GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 11:44   Güncelleme : 07-10-2021 11:44

Kaz Dağlarından Gelen Lezzet Aydeniz Et

Kaz dağları ile Madra Dağlarında yetişen büyük ve küçükbaş hayvanlar Aydeniz Et Entegre tesislerinde işlendikten sonra tüketiciye ulaştırılıyor. Balıkesir’i hayvancılıkta bir marka haline getirmek için çalışan Aydeniz Et, hijyenik, güvenli, lezzetli ve kaliteli etleri ile sektörde öne çıkıyor

Kaz Dağlarından  Gelen Lezzet  Aydeniz Et

 

Kaz dağları ile Madra Dağlarında yetişen büyük ve küçükbaş hayvanlar Aydeniz Et Entegre tesislerinde işlendikten sonra tüketiciye ulaştırılıyor. Balıkesir’i hayvancılıkta bir marka haline getirmek için çalışan Aydeniz Et, hijyenik, güvenli, lezzetli ve kaliteli etleri ile sektörde öne çıkıyor

İvrindi kuzusu ve Balıkesir’deki hayvancılığı bir marka haline getirmek isteyen Yusuf Yalçın Mustafa Yalçın kardeşler 6 Ocak 2020’de bölgede bir tesis kurmak için harekete geçti. Ata mesleği olan kasaplığı daha modern tesislerde ve daha büyük ölçekli yaparak hem bölgede hayvancılık yapanlara gelir, hem de tüketicilere lezzetli ürünler sunmayı hedefleyen Yalçın Kardeşler tesisi bir yıl gibi kısa sürede tamamladı.

GÜVENLİ, SAĞLIKLI VE HİJYENİK

İvrindi ilçesinde, 5 bin metrekare kapalı olan, 20 bin metrekare açık olan olmak üzere toplam 25 bin metrekare üzerine kurulan Aydeniz Et Entegre tesisleri Avrupa Standartlarında oluşturuldu. İçerisinde kesimhanenin yanı sıra, kesim sonrası parçalama ürün, depolama sevkiyat ve atık işleme bölümlerinin de bulunduğu tesiste kesim öncesi ve sonrasında tüm hayvanlar veteriner kontrolünden geçiriliyor. Helal kesim olarak hazırlanan etler; güvenli, sağlıklı, lezzetli ve hijyenik olarak tüketicilere ulaştırılıyor.

BALIKESİR EKONOMİSİNE KATKI

Türk ve Avrupa Birliği pazarına, yörede yetişen küçük ve büyükbaş hayvan etlerini gerekli tüm standartları karşılayan, güvenlikli, sağlıklı, hijyenik olarak sunmayı kendine hedef edinen Aydeniz Et, bölge ekonomisine de katkı sağlıyor.

 

KAZ DAĞLARINDAN GELEN LEZZET

Aydeniz Et olarak sektörde marka olmayı kendine hedef seçen firma, aynı zamanda bölgede yetişen İvrindi kuzusunun da hak ettiği değeri görmesi için tüm çalışıyor. Balıkesir’in coğrafi koşullarının hayvancılık için çok uygun olduğunu ifade eden Mustafa Yalçın; “Madra Dağları, Kazdağları kaynaklı temiz akarsular, temiz hava, geniş mera alanları, zengin bitki örtüsü kaliteli, lezzetli kırmızı et üretimi için en uygun koşulları sunmaktadır” dedi. Tüm bunlara karşın Balıkesir’in bugüne kadar kırmızı et konusundan bir marka yaratamadığına dikkat çeken Yalçın, “Özellikle kokusuz ve kendine has lezzetiyle Balıkesir İvrindi kuzusu marka restoranların vazgeçilmezlerindendir. Balıkesir kuzusu lezzetiyle çok farklıdır bu değerin hak ettiği yere ulaşması için biz elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz” diye konuştu

KURUM DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Aydeniz Et olarak, üretimde sürekliliği kalite ve güveni korumak için yöre besicilerine de destek olacaklarını anlatan Yalçın; Balıkesir’de özel girişim entegre tesisi olarak genç, dinamik, eğitimli yönetici ve uzman kasap kadrosu ile tüm süreçlerde kaliteden asla vazgeçilmediğinin de altını çizdi. Yalçın, kurum olarak da; değerlerine bağlı, çevreye, topluma, paydaş ve çalışanlarına değer veren bir yaklaşım içerisinde olacaklarını anlattı.

 

 

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Aydeniz Et, Balıkesir’de bulunan entegre tesislerinde Türkiye’de bir ilki de hayata geçirdi. Tesis içerisinde Osmanlı’dan Günümüze Kasap Müzesi oluşturuldu. Meraklılarının gezebileceği müzede Osmanlı dönemi kasap kıyafetleri, dükkan şekilleri ve et kesmekte kullanılan bıçak, satır gibi araç gereçler yer alıyor.