GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 12:06   Güncelleme : 07-10-2021 12:06

Delegeler,’’ Silahyürekli ile Devam’’ Dedi

15. Bölge İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı İbrahim Mustafa Silahyürekli tek liste ile girdiği kongrede güven tazeledi

Delegeler,’’ Silahyürekli ile Devam’’ Dedi

 

15. Bölge İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Olağan Genel Kurulu  geniş bir katılımla yapıldı. TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, TESKMOB Genel Başkan Vekilleri Bahri Şarlı ve Mehmet Emin Varan, İstanbul Ticaret İl Müdürü İsmail Menteşe, Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay, Halkbank Esnaf Daire Başkanı  Gökhan Fidan, bölge birlik başkanları Ertan Taşlı, Mehmet Azman, Ekrem Karataş,  Ali Yılmaz, İbrahim Çobanoğlu,  Ayhan Can, İSTESOB Başkan vekili Mesut Şengün, Engin Türkmen’in ve üyelerin katıldığı kongrede İbrahim Mustafa Silahyürekli tek liste ile aday oldu.

Divan başkanlığına TESKMOB Genel Başkan vekili Bahri Şarlı, divan heyetinde  Beyazıt Esnaf ve kredi ve kefalet kooperatif başkanı Şükrü Akyüz, Esnaf ve kredi ve kefalet kooperatif başkanı Şenol Ata, Esenyurt  Esnaf ve kredi ve kefalet kooperatif başkanı Gürsel Doğan seçildiler.

SÜRECİ EN AZ HASARLA ATLATTIK

Kongrede bir konuşma yapan TESKOMB Başkanı Abdulkadir Akgül, pandemide sağlık çalışanlarından sonra en fazla çalışan kesimin Halk Bankası ve Esnaf Kooperatifleri çalışanları olduğunu söyledi. Akgül, “Eğer bunlar çalışmasaydı İngiltere gibi küçük esnaf ortadan kalkardı. Türkiye bu süreci en az hasarla atlatan ülke oldu” dedi. Çalışmaları hakkında bilgi veren Akgül şöyle konuştu: “2001’de esnaf yürüdü, yazar kasa attı, iş hükümet değişikliğine kadar gitti. Bugünkü durum o günden en az on kat daha kötü. Biz onları ancak bir şekilde ayakta tutabilirdik. Onlara işyerleri kapanmasın diye ihtiyaçları olan mali desteği sağladık. Bir buçuk sene ödemesiz kredi sağlandı. 3 milyona yakın esnafımızın ödeyemediği kredileri ödedik. Faizleri sildirdik, yeniden yapılandırdık biz pandemiyi böyle atlattık ve esnaf sanatkarı ayakta tuttuk.”

BİZİ SEVENİ SEVİYORUZ

Zaman zaman siyasi olmakla eleştirildiklerini hatırlatan Akgül, “TESKOMB’da şu anda oy dağılımı Türkiye’de ne kadarsa bizde de o kadardır. Biz içimizde siyaset yapmayız. Ama bir şeyi yaparız; bunları bize sağlayan kim varsa da biz nankörlük etmeyiz ona teşekkür etmesini biliriz, Recep Tayyip Erdoğan’a saygılarımı sunuyorum. Tansu Çiller’i de överdik biz. Biz bize yaklaşan herkesi severiz” diye konuştu.

KAYYUMDAN FARKI YOKTU 

Yönetim olarak kendilerini çekemeyen bazı kurum ve kuruluşlar tarafından haksız eleştirilere maruz kaldıklarını anlatan Abdülkadir Akgül, “Esnaf için yaptıklarımızı görmezden gelip aldığımız maaşa göz dikiyorlar. Buradaki yoğunluk o kadar fazla ki biz kendi işlerimize vakit ayıramıyoruz. Tüm mesaimizi burada geçiriyoruz ve bizler de evimizi geçindirmek zorundayız. Bu maaş bizim hakkımız” dedi. Konuşması sık sık salondakilerin destek alkışlarıyla kesilen Akgül, Bizler için kanun hazırlanıyordu. Burada ‘yönetimde 3 isim varsa biri bakanlıktan, 5 isim varsa 2’si bakanlıktan olur’ deniyordu, yine ‘iki dönem kooperatif başkanlığı yapan bir dönem ara verecek’ maddesi vardı. Biz bunları kabul etmedik. Bakanlığın bizim içimize adam atamasının kayyumdan farkı yoktu. Nitekim bizim dediğimiz gibi oldu” dedi. Kongrelerde kim seçilirse seçilsin başlarının tacını yapacaklarını kaydeden Akgül, üyelere de seçilen başkana sahip çıkmaları çağrısında bulundu.

 

Delegeler devam dedi.

Kongreye tek liste ile giren ve üyelerin Rahmetli Temel Çoruh başkanın vefatı ile yönetim içinden seçilen İbrahim Mustafa Silahyürekli, genel kurulda 15. Bölge İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanlığına seçildi. Silahyürekli, üyelere yaptığı teşekkür konuşmasında, kendisine duyulan güvene layık olmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yönetim kurulu üyeleri ile birlikte çalışacaklarını ifade etti. Silahyürekli, “Hepimizin amacı pandemi döneminde kimimizin duran, kimimizin yavaşlayan çarklarının yeniden hızla dönmesi, bunun için önümüzdeki engellerin ve sorunların aşılması. Bizler birlik içinde sorunları aşmak için tek yürek olacağız. Vefat eden duayen başkanımız Temel Çoruh’u ve diğer başkanlarımızı ve üyelerimizi rahmetle ve hizmetleri için şükranla anıyorum.” dedi. Birlik başkanı olarak İstanbul’daki 33 kooperatifin genel kuruluna katıldığını belirten Silahyürekli, yeni dönemde de aynı uyum ve anlayış içerisinde olacaklarının sözünü verdi.

KUTU

YÖNETİM KURULU

İbrahim Mustafa Silahyürekli

Bülent Kasapoğlu

Önder Erbil

Sabahattin Opçin

Ahmet Hulusi Ergin

Mehmet Kapusuz

Şadan Uzun

Hamit Çiftçi

İlhan İhsan Ceyhun

Kamil Bulut

Vezir Başokur

 

DENETİM KURULU

Hamit Çakır

Binali Uçak

Doğukan Taşlıdağ

 

ÜST KURUL ASİL TEMSİLCİLERİ

İbrahim Mustafa Silahyürekli

Mehmet Yıldız

Bülent Kasapoğlu

Hüsamettin Elçi

Bayram Koç