GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 12:19   Güncelleme : 07-10-2021 12:19

İlin Ahisi Faik Yılmaz’a Şed Kuşandırıldı

İlin Ahisi seçilen İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Valiliği’nde gerçekleşen törende ahi kaftanını giydi ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından şed kuşandırıldı.

İlin Ahisi Faik Yılmaz’a Şed Kuşandırıldı

 

İlin Ahisi seçilen İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, İstanbul Valiliği’nde gerçekleşen törende ahi kaftanını giydi ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından şed kuşandırıldı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin 70. Kuruluş yıl dönümüne denk gelen 34. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında Ahilik Komitesi tarafından İlin Ahisi seçilen  Faik Yılmaz’a şed kuşandırıldı. Daha önceki yıllarda büyük esnaf yürüyüşleriyle gerçekleşen etkinlikler salgın tedbirleri nedeniyle kısıtlı sayıda katılımcı ile gerçekleşti. Bu yıl İlin Kalfası Yavuz Hakan ve İlin Çırağı ise Abdullah Üredi oldu.

“ AHİLİK DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Törende duygu dolu anlar yaşayan Birlik Başkanı Faik Yılmaz, kendisini İlin Ahisi seçen komite üyelerine teşekkür etti. 55 yıllık meslek hayatındaki en yüksek mertebeye ulaştığını söyleyen Yılmaz, ömrünün sonuna kadar ahilik değerlerinin yaşatılması için mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021 yılı Ahi Evran Yılı olarak kutlanmasına karar verilmişti. UNESCO 40. Genel Konferans kararıyla 2021 yılı için Ahi Evran’ın Doğumunun 850. Yıl Dönümü UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alınmıştı.

 

“AHİLİK BİR YAŞAM BİÇİMİ HALİNİ ALDI”

Vali Yerlikaya, Ahiliğin 13. asrın gönül sultanlarının himmetiyle var olduğunu belirterek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ahilik Hacı Bektaş-ı Veli’nin düsturuyla Ahi Evran tarafından kuruldu. Horasan’dan kalkıp Anadolu’yu irşada gelen, Ahi Evran Hazretleri; ‘Eline, diline, beline sahip ol; kalbini, kapını, alnını açık tut’ diyerek Ahiliğin felsefesini özetledi. Bu topraklar, işte bu sözlerle mayalandı. Ahilik; gün geçtikçe bir teşkilat, rafine bir kültür, bir yaşama biçimi halini aldı. Pirimiz Ahi Evran-ı Veli’nin sözleri, hepimizin kulaklarına küpedir. Şükür makamında söylüyorum ki bu kadim gelenek tarihte kalmadı.”

“Şed Kuşatma Töreni”nin asırlardır devam eden geleneğimizin bir parçası olduğunu belirten Vali Yerlikaya, şed bağlanan kişiden sözünde durması, vefakâr olması, şeytana ve nefse muhalefet etmesi, dünyaya muhabbet beslememesi, kaza ve kadere sabretmesi beklendiğini vurguladı.

Vali Yerlikaya, “İstanbul, kadim geçmişi boyunca tüm ekonomik dönüşümlerde merkezi rol oynamıştır. Bugün de İstanbul, Türkiye’deki ekonomik ve sosyal kalkınmanın lokomotifi konumunda. Hepimizin ortak amacı İstanbul’u küresel ekonomide söz sahibi, yüksek katma değer üreten, yenilikçi ve yaratıcı bir ekonomi haline getirmek. Bu amaca ulaşmak için, hep birlikte daha çok çalışmalıyız.” ifadelerinde bulundu.

Vali Yerlikaya, “Ahiliğin piri Ahi Evran’ı rahmetle anıyor; paylaşmayı, dayanışmayı, dürüstlüğü ve cömertliği ilke edinen; hak ve hukuk terazisinde ekmeğini alın teriyle kazanan esnaflarımıza hayırlı ve bereketli kazançlar diliyorum. Ahilik Haftamızın İstanbul’umuz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Esnafımızın, sanayicimizin, tüccarımızın, tüm üretici ve müteşebbislerimizin 34. Ahilik Haftası kutlu olsun.” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.