GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 12:24   Güncelleme : 07-10-2021 12:24

Yabancılar 3 Nedenle Konut Alıyor

M Proje Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Meltem Yalçın “Türkiye’de yabancılar vatandaşlık, yatırım ve yaşama amacıyla daire alıyor. Her müşteri kitlesi alım nedenine göre farklı lokasyonları ve farklı projeleri tercih ediyor”

Yabancılar 3 Nedenle Konut Alıyor

 

M Proje Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Meltem Yalçın “Türkiye’de yabancılar vatandaşlık, yatırım ve yaşama amacıyla daire alıyor. Her müşteri kitlesi alım nedenine göre farklı lokasyonları ve farklı projeleri tercih ediyor”

Üniversiteyi bitirdikten sonra tekstil sektöründe yer alan aile firmasında çalışan Meltem Yalçın daha sonra inşaat sektöründe çalışmaya karar verdi. Türkiye’nin önde gelen yabancı firmalarında yabancılara yönelik satış departmanında görev alan Yalçın, Türkiye’ye Suriye’den gelen Majed Hussien ile birlikte kendi şirketini kurmaya karar verdi. 2019’da M Proje Pazarlama firmasını kuran Meltem Yalçın ve Majed Hussien şimdi ağırlıklı olarak Araplara konut satışı gerçekleştiriyor.

HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM

Herkesin kendi firmasını kurma hayali olduğunu dile getiren Meltem Yalçın M Proje Pazarlama’yı kurma hikayelerini şöyle anlattı: “Çalıştığımız firmada memnunduk, sahipleriyle olsun, iş ortamı olsun gayet iyiydi, satışlarımız ve kazancımız da iyiydi. Herkesin kendi işini kurmak gibi bir hayali vardır biz de bunu denemek istedik ve kendimize de güvendik. Yabancı satışta çevremiz var, acentelerle aramız iyiydi. Bunu kullanarak yabancıları kendi projelerimize çekebileceğimizi düşündük ve M Proje Pazarlamayı 2019’da kurduk.”

TÜRKİYE’DEN NEDEN KONUT ALIYORLAR

Yabancı müşterilerin Türkiye’den konut alma gerekçelerinin farklı farklı olduğunu ifade eden Yalçın, bunun da her birinin konut alırken tercihini ona göre yaptığını söyledi. Rusların özellikle Antalya ve Akdeniz’i tercih ettiğini, İstanbul’da ağırlığın ise Arap ve İranlılarda olduğunu dile getiren Yalçın yabancıların Türkiye’den neden daire aldıklarını ise şöyle açıkladı: “Üç tip yabancı müşteri var. Birincisi sadece vatandaşlık almak istiyor. Mısır, Lübnan, Ürdün, Suriye gibi ülkesinde problem olan yerlerden kaçıp Türk vatandaşlığını alıp kendini garantiye almak isteyen bir müşteri kitlesi var. İkincisi yatırımcı müşteri kitlesinin amacı tamamen yatırım. Prim kazandıracak projelere yöneliyor. Bu tip müşteri kitlesi bitmiş projelere yönelmiyor. Topraktan daha kazma vurulmamış projeleri tercih ediyor. Üçüncü tip müşteri kitlesi ise Türkiye’de yaşama odaklı olanlar. Bunlar ‘Türkiye’de evim olsun, tatilde gelince otelde kalmak yerine kendi evimde yaşayayım’ düşüncesinde olanlar. Bu müşteri kitlesi hazır, güzel bir lokasyonda, geniş bir daire istiyor. Satın aldığı andan itibaren içine yerleşmek istiyor. Yaşama müşterisi ile yatırım müşterisi çok farklı.”

ARACISIZ KONUT ALANLAR DA VAR

“İstanbul’da konutlara ilgi en çok Arap dünyası ve İranlılardan geliyor. Araplar acenteler aracılığı ile projelere ulaşırken özellikle İran Azerileri, Türkçeyi de iyi bildikleri için aracısız alımlara yöneliyorlar. Bunlar sadece sıfır daire değil, satılık olan ikinci el konutlara da ilgi duyuyor. Sahibiyle telefonla görüşüp herhangi bir proje pazarlama şirketi ya da emlak firması olmaksızın konut alımı gerçekleştiriyorlar.”

ORTAKLIĞIMIZDAN MEMNUNUZ

“JB inşaatla ortaklığımız ver. Şu an onların projelerini yabancılara satıyoruz. JB İnşaatın yabancıya konut satışı konusunda tek yetkilisiyiz. JB’nin hali hazırda sattığımız ve satacak olduğumuz projeler merkezi lokasyon ve yatırıma yönelik projeler. Etiler’deki proje de oturumcuyla uygun projeler. Onlarla çalışmaktan dolayı mutluyuz.”