Tüm dikkatimizi ihracata verdik ve bu konuda da başarılı olduk.