GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 11:42   Güncelleme : 07-10-2021 11:42

Gelecek Yapay Zekada

Arma Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Kadıoğlu, yerli ve milli internet arama motoru teknolojileri projesini yapay zeka teknolojisi ile birleştirerek insanların kullanımına sunacaklarını söyledi. Kadıoğlu, orman yangınları, sel ve depremde hasarı en aza indirecek projeler üzerinde de çalışmalarının devam ettiğini kaydetti

Gelecek Yapay Zekada

 

 Adı Ömer Kadıoğlu. Henüz 20 yaşında. Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde okuyor. Aynı zamanda bu yıl 30’uncu yaşını kutlayan Arma Group Holding’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. Ömer Kadıoğlu ile Türkiye’nin en önemli etkinlerinden biri olarak öne çıkan Teknofest’te karşılaştık. Yaşıtlarından kendilerine uzun vadeli hedefler koymalarını ancak buna ulaşabilmek için de mutlaka kısa vadeli hedefleri de olması gerektiğini belirten Kadıoğlu, teknolojiye ilgi duyanların da mutlaka Toknofest’e katılması gerektiğini söyledi. Kadıoğlu ile hem kendi başarısını hem de şirketin başarı ve hedeflerini konuştuk.

Arma Group’un başta yazılım olmak üzere; müteahhitlik, danışmanlık, petrol ve gaz olmak üzere enerji, teknoloji, fabrika kurulum, ticaret, finans ve e-bankacılık gibi alanlarda yurtiçi ve yurtdışında hizmet verdiğini söyleyen Kadıoğlu, “Ben bireysel olarak Teknofest’te düzenlenen yarışmaya katıldım orada birincilik elde ettim. Firma olarak da ürettiğimiz projelerle Teknofest’te yer aldık” dedi. Teknofest’in gençlere deneyim kattığına dikkat çeken Ömer Kadıoğlu, şirketin projelerini ve ülkeye katacağı değerleri ise şöyle anlattı:

 

DİKKATİMİZİ YAPAY ZEKAYA VERDİK

Arma Group 1991’de kuruldu. 2003’te ağırlıkla yurtdışında faaliyet gösterdi. Ortadoğu ve Irak’ta çok sayıda yazılım projesi ile bölgedeki devletlere iş yaptı. Yine bu ülkelerde anahtar teslim otomasyon sistemleri ürettik. 2019’da Türkiye’de tekrar faaliyet göstermeye başladık. Dönmemizin sebebi milli hedeflerdi. Yazılım ve diğer sektörlere nasıl katkı verebiliriz diye düşündüğümüzde yazılım öne çıktı ve yazılım bizim uzmanlaştığımız alan oldu. Biz de yazılıma ne katabiliriz diye düşündük ve yapay zeka tabanlı projeler üzerinde çalışmaya başladık. Firma olarak yazılımda dikkatimizi yapay zekaya verdik. Yapay zekada bir numara olmak, Türkiye’yi bir numara haline getirmek istiyoruz. Yapay zekanın Türkiye’nin kaderini değiştireceğini düşünüyoruz. Türkiye yazılım anlamında oldukça ileri seviyede ve yapay zekanın da farklı sektörlerde daha hızlı ivme kazanacağını düşünüyoruz.

 

PROJE 1: YERLİ ARAMA MOTORU TEKNOLOJİLERİ

Arama motoru teknolojileri projemiz var. Biz arama motoru denince içerisinde çeşitli servislerin bulunduğu bir teknolojiden bahsediyoruz. Projenin altyapısını tamamladık, arama sonuçlarının listelenmesinde rakiplerimiz gibi yapay zeka teknolojisi kullanıyoruz. Arama motoru dediğimiz şey aslında alınan verilerin uygun bir şekilde değerlendirilmesi ve bunun listelenmesi. Araba ile alakalı arama yaparsanız araba ile ilgili en değerli verilerin sıralanması gerekir. Bir sitenin öne çıkarılmaması gerekir. Arama motoruna girdiğinizde size bir asistan eşlik edecek ve o asistan ile beraber siz o gün içindeki her şeye erişim sağlayabileceksiniz. Sabahları sizi uyandıracak, sizin günlük iş planınızı yapacak, randevularınızı sizin yerinize ayarlayacak. Bu projeyi 2022 yılı içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz.

 

PROJE 2: VERİ TERMİNALİ

Daha düşük bütçeli yatırımcıların kendilerine platform bulmalarını sağlamak üzere Veri Terminali projemize başladık. Bu ne işe yarayacak. Şöyle anlatayım: Diyelim ki küçük yatırımınız var ve bunu katlamak istiyorsunuz bunun için ekonomist tutamazsınız. Biz bu anlamda asistanlık görevi üstlenmek istiyoruz. Borsa sisteminde bütün hisseleri, Euro, Dolar, Bitcoin’i görüntüleyebildiğiniz anlık takip yapabildiğiniz bir uygulama. Sistem size önerilerde bulunacak. Yapay zeka, aylık, haftalık, günlük ve anlık verilerden oluşan grafikleri okuyacak ve size önerilerde bulunacak.

 

HER ALANDA YAPAY ZEKA 

Veri günümüzdeki en önemli konu yazılımın yerli ve milli olması. Bu çok önemli. İHA ve SİHA üretiyoruz. Mekanik aksamı, motoru, kamera ve bataryayı ürettik ama bunu uçuracak bir yazılım gerekli. Bu yazılımı bizim bir yerden satın almamız gerekir. Biz yazılımı kendimiz yaparak bunun tam bağımsız ve bizim tarafımızdan kullanılmasını sağlamış oluruz. Yapay zekanın milli olması bu bağlamda önemli. 2019’da yerli yazılım ihracatımız 2.4 milyar dolardı. 2020’de bu rakam tahmini 5 milyar dolara yükseldi. Biz önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu rakamın 50 milyar dolar seviyelerinde olmasını istiyoruz.

 

PROJE 3: ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE

Orman yangınlarında kamera ve elektronik kitler sayesinde yapay zeka algoritması kullanarak ortamda yangın olup olmadığını, bir kişinin yangın faaliyeti gösterip göstermediğini ekranda görebileceğiz.  Ormanların içine; sıcaklık, nem, karbonmonoksit, azot sensörlerinin olduğu elektronik kitler yerleştirilecek. Bunların verileri bir merkezde toplanacak. Ekranda görülecek olan bu bilgiler sonrası yangın olması durumunda hızlı bir şekilde müdahale edilmesini ve yangının büyümeden söndürülmesini sağlayacağız.

 

PROJE 4: SEL CAN KAYBINA NEDEN OLMASIN

Nehir yatakları üzerine inşa edilen yapılar sel riskiyle karşı karşıya. Dere yataklarına yine elektronik kitler yerleştirilecek. Su yüksekliği ne kadara ulaşırsa, ne kadar sürede ulaşırsa gibi risk oluşmadan önce çok hızlı şekilde yine bilgi sağlayarak olası can kayıplarının önüne geçmeyi hedefliyoruz.

 

PROJE 5: SESİMİ DUYAN VAR MI?

Depremle ilgili mobil uygulama üzerine çalışıyoruz. Hat yok, baz istasyonu yok, olası bir depremde enkaz altında kalınması durumunda bu kişiler hiçbir şeye ihtiyaç duymadan konum gönderecek ve böylece kurtarılmaları daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Şunu biliyoruz; depremde yıkılan binalarda ölümler ilk otuz saniye içerisinde gerçekleşiyor. Yaşam boşluğuna ulaşmış insanlarımızı kurtarmak istiyoruz. ‘Sesimi duyan var mı’ sözünü teknolojiye çevirmek istiyoruz.

 

 

KISA VE UZUN VADELİ HEDEFLER OLMALI

Özellikle lisedeki arkadaşlarıma söylüyorum muhakkak kendinize bir şey katın. Kendinize bir şey kattığınızda ileriki hayatınızda 1-0 önde oluyorsunuz. Yazılımla ilgileniyorsanız yanınıza mutlaka yazılımcı arkadaş alın birbirinizle bilgi alışverişinde bulunun. Hedef ve strateji olmadan bir yere varmak mümkün değil. Uzun vadeli hedefiniz olmalı. Uzun vadeli hedefe ulaşmak için kısa vadeli hedefler belirlemelisiniz. Yetenekli olduğunuz alanda mutlaka kendinizi geliştirin. Ben lisede üç tane yazılım dilini üst düzey şekilde öğrenmiştim, yazılım diline hakimim. Ben kendimi on yıl sonra Türkiye’de yapay zeka ve yazılım alanında bir sürü çalışma yapmış firma olarak da yirmiye yakın üst düzey projelerde arama motoru teknolojileri gibi, afet veri tabanı gibi projelere imza atmış birisi olarak görüyorum.