İkitelli OSB
Giriş Tarihi : 07-10-2021 11:51   Güncelleme : 07-10-2021 11:51

Necmi Uslu ile artık eski Aykosan yok

Aykosan Sanayi Sitesi genel kurulu 7 dakika süren ve dönemin icraatlarının anlatıldığı slayt gösterisi ile açıldı. Seçim maddesinin yer aldığı genel kurula üyeler yoğun ilgi gösterdi. TASD’den Başkan Berke İçten ve Hüseyin Çetin, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Karaman’da toplantıyı takip etti. Slayt gösterisinin sonunda Mehmet Necmi Uslu ve arkadaşlarının “Artık eski Aykosan yok” sloganı üyelerin dikkatini çekti.

Necmi Uslu ile artık eski Aykosan yok

 

Divanı Mustafa Keskin yönetti

Genel Kurulu yönetmek üzere Divan Kuruluna Atatürk oto sanayi ve İOSB yönetim kurulu üyesi olan Mustafa Keskin seçildi. Divan başkan yardımcılığına Filiz Dündar yazmanlığa, Oğuzhan Dündar üyeler tarafından atandı. Oy Sayım Memurluğuna Emral Kaplan, Selim Dizdar, Musa Dündar ve Durmuş Yeşildag getirildi.

Mustafa Keskin açılış konuşmasında: “Divana bizi ittifakla seçtiniz. Kimin aklında ne varsa içinde kalmamak suretiyle nezaket kuralları içerisinde mikrofon hepinizin elinde olacaktır.  Bunu bilmenizi istiyorum” diyerek üyelerin alkışlarını aldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşından sonra yönetim kurulu ve denetim kurulu raporu ve gelir gider tablosu ve bilanço üyelere okundu.

Denetim kurulu raporunun sonuç bölümünün bir başka kişi tarafından okunmasını isteyen bakanlık yetkilisi divan başkanlığı görevi yapan Keskin’e durumu ifade etti. Divanı yöneten Keskin denetim kurulu tarafından sonuç bölümü üyelere okunmasını sağladı.

Diğer taraftan muhalefet tarafında yer alan Sinan Beyhan bu raporların anlaşılmadığını ifade ederek itirazda bulundu.

Ayrıntılı raporlar önceden okunmalı

Divan başkanı Mustafa Keskin muhalefet kısmında yükselen gerilimi azaltmak için kürsüsünü terk ederek üyelerin yanına giderek konuşmak suretiyle azaltmak istedi. Keskin, Beyhan’a “Bu tür raporların bu kürsüde okunduğu an anlaşılabilecek raporlar olmadığını, raporların askıya çıktığı zaman tüm üyelerin önceden okuyarak buraya gelmelerinin önemini belirtti.  Açılan müzakereler de de aynı şekilde yükselen bir tansiyon vardı. Söz isteyenler raporların çok net açıklanmadığını iddia ederek sorularını sordu.

Başkan Mehmet Necmi Uslu kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Eski yönetimlerde yaşananlara ışık tutmaya çalışan Uslu, Yönetimi hangi koşullarda aldıklarını, Aykosan’ın asfaltlama çalışmalarında yaşananları, yapılan ödemeleri eski Başkan Temel Çoruh’a karşı açılan davaların sürecini anlattı.

Yönetim ve denetim kurulu raporları üyelerin çoğunluk oyları ile genel kuruldan geçti. Ardından Yönetim ve denetim kurullarının oy çokluğu ile ibra edilmelerinden sonra geçmişe dönük yapılan oylamalar sona ermiş oldu.

2021 yılı tahmini bütçesinin okunmasıyla devam eden genel kurulda giderler: personel ücretleri 1 milyon 900 bin TL, personel gelir vergisi 475 bin TL, işleyen sigorta pirimi 475 bin TL, güvenlik gideri 3 milyon TL, huzur hakları 500 bin TL, kıdem ihbar tazminatı 200 bin TL, danışmanlık giderleri 200 bin TL, Bakım onarım giderleri 2 Milyon TL, ortak alan elektrik su giderleri 1 Milyon TL, Emlak vergisi 100 bin TL, Genel giderler 1 milyon 200 bin TL olarak belirlendi.

Seçim için oy kullanılırken Eski Başkan Sinan Beyhan Adaylıktan çekildiğini açıkladı. Bu şekilde tek liste ile oylamaya gidildi. Aykosan 3 yıl yönetmek üzere Başkan Mehmet Necmi Uslu 353 oy alarak Aykosan”a yeniden başkan seçildi.

Borçlar ödendi

Mehmet Necmi Uslu döneminde biriken borçlar ödenmeye başlanmış, bankaların kara listeye aldığı sitenin sicilini temizleyerek gelir gider dengesini düzeltilmişti.  Otopark ve güvenlik sorunlarına da eğilen Mehmet Necmi Uslu ve ekibi ve âtıl alanların imar ederek 17.000 metrekarelik otoparkı Aykosan’a kazandırdı. Aynı dönemde yapımı bir türlü bitmeyen Cami inşaatını hayırseverlerin yardımları ile bitirdi.

Mehmet Necmi Uslu’nun Yönetimi

Mehmet Necmi Uslu’nun başkanlığında oluşan Aykosan Sanayi Sitesi yönetimde; Mecit Yılmaz, Ömer Selim Abi, Serkan Garip, Salli Yeşildaş, Mehmet Karaman, Servet Demirkılıç, Esher Şahin, Adem Alay, Şenel Güngör, Ramazan Bayhan, Ali Narin, Hasan Demirkılıç, Hacı Kurt, Ekrem Gür, Ersin Fatih Kuyumcu, İsmail Çetin ve Akif Koca yer aldı.