GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 12:03   Güncelleme : 07-10-2021 12:03

Servisçinin Sırtından Geçinme Dönemi Bitti

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk:  İstanbul’da bazı büyük şirketler ve özel okullar servisçinin kazancına göz koyuyordu. Ancak artık servisçinin bunları sırtında taşıyacak gücü yok. Bu nedenle ya servisçinin hakkını verecekler ya da sıkıntı yaşamaya devam edecekler

Servisçinin Sırtından Geçinme Dönemi Bitti

 

İSAROD Başkanı Hamza Öztürk:  İstanbul’da bazı büyük şirketler ve özel okullar servisçinin kazancına göz koyuyordu. Ancak artık servisçinin bunları sırtında taşıyacak gücü yok. Bu nedenle ya servisçinin hakkını verecekler ya da sıkıntı yaşamaya devam edecekler

İstanbul Servis İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, Nusret’le İş ve Yaşam Sohbetlerinin konuğu oldu. Öztürk, pandemi nedeniyle bir buçuk yıldır iş yapamayan servisçilerin yaşadığı sıkıntıları anlatan Öztürk, artık servisçinin sırtından geçinme döneminin sona erdiğini söyledi. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla servisçilerin iş konusunda sıkıntı yaşamayacağına değinen Oda Başkanı Öztürk, büyük servis şirketleri ve özel okul idarecilerine de adımlarını ona göre atmaları çağrısında bulundu. “Esnaf üzerinden geçinen bir zevat var bunlar hala bu işten nemalanma peşindeler ama esnaf sabırlı dün olduğu gibi bugünde sabredecek ve kazanan inşallah biz olacağız” diyen Öztürk şöyle konuştu:

VAKA SAYILARI TEDİRGİN EDİYOR

-Bir buçuk yıldır çalışmayan servisçi esnafının durumu ne?

Tedirginiz, vaka sayıları arttıkça daha da tedirgin oluyoruz, önümüzü göremiyoruz, onun için ne yapacağız bekleyip göreceğiz. Cumhurbaşkanımız, Milli Eğitim Bakanımız ve valimiz yüz yüze eğitimde kararlılar. Bu sefer gerek okullarda gerek diğer sektörlerde kapanma olursa hepimiz için zor olacak. 20 ay esnaf için zor geçti. Kağıthane ve Eyüp Belediyeleri oralarda oturan/çalışan esnafımıza biner lira nakli yardımda bulundu. Hükümet tarafından toplamda 9 bin TL hibe desteği aldık. Ciddi anlamda borçlandık, bazı arkadaşlarımız kuryelik, valelik yaptı bazıları memleketlerine gitmek zorunda kaldı.

FIRSATÇI FİRMALAR KAZANCIMIZA GÖZ DİKTİ

Okulların kapalı olmasını personel taşımacılığı yapan bir takım firmalar fırsata çevirdi. Esnafın aldığı yevmiyeleri 400 Liradan 220 liraya kadar düşürdüler. Biz 20 ay boyunca şirketlerin elinde oyuncak olduk şimdi yine aynı oyunları oynuyorlar. Büyük firmalar İstanbul’daki özel okulların yüzde 30’unu taşır. Kapasitelerinin çok üstünde iş üstlenip sonra zarar ettiklerini iddia edip esnafın üstünden büyük paralar kazanırlar. Bir araç ayda 11-12 bin TL toplar, bunun 3-4 bin TL’si arabacının eline geçer. Buna hostes dahildir. Şimdi okullar açıldı İstanbul’da hala servis düzeni kuramayan şirket ve özel okullar var. Devlet okullarında esnafın direk çalıştığı okullarda hiçbir sıkıntı yok.  O firmalar yıllarca esnafın sırtından akaryakıt sattılar oradan alınacak yüzde ona kadar olan indirimleri direk kendileri aldılar. Olmayan koltuk sigortalarını yaptırıp insanlara sigortaları vermeden paraları kestiler. Şimdi esnaf dik durmak zorunda kadı çünkü esnafın başka çıkış yolu kalmadı. Hak etiğimiz parayı alana kadar da mücadele edeceğiz.

AŞILANMA ORANI %90’IN ÜZERİNDE

-Servislerin güvenirliliği ne kadar?

İstanbul’da servis şoförlerinin % 92.5’i, yardımcı personelin de % 94.5’i aşısını olmuş. İBB bize dezenfektan desteğinde bulundu. bütün araçlarımıza dezenfektan aparatları taktık. Biz de oda olarak merkez ve şubelerimize gelen tüm üyelerimizin araçlarını ücretsiz dezenfekte ediyoruz. Araçlara maske desteği verdik. Maskesiz binilmez, araç içi oturma planını hazırladık, bakanlığımız nasıl bir güvenli taşıma talimatı verdiyse biz bunları yerine getirmeye çalışıyoruz. Velilerimiz araçlarımızın sürekli dezenfekte edildiğinden emin olabilirler.

FİYATLAR 5 15 ZAMLANDI

-Fiyatlar ne durumda?

Servis ücretlerine geçen yıla göre %15 zam yapıldı. Daha önce 271 TL olan 0-1 km şimdi 313 TL oldu. 1-3 km 348 TL, 3-5 km 375 TL, 23-25 km arası 748 TL oldu. Adrese dayalı kayıt sistemi uygulandığından 23-25 km arası öğrenci taşıyan servisimiz çok az. 25 bin servis aracımızın ağırlığı 3-5 km arası öğrenci taşıyor. Devlet okullarında hayla boş araçlar mevcut, özel okullarda idare ve firmaların tutumundan ötürü sıkıntılar yaşıyor. Onlar da çözüm bulmak istiyorlarsa servisçinin kazancından ellerini çekecekler. Şirketler korsan araç çalıştırmaktan vazgeçecekler.

12 YILDIR ODA BAŞKANIMIYIM

-Odadan destek görmediğini söyleyen servisçiler var ne söylersiniz?

12 yıldır o da başkanıyım, hayalini bile kuramadığımız plaka tahdidini aldık, insanların cebine 130-140 bin TL koyduk. Pandemi nedeniyle iş yapamayan esnafımızın daha da zor duruma düşmemesi için okul taşıtlarının yaşının 12’den 15’e çıkarılmasını sağladık. 2018 öncesi araçlarda uygulanması ciddi sıkıntılara neden olacak kamera, sensörlü koltuk, üç nokta emniyet kemeri gibi elektronik akşamların değişmesini yönetmelikten çıkardık. Taleplerimizin yüzde 80’e yakını karşılandı.

BASİT USULÜN ÖNÜNDE ENGEL YOK

-Vergi çalışması var mı?

Oda üyemizin %25’i götürü vergi mükellefi. Gelir Vergisi mükellefi olanlar KDV’li fatura kestikleri için basit usul olamıyor. Yıllık geliri 60-70 bin TL fatura kesenler yıl sonunda maliyeye dilekçe vererek gelirden basite dönebiliyorlar. Kestikleri faturaya göre gelir verisi veya basit usul vergi mükellefi oluyorlar.

KORSANA HEP BİRLİKTE ‘DUR’ DEMELİYİZ

Kocaeli’nde plaka tahdidi 2008’de oldu. Kocaeli’nde plaka 600-700 bin TL olmuşsa kendimiz sorgulamalıyız. Biz korsanı ihbar edin dediğimizde esnafımız ‘bütün iş bitti gariban esnafın ekmeğine mi geldi sıra’ diyor. Adam plakayı iki farklı araca takarak çalışıyor. Plakanın değerinin artmasını istiyorsak korsanla mücadeleyi hep birlikte yapacağız. Simsarların, esnafı sömürenlerin önüne geçebilmek için plakamızı asla satmayacağız.

SİGORTA VE VERGİDE MAHSUPLAŞILSIN

Biz, Ankara İzmir, Bursa, Kocaeli, Kırıkkale ve Konya ile ekip çalışması yapıyoruz. Türkiye’nin yüzde 45’ine yakın servisini çekiyoruz. Pandemide esnafımız üzerinden fazla kazanç sağlayan şirketlere karşı birtakım sıkıntılar yaşadık bunlarla mücadelemiz devam ediyor Süleyman Soylu’dan Adil İsmail Karaismailoğlu’ndan eski Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’tan yeni bakan Mahmut Özer’den Aile Bakanı Derya Yanık sesimizi duydular. Ankara’dan beklentilerimiz var; servisçiler 20 aydır çalışamıyor sigorta, kasko, MTV konularında mahsuplaşmak istiyoruz. 25 bin araba 20 ay çalışmadı. Çalışmayan araç demek riskin sıfıra inmesi demek, risk sıfıra inmesine rağmen servis aracının sigortası yüzde 35 oranında arttı.

-Kooperatif ya da dernek olarak firmalara teklif verebilir misiniz?

Oda yöneticilerinin kurduğu bir kooperatif var bununla 6-7 firmanın servisini çekiyoruz. Okullar açıldı bu yılbaşında biraz daha fazla sağa sola teklif vereceğiz. Ekim-Kasım döneminde özel sektöre de kamu kuruluşlarına da teklif vereceğiz.

SERVİSÇİNİN SIRTINDAN İNECEKLER

- 10 bin plaka boşta açıklamaları var

İşlerine geldiği gibi konuşuyorlar. Turizm firmalarının bir kısmı plaka tahdit kararı alınırken kanundaki boşluklardan dolayı 3-4 bin plaka aldı. Bu plakaların çoğu arabalara takmadı. Biz şunu biliyoruz; İstanbul’daki tahditli plaka sayısı ihtiyacının yüzde 25 fazlası. Yani İstanbul’da 56 bin 482 plaka var ihtiyaç ise 45 bin. İstanbul’da servis aracı sıkıntısı yok. Sıkıntı şirketlerin çok para kazanma sıkıntısı. Bundan önceki dönemlerde istedikleri şekilde araba buluyorlardı ama şimdi esnaf her şeye ‘tamam’ demiyor bu nedenle sıkıntıya düştüler. Devlet okullarından hiç şikayet gelmiyor özel okullarda firmalar araba bulmak istiyorsa servisçinin sırtından % 60 kazanmaktan vazgeçecekler. Okul idaresi servisçiyi gelir kaynağı olarak görmekten vazgeçecek. Servisçi faturayı kesecek özel okul sahibi para kazanacak böyle bir dünya yok.

GENEL KURULDA YENİDEN ADAYIM

-Seçim yaklaşıyor aday mısınız?

Genel kurulda ben yeniden adayım, 6 arkadaşımız daha aday. Ben esnafımıza şunu söyledim; ‘Bugüne kadar savunulacak bir iş yapmadıysam bana oy vermeyin. Milletin beklentilerine cevap verecek işler yaptıysam da bize sahip çıksın’ Karşımızdaki adaylar sürekli eleştiriyor muhalefet eleştirmek değil,   bugüne kadar ‘şunu da şöyle yapalım’ diye bir proje önümüze gelmedi. 11 yıl önce aday olduğumuzda odanın kasasında beş kuruş yoktu, faiziyle birlikte 880 bin lira borç ödedik. Bugün kasamızda ciddi bir rakam varsa, 13 tane yedek araba, iki tane bina satın almışsak bunu biz evimizden getirmedik. Esnafın parasına sahip çıktık.

 

GÜNDEMDE YÜRÜYÜŞ YOK

8 Haziran 2018’de ‘Servisçiler hakkını arıyor’ diye yürüyüş yaptık. Bizi uğurlamaya gelen insan sayısı 350’yi geçmezdi. Böyle bir dönede bu kadar az insan toplayabiliyorsak bugün mazeretin hazır olduğu yerde yürüyüş yapmak doğru olmaz. Türkiye’de motorize esnafın ilk defa eylem yaptığı kurum biziz;  Saraçhane, Yenikapı, Kartal, Ataşehir’de eylem yaptık. Ataşehir’deki eylemde Anayasal düzeni yıkmak suçlamasıyla ağır cezadan yargılandık. Oda olarak bizden bir şey bekliyorlarsa bu iş tavsiye ile değil destek ile oluyor.

KADEMELİ SAAT UYGULANMALI

Yıllardır kademeli saat uygulaması mücadelesi veriyoruz. İşçi, memur, ilkokul, ortaokul, lise ve okul öncesinin farklı saatlerde gider gelirse trafik %25 oranında rahatlar, servisçiler olarak bizlerde parklanma sorunundan kurtulmuş oluruz.

VELİLER HAKKINI ARASIN

Özelokullarda parasını vermesine karşın servis sıkıntısı yaşayan veliler İBB Toplu Ulaşım Müdürlüğüne başvursunlar oradan sonuç alamazlarsa ilçe tüketici hakem heyetine ellerindeki makbuzlarla birlikte başvuru yapsınlar. Yönetmelik ‘vatandaş çocuğunu dilediği servis aracı ile anlaşarak taşıtabilir’ diyor. Şirketlere verilen paraların yarı fiyatına biz bunlara araba temin edebiliriz.

SÖZLEŞMEYİ BİZDEN ALSINLAR

Biz tek tip sözleşme çıkardık; ‘fatura kesildiği tarihten itibaren en geç otuz gün içinde araç sahibinin parası ödenir’ hükmü var. ‘Kamu taşımacılığında esnafın parasını kesen firmanın bir sonraki hak edişi ödenmez’ hükmü var. Firmalarla sözleşme yapmadan bize gelsinler biz onlara anlatalım.